jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesMeklēt:
 


A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K Ķ L Ļ M N Ņ O P R S Š T U Ū V Z Ž
Butāns, Pēteris (1942.22.08.), komponists  

Daiļrade, Curriculum Vitae
 
„Es turos pie pozīcijas, ka nevar tikai gaidīt iedvesmu, nekā nedarot. Ir jāpiestrādā. Ne velti teiciens, ka vajadzīgi deviņdesmit deviņi procenti darba un viens procents talanta, ir patiess. Idejas briedinu ilgi: staigāju, domāju, sēžu pie teksta, pie klavierēm. Samīcu daļas, bet teksts izsauc asociācijas formai, atskaņotājiem. Galvenajos vilcienos jājūt arhitektonika, sīkumi var mainīties.”

Pēteris Butāns


BIOGRĀFIJA

Pēteris Butāns dzimis 1942. gada 22. augustā Daugavpilī. Ieguvis diplomus divās mūzikas specialitātēs. 1960. gadā, pabeidzis Daugavpils mūzikas vidusskolu, viņš iestājās LVK kordiriģēšanas nodaļā, kuru Imanta Kokara vadībā pabeidza 1965. gadā. LMA kompozīcijas nodaļā mūziķis iestājās 1986. gadā un absolvēja to 1990. gadā (Pētera Plakida klase).

No 1965. līdz 1980. gadam Pēteris Butāns dzīvoja Daugavpilī. Darba lauks šajā periodā bija ļoti plašs – mūziķis bija Daugavpils Pedagoģiskā institūta Mūzikas katedras asistents, Daugavpils mūzikas vidusskolas teorētisko priekšmetu pedagogs, Daugavpils Centrālā kultūras nama pūtēju orķestra diriģents. Strādājot ar Daugavpils Centrālā kultūras nama pūtēju orķestri, strauji attīstījās interese par jaunradi, kas izpaudās kā dažādu stilu un žanru skaņdarbu aranžējumi pūtēju orķestrim. Tādā kārtā pakāpeniski tika izkoptas dažādas kompozīcijas iemaņas un rosināta nopietnu kompozīcijas studiju apzināšanās nepieciešamība, līdz tika pieņemts lēmums par iestāšanos kompozīcijas nodaļā.

No 1981. gada līdz 1983. gadam Pēteris Butāns bija Rīgas 3. internātskolas pūtēju orķestra diriģents, savukārt no 1984. gada līdz 1986. gadam mūziķis vadīja Tukuma pūtēju orķestri un strādāja par pedagogu Kandavas mūzikas skolā, vēlāk - Tukuma mūzikas skolā.

1993. gadā Pēteris Butāns kļuva par Latvijas Komponistu savienības biedru. Par Kora simfoniju saņēmis laikraksta Diena Gada balvu kultūrā (2003), par skaņdarbu Lux aeterna – Lielo mūzikas balvu (2004).

Pētera Butāna mūzikai raksturīga liriski ekspresīva un padziļināti meditatīva izteiksme. Nereti vērojama pievēršanās arī humoristiski teatrālu un pat grotesku tēlu izpausmei, tādējādi mākslinieciski modelējot sava laika dzīvi visā tās daudzveidībā. Viena no svarīgākajām vadlīnijām Pētera Butāna daiļradē ir intensīvi garīguma atjaunotnes meklējumi, saistot tos gan ar latviešu folkloras un tajā atspoguļotās dzīvesziņas, gan ar kristīgās baznīcas ilglaicīgās vēstures gaitā gūtā ētiskā un filozofiskā pasaule skatījuma un mākslinieciskās pieredzes aktualizāciju. Šos divus estētiskos un stilistiskos orientierus Pēteris Butāns ir īpaši akcentējis savos izvērstajos vokāli simfoniskajos sacerējumos.


DISKOGRĀFIJA

Mūžam nebeidzama gaismas straume līst no Lux aeterna jauktajam korim un instrumentālajam ansamblim / Latvijas Radio koris, Juris Žvikovs (klavieres), Edgars Saksons, Uģis Krūskops, Ivo Krūskops (sitaminstrumenti), D Sigvards Kļava – 11’15” // Winning Music. Award Winning Compositions by Latvian Composers – 2006, LMIC 007

Lux aeterna / Solistes Inga Martinsone, Elīna Libauere, Ieva Ezeriete; instrumentāls ansamblis: Juris Žvikovs (klavieres), Edgars Saksons, Ivo Krūskops, Uģis Krūskops (sitaminstrumenti); Latvijas Radio koris, D Sigvards Kļava // Livonia – 2007, Latvijas Radio, LRCD048


LITERATŪRA

I. Liepiņa, Simfonija korim un septiņi vārdi orķestrim [par Garīgās mūzikas festivāla koncertiem un tajos atskaņotajiem P. Butāna un S. Franka skaņdarbiem 2003. g. 22. aug. Liepājas M. Lutera baznīcā un 23. aug. Rīgas Domā] // Forums, 2003, 22.-29. aug. • I. Liepiņa, Kāpēc nebūt tādam, kāds esmu [intervija ar P. Butānu] // NRA, 2003, 20. aug. • I. Lūsiņa, Brīvlaiks nopietnībai // Diena, 2003, 23. okt.


Jānis Kudiņš
Foto - Edmunds Mickus
© LMIC

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO