jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesMeklēt:
 


A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K Ķ L Ļ M N Ņ O P R S Š T U Ū V Z Ž
Graubiņa, Ilze (1941.08.11. - 2001.24.01.), pianiste  

Daiļrade, Curriculum Vitae
 
Ilze Graubiņa klavierspēli sāka apgūt savu vecāku – ievērojamā latviešu komponista un folklorista Jēkaba Garubiņa un mātes, pianistes un klavieru pedagoģes, Ērikas Graubiņas vadībā. Emīla Dārziņa speciālajā mūzikas vidusskolā viņas pedagogi bija Dora Brauna un Ņina Biņatjana. Jau skolas gados talantīgā pianiste aktīvi koncertēja Latvijā, Maskavā un Viļņā. Skolu Ilze Graubiņa pabeidza 1959. gadā ar izcilību un iestājās P. Čaikovska Maskavas Valsts konservatorijā, kur mācījās profesoru Ābrama Šackesa un Jakova Fliera vadībā, pie kura beidza arī konservatorijas asistentūru.
Vena Klaiberna I starptautiskā pianistu konkursa Fort-Vortā (Teksasa, ASV) diplomande (1962), J. S. Baha II starptautiskā pianistu konkursa Leipcigā, Vācijā I vietas un Zelta medaļas ieguvēja (1964).
“Es viņā augstu vērtēju dziļi radošo attieksmi pret mūziku. Viņa ir īsteni meklējošs mākslinieks. Viņas talantā visvairāk apbur saskaņotība, kāda sevišķa plastika... Ar visu dvēseli es ticu viņas spīdošajai nākotnei”, tā talantīgās pianistes spēli vērtēja viņas pedagogs profesors Jakovs Fliers.
Uzvara J. S. Baha konkursā māksliniecei pavēra plašas koncertēšanas iespējas. Pianiste muzicējusi dažādos festivālos Krievijā, Lietuvā, Vācijā, Bulgārijā, Čehijā, bijušajā Dienvidslāvijā, pēc Latvijas neatkarības atgūšanas koncertējusi Kanādā, Francijā, Itālijā, Spānijā, Šveicē. Ilze Graubiņa spēlējusi kopā ar izciliem diriģentiem G. Roždestvenski, K. Kondrašinu, K. Zanderlingu, D. Oistrahu, V. Sinaiski, L. Vīgneru, E. Tonu un citiem. Pianistes repertuārā bija ap 30 koncertu un solo programmas, kurās pārstāvēti visu mūzikas stilu nozīmīgākie klavierdarbi. Mākslinieces spēli dokumentējuši ieraksti radio, televīzijā, skaņuplatēs un CD.
Ilgus gadus profesore Ilze Graubiņa skoloja jaunos pianistus Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kā arī sniedza meistarkursus Latvijā, Spānijā un citās valstīs. Daudzi viņas audzēkņi ir guvuši godalgotas vietas dažādos starptautiskajos konkursos (Armands Ābols, Sandra Jalaņecka, Inese Klotiņa, Jekaterina Maļfanova, Baiba Ošiņa, Olga Prjadko).
“Ilze Graubiņa ir augstākās klases pianiste. Viņa pieder pie tiem pianistiem, kuru virtuozitāte nenomāc jūtas. Viņas spēle ir spīdoša un saviļņojoša,” tā savulaik rakstīja mūzikas kritiķi Francijā. Savukārt Vācijā mākslinieces spēle raksturota šādiem vārdiem: “Poēzija, prāts, apburoša skaņa...”

Arvīds Bomiks

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO