jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Piektdiena, 2004. gada 30. jūlijs
Kokļu dienas Latgalē svinēs koklētāji no visas Latvijas

Ilze Zveja, Neatkarīgā Rīta Avīze 

Rīt Varakļānu pusē sāksies Trešās Kokļu dienas Kur kokle, tur koklētājs, kur koklētājs, tur brīvs gars, kas veltītas kokļu meistaram Donatam Vucinam (1934–1999).

Etnogrāfisko kokļu spēlētāji no Rīgas, Rēzeknes, Madonas, Jēkabpils, Ērgļiem, Varakļāniem un Cesvaines trešo gadu pēc kārtas pulcēsies pirms pieciem gadiem mūžībā aizgājušā kokļu meistara Donata Vucina mājās. Jaunie koklētāji Andra Mičuļa un Birutas Ozoliņas (Rīga), Aivara Zariņa (Madona), Ilmāra Lucijanova (Jēkabpils), Sandras Katišas (Rēzekne) pavadībā varēs papildināt savas zināšanas vai arī pirmo reizi ņemt rokā kokli.

Ar savām kompozīcijām koklei iepazīstinās Andris Mičulis-Prievītis. Savukārt ar danču mūziku kā ik gadu gadu kokļu dienas kuplinās kapellas Maskačkas spēlmaņi vadītājs Ansis Ataols Bērziņš. Rēzeknes deju kopas Dziga vadītājs Ilmārs Dreļs, kā arī Gunārs Igaunis stāstīs par savu pieredzi etnogrāfisko instrumentu izgatavošanā.

Uz kokļu dienām Varakļānu pusē visus, kas savulaik pirkuši vai kā dāvanu saņēmuši meistara Donāta Vucina darināto tradicionālo kokli, aicina meistara audžumeita Marika Zeimule. Kokļu dienu organizētāja saka: "Lai gan kokli uzskatām par nacionālo instrumentu, etnogrāfisko kokļu spēle Latvijā nav plaši izplatīta. Var teikt, ka koklēšana ir kļuvusi par retu māku, tāpēc kokļu dienas dod vienreizēju iespēju – kopā sabraukt ne vien folkloras entuziastiem, bet arī visiem, kas brīvā atmosfērā vēlas ieklausīties kokles skaņās un pamēģināt pašiem."

Uz satikšanos katrs kokles īpašnieks brauc ne vien ar savu instrumentu, bet arī ar savu stāstu par to, kā instrumentu ieguvis. Ne visas kokles ir pirktas, dažas arī pelnītas, strādājot Dekšāros. Ja meistaram darītie darbi un darītājs šķituši tīkami, varēja iegūt arī instrumentu. Vienlaikus tā ir arī tāda kā meistara rokraksta atrādīšana – no pirmajiem mazliet smagnējiem instrumentiem līdz krāšņi rotātiem mūža nogalē.

Donāts Vucins darinājis tradicionālos Latgales instrumentus, 10, 11 un 12 stīgu kokles kas vairāk bija pazīstamas Latgales novadā. Kokļu darināšanas māku meistars apguvis pašmācības ceļā, pētot muzeju materiālus, agrāk darinātus instrumentus. Piecpadsmit gadus Dekšāru pagasta Madžuļu sādžas Riekstu mājās tapuši instumenti, ko spēlē ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Baltkrievijā, ASV, Kanādā, Beļģijā un Austrālijā.

Savu instrumentu darināšanas māku Donāts Vucins atklājis vienīgi baltkrievu puisim Dmitrijam Sasnovskim, viņš gan šogad nevarēs ierasties uz kokļu dienām. Puisis nedēļu dzīvojis Riekstos un mācījies. Marika Zeimule stāsta, ka meistars sajutis – mācekļa nolūki nav savtīgi. Vietējie meistari nav skoloti Vucina kokļu darināšanas mākā.

"Jo vairāk spēlē, jo labāk kokle skan," saka Marika Zeimule. Tieši kokļu dienu organizētājai meistars uzticējis ieskandināt katru tikko uztaisīto instrumentu, pirms tas nokļūst nākamā saimnieka rokās. Jā, tieši tas, ka pēc meistara aiziešānas aizsaulē mājās vairs īsti nav skanējusi kokļu spēle, mudinājis viņu organizēt šo vasaras satikšanos.

Donāts Vucins darinājis ne tikai kokles, bet arī ģīgas, ratu liras, kas Latvijā esot tikai kādas trīs, un stabules, kā arī kolekcionējis instrumentus. Meistara instrumentu kolekciju varēs aplūkot izstāde Varakļānu pils novada muzejā. Svētdien, sasēduši ratos, saieta viesi dosies uz Varakļānu kapiem, kur tiks iesvētīts Donāta Vucina kapa piemineklis. Kāpēc ar pajūgiem? Meistara mīlestība bijuši arī zirgi.

***

Pasākumu programma

III TRADICIONĀLĀS KOKĻU DIENAS, 31. VII – 1. VIII

31. VII DEKŠĀRU PAGASTA MADŽUĻU SĀDŽAS RIEKSTI, Rēzeknes raj. No plkst. 14 kokles spēles mācības A. Mičuļa un B. Ozoliņas (Rīga), A. Zariņa (Madona), I. Lucijanova (Jēkabpils), S. Katišas (Rēzekne) pavadībā. Videoieraksti no D. Vucina arhīva.

DEKŠĀRU ESTRĀDE. Plkst. 20 kopīgs ugunskurs, dziesmas, danči.

1. VIII DEKŠĀRU PAGASTA MADŽUĻU SĀDŽAS RIEKSTI, Rēzeknes raj. No plkst. 11 Rēzeknes deju kopas Dziga vadītājs I. Dreļs, kā arī G. Igaunis stāstīs par savu pieredzi etnogrāfisko instrumentu izgatavošanā.

VARAKĻĀNU KAPI. Ap plkst. 14 D. Vucina kapa pieminekļa iesvētīšana.

VARAKĻĀNU PILS PARKS. Plkst. 16 noslēguma koncerts.

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO