jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Trešdiena, 2008. gada 09. aprīlis
Ar sirdi. Savādāk neprot

Santa RAITA, NRA 

«Es nedaru neko, ko man sirds nesaka darīt - ko mana sirds nevar saprast, tas ir kādam citam,» saka aktieris Varis Vētra.

Viņš spēlēs Cēzaru Rīgas Bērnu un jauniešu muzikālajā teātrī RīBēJa MuTe (VEF Kultūras pilī) gaidāmajā mūziklā Pifa piedzīvojumi. Pirmizrāde - piektdien pulksten 18.

No pasaku vecuma izauguši

Libretu pasakai par nebēdnīgo, bet labestīgo suņuku Pifu uzrakstījis Marats Samauskis, Niks Matvejevs radījis ļoti labas dziesmas, bet to visu kopā salicis Rūdolfs Plēpis, kas Pifa lomu uzticējis populārajai dziedātājai un TV3 šova Dejo ar zvaigzni 2 dalībniecei Aishai. Krustmāti Agati izrādē spēlē Nacionālā teātra aktrise Zane Jančevska, puisēnu Dudū - Ralfs Siliņš/Jānis Lauriņš, kaķi Herkulesu - Artūrs Cers, dakteri - Egils Valčs. Izrādē piedalās arī RLB bērnu vokālās studijas Knīpas un knauķi dalībnieki un aktieris Varis Vētra, kas mūzikla iestudēšanai pievienojās pēdējais, jau procesā - kad atklājās, ka no Cēzara (pazīstamās grāmatas latviskajā variantā Tontona) lomas atteicies Nacionālā teātra aktieris Ainārs Ančevskis.

"Es nevaru pateikt, kura ir manas bērnības visīpašākā pasaka, bet es ļoti labi zinu, ka Cēzars man nav neko īpaši tuvs. Ja pareizi atceros, tad viņš un Agate ir tādi drusku cerberi, kas tikai krata ar pirkstu: "Nu, Pif! Atkal tu..." Varbūt tāpēc," spriež aktieris un izstāsta, ka izrādes radošā komanda gan lauzusi pazīstamās grāmatas stereotipu, un Dudū vecāki tiek veidoti mazliet citādi, pat mazliet pārgalvīgi.

"Bet es zinu vismaz vienu bērnu, kuram tieši šobrīd ir visīstākais Pifa periods - tas ir mana kolēģa un drauga Jāņa Paukštello jaunākais dēls Raimonds Dāvids, bet viņa lielākajam dēlam Jānim gan tas jau garām," stāsta Varis Vētra. Arī viņa paša četri bērni no pasaku vecuma jau izauguši, taču trīs jaunākajiem, kā arī trīsgadīgajam mazdēlam Matīsam pirmizrādes biļetes jau iegādātas.

Izstājies no visām organizācijām

Ilgu laiku Varis Vētra uz teātra skatuves nebija manīts, taču nu pamazām, kā viņš pats saka, tiek vilkts atpakaļ. Pat vēl vairāk: līdztekus darbam pie Pifa piedzīvojumiem aktieris iestudē teātra skatītājiem jau labi zināmo dramaturga Paula Putniņa lugu Ar būdu uz baznīcu (to 1987. gadā Nacionālajā teātrī iestudēja Edmunds Freibergs), kuras pirmizrāde plānota pašā vasaras viducī - 8. jūlijā VEF. Tā būs brīvdabas izrāde, kas vasarā ceļos pa Latvijas pilsētām, bet dziesmu svētku laikā tiks rādīta arī VEF.

