Jaunumi / News

UNESCO Starptautiskajā komponistu jaundarbu skatē "Rostrum" jauno komponistu grupā uzvar Jēkabs Jančevskis!

20. maijs, 2019

Pirmo reizi vēsturē ''Rostrum" šogad notiek ārpus Eiropas kontinenta, kas ir kā simbols īpašai ambīcijai – kļūt vēl internacionālākam nekā jebkad iepriekš. Vienlaikus 2019. gads iezīmē arī Starptautiskās Mūzikas padomes 70. gadadienu, kas ir īpašs notikums, un tā ir svarīga iespēja arī Latvijai būt kā daļai no šīs vienības. 

Šogad Latvijas Radio 3 "Klasika" kompozīciju ierakstu skatei piedāvāja trīs jauno komponistu mūzikas ierakstus: Lindas Leimanes "Dialexica", Annas Ķirses "Radices" un Jēkaba Jančevska "When".

Jēkaba Jančevska skaņdarbs jauktajam korim un čellam "When" ir kā vēstījums par mūžību. Šajā stāstā izmantotas Viljama Šekspīra rindas: "Un, kad viņš mirs, / Ņem pārvērt viņu mazās zvaigznītēs, / Tad debess seja atmirdzēs tik skaista, / Ka visa zeme nakti iemīlēs." (Kārļa Egles tulkojums.)

"When" pirmatskaņoja Latvijas Radio koris, čellists Kristaps Bergs un diriģents Kaspars Ādamsons, taču to atkārtoti pavisam nesen kopā ar skaņu režisoru Normundu Slavu Latvijas Radio studijā ieskaņoja diriģents Jurģis Cābulis, čellists Kristaps Bergs un Rīgas Doma kora skolas jauktais koris. Turklāt šis ir viens no minētās komandas ierakstiem, kas būs klausāms arī apjomīgākā Jēkaba Jančevska autoralbumā, kura iznākšana vēl gaidāma.

"Rostrum" galvenajā kategorijā balva piešķirta Slovēnijas komponistei Petrai Strahovnikai par darbu “Prana”.