jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Piektdiena, 2005. gada 30. septembris
No palaidņa līdz reperim

Kaspars ZAVIĻEISKIS, NRA 

Gustavo būs hiphopa festivāla žūrijā un 14. oktobrī izdos savu otro albumu

Hiphops Latvijā uzņem apgriezienus. Tas kļūst skaidrs, vērojot jauno reperu interesi par rītdien klubos Essential un PULSē startējošo otro hiphopa festivālu, kas reizē būs arī jauno izpildītāju konkurss. Žūrijas sastāvā pirmo reizi pulcējušies visi zināmākie pašmāju reperi, Gustavo ieskaitot.

Nekaunīgais dauzonīgums

"Šogad Latvijā īpaši jūtams hiphopa kvantitātes pieaugums. Arī no jau varošu izpildītāju puses, jo kopsummā šajā gadā, cik es zinu, tiks izdoti astoņi albumi. Jauno izpildītāju saradies ļoti daudz. Viņi izmanto internetu, lai parādītu cits citam, ko sadarījuši. Mājās uztaisa mūziku, uzrepo pa virsu, un gatavs."

Runājot par gaidāmo albumu, Gustavo jeb Gustavs Butelis atklāj, ka diski patiesībā būs divi – viens viņam, bet otru sameistarojis viņa kolēģis un draugs R-viss, ar kuru kopā viņš uzstājas. "Albumus izdosim kopīgi, jo pēc tam dosimies tūrē pa Latvijas klubiem. Taču diski ir dažādi ar atšķirīgu konceptu, lai arī es taisīju 70 procentu drauga albuma mūzikas."

Baznīcas vietā

"Uzaugu Rīgā. Laiku pa laikam tiku aizvests arī uz laukiem pie vecvecākiem, lai no manis atpūstos. Visu bērnību un līdz pat gadiem 18, kad sāku nopietni nodarboties ar mūziku, biju liels palaidnis." Šis mazliet nekaunīgais dauzonīgums vērojams arī Gustavo uzvedībā tagad, un, iespējams, tas ir viņa panākumu pamatā.

"Ar hiphopu aizrāvos tikai apmēram 15 gadu vecumā. Līdz tam bija citi mūzikas stili un vienubrīd pat kārtīgs metāls. Taču hiphops aizrāva pa īstam, un pēcāk izdomāju, ka pašam jāsāk kaut ko darīt šajā lauciņā, jo tajā laikā Latvijā hiphopa jomā bija diezgan liels klusums."

Tagadējā repera dauzonīgumu pierāda arī fakts, ka viņš mācījies vairākās skolās, vismaz skolotājiem tā īsti nepatīkot nekur. "Katrā skolā, kurā parādījos, mani pamanīja jau pirmajā dienā. Vienā skolā tiku pamanīts, ka starpbrīdī mētāju pa galdiem kaučuka bumbiņu, ienāca skolotāja un viņai bumbiņa trāpīja pa pieri..."

Ejot tēva pēdās, Gustavs sāka mācīties Rīgas Lietišķās mākslas koledžā par stikla apstrādes meistaru, kā rezultātā radās domstarpības ar vecākiem, jo jaunais censonis skaidri licis noprast, ka viņu vairāk interesē mūzika. "Toties mana māsa pabeidza to skolu. Tā kā biju jau atpalicis, mēs pat mācījāmies vienā kursā. Tagad gan viss ir kārtībā. Sākotnēji vecāki uzskatīja, ka mūzika man ir tikai tāda aizraušanās un ka es izniekoju laiku, ko varētu veltīt savas profesijas iegūšanai. Taču rezultātā man par profesiju kļuva mūzika."

Tagad ģimene ar Gustavu jau patiesi lepojas un ir pirmie kritiķi, kas izsaka savas domas par jaunu muzikālo veikumu. "Mammas iespaidā mācījos arī saksofona spēli mūzikas skolā, ko pat pabeidzu. Tagad viņa saka – redzi, es taču zināju!"