"Nekad neesmu ilgojies nodarboties ar režiju, esmu izstājies no visām organizācijām, kas saistītas ar mākslu. Taču... vispirms Laila Ilze Purmaliete mani pieaicināja spēlēt slikto šerifu - mūziklā Robins Huds, bet pēc tam ierosināja, vai negribu iestudēt Ar būdu uz baznīcu. Izlasīju šo lugu un sapratu: eu, tā taču ir forša luga! Tā nav par deputātiem un politiku! Tas ir tikai fons. Tā luga ir par mīlestību īstenībā! Un man tā drusciņ atgādina filmu Likteņa ironija jeb Vieglu garu," aizrautīgi stāsta izrādes režisors. "Es nesaprotu, kāpēc tā toreiz tika tā iestudēta. Mums nebūs nekāda kariķējuma, tur nekas nav jāpārspīlē. Katrā ziņā, mans viedoklis būs redzams: tā ir burvīga luga!"

Lai arī izrādes mēģinājumu process tikai nupat sācies, režisors atklāj, kādus amata brāļus pieaicinājis spēlēt: galveno varoni Okolokolaku spēlēs lieliskā Dailes teātra aktrise Olga Dreģe, viņas skolasbiedru Kostu - Jānis Paukštello, viņu meitu - Sarmīte Rubule. "Un tur būs pilns ar mīlestību! Nacionālā teātra izrādē nebija pat mīlestības pazīmju, bet viņi taču ir dzīvi cilvēki! Un Dreģe... Viņa pašlaik ir tādā formā! Skaista, gudra, mierīga, harismātiska, meistarīga! Kā viņa mēģina! Kā lielmeistars!" sajūsminās režisors.

Sava slinkuma dēļ

Piedāvājumam spēlēt Pifa piedzīvojumos Varis Vētra piekritis... sava slinkuma dēļ. "Man ir ļoti daudz dažādu citu darbu, tāpēc domāju: paņemšu vēl vienu, un tad viss ies ātrāk - jo kādai citai lietai tad būs nevis četras, bet divas stundas..." savu darba formulu skaidro aktieris. "Bet nu gan esmu iekļuvis tādās spīlēs, ka vakarā nokrītu uz mutes un parunāt nevaru - man tagad ir trīs mēģinājumi dienā!" stāsta aktieris. Taču viņš nesūdzas.

"Es ar sirdi, ar labu gribu iesaistos visos šajos projektos, tāpēc man ir diezgan vienkārši to darīt. Es nemīlu atteikt, taču es mīlu teikt: es neko nedaru par naudu, ko es nedarītu par brīvu. Ja esmu uzņēmies atbildību, eju tam klāt ar sirdi. Citādāk nemāku, jo zinu: ja mēs neejam klāt ar sirdi, nekas neiznāk."

Nafig tu ar mākslu nodarbojies

Varis Vētra pašlaik ar sirdi klāt ir arī mūzikai: izrādās, pēdējos četrus gadus viņš raksta dziesmas. Gan vārdus, gan mūziku. "Vajadzētu šogad ierakstīt albumā, pārāk ilgi negribu tās raudzēt, bet, kas no tā mainīsies, es nemāku pateikt," viņš saka un izstāsta, ka pievērsties mūzikai viņu iedrošinājis mūziķis Aivars Hermanis, kurš, izdzirdējis aktieri muzicējam, bijis izbrīnīts: "Eu, vecīt, kāpēc tev vēl nav savas grupas?!" Jānis Grodums arī reiz teicis: "Vecīt, nafig tu ar to mākslu nodarbojies, muzicēt vajag!"

Starp citu, vēl mācoties skolā, Varis Vētra spēlēja grupā Mazie brāļi - tajā muzicēja arī viņa klasesbiedrs, nu mūsu Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Bet savulaik tik populārā aktieru grupa Mūžīgais unisons, kurā Varis Vētra bija kopā ar saviem teātra kolēģiem Ivaru Kalniņu, Jāni Paukštello un Andri Bērziņu, spēlēja tādu mūziku, kādu viņš pats nekad nerakstītu un nedziedātu. "Tā nav mana mūzika: (Dzied.) Ganāmpulks pa noru ēd, Noras malā skuķis sēd, Uzdzied adot, ko tik spēj: Maza biju, neredzēj... Es pats neklausos tādu mūziku," viņš pasmaida un izstāsta, ka Dailes teātra Vasaras festivālam, kas šogad būs 21. jūnijā Siguldā, unisonieši gatavo jaunu programmu - bērniem.

