jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesMeklēt:
 


A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K Ķ L Ļ M N Ņ O P R S Š T U Ū V Z Ž
Gailis, Daumants (1927 - 1991), diriģents  

Daiļrade, Curriculum Vitae
 
Dzimis Cēsu apriņķa Rāmuļu pagastā. Abi vecāki bijuši ļoti muzikāli un jau no bērnības mazajam Daumantam visapkārt bijusi mūzika, dziesma, kas neatstāja to visu mūžu. 1948. gada rudenī iestājies konservatorijas kordiriģēšanas nodaļā. Kad "mazais pirkstiņš" bijis atdots, Daumants drīz vien nežēlodams atdevis arī "visu roku" un sācis darboties dažādos Rīgas koros: vadījis tekstilkombināta "Rīgas manufaktūra" jaukto kori, Feldšeru un vecmāšu skolas sieviešu kori (te sastapis savu nākamo dzīvesbiedri Ritmu), Paraugtipogrāfijas jaukto kori, un vēl studiju gados bijis arī dažu rajonu Dziesmu svētku virsdiriģents.
No 1951. gada Daumants Gailis strādā Valsts Akadēmiskajā korī (tagad - akadēmiskais koris “Latvija”). Jaunais diriģents galu galā ziedo Valsts akadēmiskajam korim 18 gadus (1951 - 1969), sākdams kā kormeistars un beigdams kā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. 1951.gadā sācies darbs arī ar Zinātņu Akadēmijas kori (vēlāk "Gaismaspils").
Daumants Gailis nav bijis tikai diriģents - viņam ir arī komponētas dziesmas. Plašāk pazīstamā kora dziesma "Daugaviņa" 1955. gada Dziesmu svētkos skanējusi no Lielās estrādes.
Kopš 1965. gada līdz pat XX Dziesmu svētkiem 1990. gadā Daumants Gailis bijis Dziesmu svētku virsdiriģents. Tāpat bijis virsdiriģenta godā arī skolu jaunatnes dziesmu svētkos un Baltijas valstu (republiku) studentu dziesmu svētkos "Gaudeamus".
Paralēli diriģenta darbam Daumants Gailis bija arī Latvijas Mūzikas akadēmijas kordiriģēšanas nodaļas profesors. Viņš pievērsās ne tikai praktiskajai diriģēšanai, bet, meklējot izpildījuma procesa likumsakarības, sarakstīja arī divas grāmatas – “Kordziedātāja rokasgrāmata” (izd.1961.g., atkārtots izd. 1965.g.) un “Sarunas ar kordiriģentu”, kura tiks izdota tuvākajā laikā.
1957. gada 1.oktobrī Daumants Gailis pārņem savā vadībā Latvijas Valsts Universitātes jaukto kori „Juventus”, un ar D. Gaili vadībā koris sāk savu kāpumu pa muzikālās slavas kāpnēm. 1970. gada "dziesmu karos" kopā ar "Daili" tiek dalīta I vieta, kurai sekojušas uzvaras arī 1973., 1975., 1977., 1985. gados. Tieši Daumants Gailis bijis tas, kurš ieviesis korī daudzas vēl tagad dzīvās tradīcijas. Piemēram, kopš 1957.gada oktobra koris sveic savus biedrus dzimšanas dienās ar apsveikuma dziesmu "Daudz baltu dieniņu". Tāpat arī ik rudeņa šašliku balle, kas kā tradīcija šai korī ienākusi 1963. gadā pēc Daumanta Gaiļa viesošanās Armēnijā.
Stingrs un prasīgs, tomēr smalks un jūtīgs mūziķis - Daumants Gailis bija autoritāte koristiem. Tāds viņš vienmēr paliks kā spilgta personība gan universitātes kora, gan arī visā Latvijas koru kultūras vēsturē.

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO