LMIC radio

Altera Veritas

kameransamblis

Kameransamblis “Altera veritas” savu radošo darbību raksturo ar vārdiem – jaunā mūzika, kamermūzika, cita patiesība par kokli, akordeonu un flautu. Vārdi “altera veritas” latīņu valodā tieši to arī nozīmē – “cita patiesība”. Ansamblis tika izveidots 1999. gadā. Šobrīd tajā muzicē Anda Eglīte (kokle un basa kokle), Ieva Mežgaile (kokle un basa kokle), Artūrs Noviks (akordeons) un Andis Klučnieks (flauta). Akordeonu pašos pirmsākumos spēlēja Aldis Jurisons, bet vēlāk arī Marko Ojala un Kaspars Gulbis.

Vairāk kā 20 gadu laikā  latviešu  (un ne tikai) komponisti “Altera veritas” veltījuši vairāk nekā 90 kompozīcijas. Sadarbībā ar komponistiem Valdi Zilveri, Imantu Mežaraupu, Andri Dzenīti, Mārtiņu Viļumu, Gundegu Šmiti, Pēteri Helmu, Līgu Celmu-Kursieti, Agni Meisteri, Ēriku Ešenvaldu, Niku Gothamu, Marinu Gribinčiku, Mirjamu Talliju (Igaunija), Dimitri Maronidi (Grieķija), Indru Riši, Pēteri Plakidi, Vilni Šmīdbergu, Jēkabu Nīmani un daudziem citiem ansamblis savas pastāvēšanas laikā ir sagatavojis daudzas spilgtas koncertprogrammas. Tas piedalījies arī Ērika Ešenvalda operas “Augļu koks ir Jāzeps” uzvedumā Latvijas Nacionālajā operā. 

2003. gadā “Altera veritas” saņēma Lielo mūzikas balvu – par spilgtām, radošām mūsdienu latviešu mūzikas interpretācijām. 2005.gadā savu Gada balvu kultūrā tam piešķīra laikraksts “Diena”. 

“Altera veritas” ir  muzicējis daudzviet Latvijā, kā arī ārzemēs - Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Vācijā, Šveicē, Turcijā, Portugālē, Slovēnijā un Francijā. Tas pārstāvējis Latviju tik nozīmīgos starptautiskos pasākumos kā Eiropas Savienības paplašināšanās svinības Portugālē un Baltijas dienas Vācijā. Piedalījies festivālā “Arēna”, Introvertās mūzikas festivālā, Starptautiskajā kokļu festivālā “Solaris” un “Septembra kamermūzikas dienās”. 

Tas sadarbojies ar ansambli “Art-i-shock”, koriem “Kamēr…” un “Latvija”, kā arī franču ansambli “Aleph” un slovēņu pūšaminstrumentu kvintetu “Slowind”. Ieguvis balvu par labāko laikmetīgās mūzikas atskaņojumu starptautiskajā konkursā "Tina Orsi Anguissola Scotti" Itālijā (2005). 

“Altera veritas” ieskaņojumi tikuši iekļauti gan Latvijas Mūzikas akadēmijas, gan Latvijas Mūzikas informācijas centra un Latvijas Radio 3 “Klasika”  izdotajos kompaktdiskos. 2005.gadā ansamblis izdeva albumu “Skatoties…sapņojot” ar Andra Dzenīša, Ērika Ešenvalda un Valda Zilvera kompozīcijām. 

Gaidot “Altera veritas” divdesmitgades koncertu 2019. gadā, ansambļa nosaukuma autores, koklētājas Anda Eglīte un Ieva Mežgaile Latvijas Radio 3 “Klasika” teica: “ “Altera veritas" - tā ir iespēja satikties un spēlēt ar cilvēkiem, kuriem nekas nav jāpaskaidro vai jāsarunā. Viens otru jūt, saprot un paļaujas, un tā ir ļoti liela vērtība. Tie ir muzikālas laimes piepildījuma 20 gadi.”

LMIC 2020