Varis Vētra atminas, ka savu pirmo dziesmu viņš uzrakstīja Bildēm pēc šā festivāla krustmātes Tijas Auziņas ierosinājuma. "Kaut ko uzrakstīju, ar bērniem nodziedājām, bet pēc tam ilgi nekas nenotika. Es jau īsti nesapratu, kā to dara..." viņš atzīst. Un tad Varis Vētra apsēžas pie sintezatora un nodzied dažas savas dziesmas - tajās ir tāāāda romantika, emocijas, notikumi... "Kad nospēlēju Tijai vienu gabalu, viņa man teica, ka esmu iemīlējies. Bet, nē, es nebiju iemīlējies! Es vienkārši rakstu dziesmas kā aktieris, kā režisors: es taču nevaru iziet uz skatuves un pateikt, ka esmu iemīlējies - man kaut kas jāizstāsta, lai skatītājs pats to saprastu," skaidro talantīgais mūziķis. Viņš stāsta, ka, ieslēdzot radio, pats nereti saķer galvu, ieklausoties, kādus vārdus šodien raksta. (Dzied.) "Tu man piedod, ka pievīlu tevi/Tu man piedod, ka atstāju... Ko autors grib pateikt? Neko! Es, piemēram, apbrīnoju Jāni Peteru - kādus viņš raksta vārdus: (Dzied.) Tā kā ceriņš, tā kā sapnis/Tā kā apinis pēc lietus/Mana tumši zilā dziesma dziedama... Iedomājieties, ka vīrietis raksta tāāādus vārdus! Tajos viss pateikts! Vai, piemēram, bītliem ir tāds gabaliņš She Loves You - nu, ieklausieties vārdos!"

Pauls, Roga un Šišons

"Man liekas, ka arī mūzikas pasaulē ir cilvēki, kas domā, kā tikai lai samānās - tas ir līdzīgi kā rakstīt mārketinga plānu. Es diferencēšanas stratēģijā esmu aizstāvējis diplomdarbu, es zinu visus soļus un Bostonas matrices... Es ar to visu mīlu nodarboties, bet visam, ar ko mēs maināmies informācijas telpā, jābūt vienam kritērijam - ticamībai. Jo visam, kas pasaulē notiek, pirmkārt, ir vienlaicīgums; otrkārt, viss notiek pa pāriem, treškārt, tam jāraisa asociācijas. Un asociācijas ir tikai tad, ja ir ticamība. Tāpēc arī Pifa piedzīvojumos centīšos spēlēt tā, lai bērniem raisītos asociācijas," apsola Cēzara lomas atveidotājs.

Aktieris neslēpj, ka viņam pašam ir liels gandarījums, ja viņš var ar kādu dalīties, un tikpat liels gandarījums ir, ja redz, ka to patiesi dara arī kāds cits mākslinieks. "Piemēram, maestro Raimonds Pauls. Kā viņš spēlē! Vai, piemēram, es biju uz Ibsena Noru Nacionālajā teātrī - burvīga izrāde, nu jau noņemta no repertuāra. Indra Roga tur spēlē burvīgi! Es pat gribētu teikt, ka viņa ierindojama Latvijas izcilāko aktrišu piecniekā. Es viņu lāgā pat nepazīstu, bet nu tas, ko viņa rādīja, bija īsts teātris! Es vēl kādas trīs dienas pēc tam biju pilnīgi fascinēts no tā īstuma!" Varim Vētram neskauž kolēģu panākumi.

Pie pēdējā laika spilgtākajiem mākslas baudījumiem viņš min arī Dž. Pučīni operas Toska koncertuzvedumu Latvijā pazīstamā diriģenta Karela Marka Šišona vadībā. "Ideāli!" viņš sajūsminās un tad pavisam negaidīti atklāj, ka patiesībā viņa mūža sapnis bija kļūt par simfoniskā orķestra diriģentu...