Bez mūzikas un kaučuka bumbiņas mētāšanas Gustavo savulaik aizrāvies arī ar skeitbordu. "Bērnība pagāja Purvciemā, bet vēlāk pārvācāmies uz centru, mainījās vide, draugi un arī intereses. Sāku skeitot gan pa naktīm, gan pa dienām."

Grūti iedomāties tagadējo hiphopa meistaru metālista ampluā, taču tieši ar šādu mūziku viņš vienubrīd aizrāvās pat ļoti. "Mežā pie 18. trolejbusa galapunkta bija tāda vieta, ko sauca par Biržu. Tur katru svētdienu pulksten 12 savācās dažādi metālisti un mainījās ar ierakstiem, pirka, pārdeva. Es visu nedēļu gaidīju tieši šo dienu. Tas man bija baznīcas vietā..."

Diemžēl Biržas aizliegums Gustavo dzīvē sācies tad, kad vecāki sadomājuši kādu svētdienu aizbraukt viņam līdzi un paskatīties, uz kurieni dēlēns īsti dodas.

Trīsreiz pieklauvē

Īsu brīdi Gustavs pat it kā spēlēja melnā metāla grupā. "Tas bija smieklīgi. Mums bija piešķirta mēģinājumu telpa skolā, taču mēs tur vairāk sēdējām un pīpējām, domājot, kā ko vajadzētu darīt, nekā reāli darījām."

Nopietna muzikālā darbība aizsākās līdz ar grupu Fact, kurā darbojās arī Ozols. "Tie bija nebeidzami konflikti – nevienam nekas nepatika, viss šķita pārāk lēni... Kad grupa kļuva populāra, tad vispār katram sakāpa galvā pa pilei urīna. Kā jau tik jauniem cilvēkiem." Taču Gustavo fakta laikus atceras ar prieku un smej, ka kādam ārpusgrupas cilvēkam laiku pa laikam rodas ideja, ka vajadzētu Fact atkal apvienot.

Tikmēr jau veiksmīgi sākusies Gustavo solokarjera, izdots Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu hiphopa kategorijā nopelnījušais albums Beidzot! un tūlīt dienasgaismu ieraudzīs nākamais. "Savu iesauku izdomāju pats, ietekmējoties no aizokeāna māksliniekiem un vienkārši pieliekot vārdam galā o burtu, jo tuvie cilvēki mani sauc citādi – par Gusti, Gustu, Gustiņu, Augustiņu un tā tālāk."

Atgriežoties pie tagadnes, Gustavo trīsreiz pieklauvē pie galda, jo pirmais viņa disks tapa vairākus gadus, vairākreiz atliekot izdošanas datumu, un viņš ļoti cer, ka šoreiz būs citādi. Kad intensīvais studijas darbs un tam sekojošā tūre būs galā, viņš atkal varēs pievērsties arī kam citam. Piemēram, aizstaigāt uz svaru zāli vai palasīt kādu grāmatu, citādi šobrīd esot tā, ka visi teikumi aizskrien gar acīm, bet galvā nekas nepaliek.

Runājot par tālāku nākotni, Gustavs saka, ka domā palikt Rīgā un turpināt nodarboties ar mūziku. "Tāpat kā daudzi, dzīvoju ar cerību, ka pienāks labāki laiki, citādi viss, kas Latvijā saistīts ar tā saukto šovbiznesu, balstās uz lielu entuziasmu..."

***

Gustavo

Īstajā vārdā – Gustavs Butelis

Reperis, hiphopa producents

Dzimis 1978. gada 19. jūnijā Rīgā

Mācījies Rīgas 84., 2. un 9. maiņas vidusskolā, Rīgas Lietišķās mākslas koledžā un Pāvila Jurjāna bērnu mūzikas skolā

Muzicējis grupā Fact, tad sācis solokarjeru

Veido raidījumus Hiphoptenūza Radio SWH un Pierasti ieraksti radio NABA

Nav precējies, tik drīz vēl neprecēsies, bet sieviešu frontē viss esot normāli

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO