Ivars Cinkuss
(15.07.1969 )
diriģents
Ivara Cinkusa radošajā darbā vienlīdz liela nozīme ir gan diriģēšanai, gan dziedāšanai. Viņš ir bijis XXIII–XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents, XXIII Vispārējo latviešu Dziesmu un XIII Deju svētku atklāšanas koncerta “Teiksma par latvieti” un XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku noslēguma koncerta “Līgo” mākslinieciskais vadītājs. Tāpat - XII Vispārējo latviešu Dziesmu svētku Indianapolē virsdiriģents. Kopš 2002. gada Ivars Cinkus ir Ventspils pilsētas un rajona koru virsdiriģents un kopš 2003. gada - Rīgas vīru koru virsdiriģents.
“Galvenā lieta, ko vairākkārt intervijās esmu uzsvēris, ir mīlestība. Mīlestība pret dziedātājiem. Nacionālais kultūras centrs var iecelt viņu par virsdiriģentu, bet dziedātāji viņu nemīlēs, ja viņš nemīlēs dziedātājus. Tā ir abpusēja uzticēšanās, un tas ir ārkārtīgi svarīgi. Ja ir mīlestība, lielajā estrādē var notikt brīnumi! Tā ir maģija, kurai jānotiek, un absolūti skaistākais, kas var būt iespējams,” tā Ivars Cinkuss teicis LR3 “Klasika”.
No 1996. gada viņš ir Rīgas Tehniskās Universitātes vīru kora “Gaudeamus”, bet no 2007. gada – SIA “Latvija Statoil” jauktā kora “Cantus Fortis” mākslinieciskais vadītājs. Savulaik vadījis Rīgas Doma zēnu kori (1996–1998) un bijis “Collegium Vocale Ventspils” mākslinieciskais vadītājs (2002-2013). Viesdiriģenta statusā strādājis ar Valsts Akadēmisko kori “Latvija”, Liepājas simfonisko orķestri, “Collegium Musicum Rīga”, kamerorķestri “Rīgas kamermūziķi” un Latvijas filharmonijas kamerorķestri. Vairākas senās mūzikas programmas viņa vadībā ir ieskaņojis arī Latvijas Radio koris. Par Henrija Persela operas “Didona un Enejs” iestudējumu Venstpilī un vīru koru kustības popularizēšanu Latvijā Ivars Cinkuss 2006. gadā saņēma Latvijas Kultūras ministrijas un Rīgas domes Gada balvu.
Ivara Cinkusa profesionālā dzīve cieši saistīta arī ar dziedāšanu. Viņš ir bijis Latvijas Radio kora mākslinieks (1998 – 2004), nereti dziedot žanriski un laikmetīgi daudzveidīgas baritona solo partijas. Viņš ir piedalījies dažādos muzikāli teatrālos projektos, piemēram, Baņutas Rubesas iestudētajā izrādē “Glābšanās no Trojas” ar Nika Gothama mūziku, kas notika Liepājas pludmalē. Tāpat - Latvijas Radio kora projektos - Nika Gothama kameroperās “Pilots” un “Zemes augļi” Latvijas Nacionālajā operā. Savukārt kopā ar kori “Gaudeamus” viņš ir piedalījies Viestura Kairiša iestudētajos “Mērnieku laikos” Latvijas Nacionālajā teātrī. Ivars Cinkuss darbojas arī folkloras un etnomūzikas žanrā, tostarp jau kopš 2008. gada Trio “Šmite-Kārkle-Cinkuss” sastāvā, kas pēdējā laikā gan esot pārtapis par Trio “Šmite-Rancāne-Cinkuss”. Viņš ir strādājis kā vokālais pedagogs Rīgas Doma kora skolā un Ventspils mūzikas skolā, kā arī vadījis meistarklases un seminārus Latvijā, Vācijā, Anglijā, Zviedrijā, ASV, Kanādā un Austrālijā, kur ir nodibinājis savu kordiriģēšanas skolu.
Ivars Cinkuss mācījās Emīla Dārziņa mūzikas skolas kora klasē pie Kriša Deķa un Jura Kokara, skolu absolvējot 1987. gadā. Pēc tam studējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Kordiriģēšanas nodaļā pie profesora Edgara Račevska, 1992.gadā iegūstot bakalaura grādu kordiriģēšanā. Studijas turpinājis Vestminsteras kora koledžā Prinstonā, ASV, kur 1995. gadā ieguva maģistra grādu.
LMIC 2020
Foto: Lita Krone