Vai raud, vai smejas

"Es nedaru neko, ko man sirds nesaka darīt - ko mana sirds nevar saprast, tas ir kādam citam," saka Varis Vētra. Viņš ir pārliecināts, ka mēs katrs pats radām sev vajadzīgo dzīves līmeni. "Ko mēs domājam, to saņemam atpakaļ. Gribi būt laimīgs? Esi laimīgs! Es, piemēram, daru to, ko gribu, un saņemu to, ko es gribu. Precīzi tādā daudzumā! Tāpat arī, ja pasaki labu vārdu, tas tev divreiz atnāk atpakaļ, un, ja sataisi sūdus, tie arī atnāk atpakaļ," saka aktieris, kurš jau daudzus gadus ir arī veiksmīgs uzņēmējs. Līdztekus teātrim viņš nodarbojas ar celtniecību, taču par uzņēmējdarbību viņš negrib runāt. "Nauda ir baigi jaukā lieta - tā nomierina, taču tā nedara laimīgu. Cilvēku laimīgu dara tas, ka viņš var sevi realizēt. Un es to redzu tā: izrāde beidzas, priekškars aizveras, un skatītājs iet ārā no zāles un raud. Vai smejas..."

***

VARIS VĒTRA

- Aktieris, režisors, uzņēmējs

- Dzimis 1955. gada 22. martā - vienā dienā ar mūsu valsts prezidentu Valdi Zatleru; savulaik abi arī mācījušies vienā klasē un muzicējuši grupā Mazie brāļi

- Izglītība: Rīgas 50. vidusskola; Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultāte, Dailes teātra 6. studija - dramatiskā teātra un kino aktieris (1977); dramatiskā teātra režisors (1984); Rīgas starptautiskā ekonomikas un biznesa vadības augstskola (RSEBA) - uzņēmējdarbības maģistrs (2004)

- Pēdējo gadu lomas: varaskārais Notingemas šerifs L. I. Purmalietes brīvdabas mūziklā Robins Huds (2007); ļaundaris Z. Liepiņa un M. Zālītes muzikālajā izrādē visai ģimenei Momo; Cēzars M. Samauska un N. Matvejeva mūziklā Pifa piedzīvojumi (Rīgas Bērnu un jauniešu muzikālajā teātrī RīBēJa MuTe)

- Četri bērni: Kristaps (32), Māra (23), Sabīne (14) un Niklāvs (11); mazdēls Tomass (3)

- Vaļasprieki: dziesmu rakstīšana; basketbols; nodarbības trenažieru zālē; grāmatu lasīšana

***

VIEDOKLIS

Olga DREĢE, Dailes teātra aktrise:

"Varis ir mans teātra krustdēls, un mani kā savu teātra krustmāti viņš vienmēr uzteic! Mēs vienmēr padalāmies teātra jautājumos un aizrunājamies arī līdz dziļi filozofiskām tēmām.

Ar Vari strādājām kopā, kad jaunībā iestudējām Atraitnes, viņš bija režisora asistents. Tā bija lieliska izrāde! Dailes teātrī tā tika spēlēta trīspadsmit sezonas.

Tagad mēs spēlējam kopā izrādē Tobāgo! un tikko esam sākuši darbu pie mūsu vasaras projekta Ar būdu uz baznīcu. Viņš mani pārsteidz! Mani pārsteidz ne tikai tas, ka viņš kā režisors ir izdomājis, kā šim darbam jāskan, bet arī gluži cilvēciski un filozofiski - man ļoti patīk viņa iecere. Un man patīk, kā viņš strādā.

Abi mani režisori mani pārsteidz - arī Juris Strenga, kurš iestudēja izrādes Dzīvīte, dzīvīte otro daļu. Viņi abi beidzot ir tik brīvi, tik stipri, ka var pateikt to, ko grib. Un to viņi arī dara. Tas ir tas būtiskais!"

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO