LMIC radio

Laiksne

Folkloras grupa "Laiksne" izpilda saudzīgi aranžētu latviešu tradicionālo mūziku. Grupa pastāv jau no 1993. gada un ne tikai sniedz koncertus, bet arī spēlē dančus un piedalās tradicionālo svētku – gadskārtu un cilvēka mūža godu – svinēšanā.  Tautasdziemas sevī mēdz apvienot gan vienkāršo, gan pārdabisko. Tās savā ikdienas dzīvē savulaik lietojuši zemnieki, tāpēc pārsteidzoši, cik apbrīnojami tēlainas tautasdziesmas mēdz būt.

"Laiksnē" muzicē pārsvarā sievietes, un, pateicoties spējai empātiski uztvert tautasdziesmu poētiskos vēstījumus, viņām izdodas izcelt katras dziesmas īpašo noskaņu, saglabājot vienkāršību izteiksmes līdzekļos. Mūziķu zināšanas folklorā un repertuārs ir ļoti plašs – no gadskārtu ieražu un galda dziesmām līdz dziesmām par sievietes mūžu. Grupas nosaukuma maigums plašākai publikai paslēpts aiz reti lietotā vārda "Laiksne", kas Austrumlatvijas izloksnēs nozīmē "ūdensroze".

Folkloras grupas "Laiksne" albumi ir tematiski – katrs no tiem veidots, iedziļinoties kādā tradicionālās kultūras aspektā – meitenes un sievietes daudzveidīgajā dabā ("Kykova dzagyuze" un "Es jauna būdama"), vasaras saulgriežos ("Jāņu nakti zelta rasa"), ziemas saulgrieži ("Es čigāna meita biju"), kā arī galda dziesmas ("Putra"). 

 

Lauma Garkalne – vijole, balss

Baiba Indrevica – kokle, balss

Dina Liepa – stabule, balss

Vineta Romane – balss

Aija Rozentāle – balss

Kaspars Indrevics – perkusijas, balss

Gatis Gaujenieks – basģitāra

Lauma Bērza © LMIC, 2018