LMIC radio

Orķestris "Rīga"

Orķestris “Rīga”’, kas 1972. gadā tika dibināts pēc diriģenta un orķestra ilggadīgā vadītāja Gunāra Ordelovska ierosmes, laika gaitā ir kļuvis par vienu no vadošajiem profesionālajiem pūtēju orķestriem visā Baltijā un ziemeļvalstu reģionā.  Orķestris vienmēr ir centies paplašināt savu „spēles laukumu” un lauzt tos stereotipus, kuri pavada pūtēju orķestrus - kad, kur un kas jāspēlē šādām muzikālām vienībām. Šobrīd tas sevi pozicionē kā koncertorķestri, kas ne tikai uzstājas Rīgas pilsētas svētkos un valstiski nozīmīgās dienās, bet arī sniedz augstvērtīgus koncertus Rīgas koncertzālēs, Rīgas Domā un arī citviet Latvijā, atskaņojot visdažādāko stilu un laikmetu skaņdarbus, allaž meklējot mūzikā jauno un neatklāto.

No 2007. līdz 2010. gadam orķestri “Rīga” vadīja diriģents Andris Poga. Šie četri gadi bija būtisks izrāviens orķestra attīstībā. Andra Pogas uzstādījums bija augsti profesionāla spēles kvalitāte un interesants koncertu repertuārs. Orķestris atskaņoja gan  lielformāta simfonisko un vokāli simfonisko darbu pārlikumus (Karla Orfa “Carmina burana”, Igora Stravinska “Svētpavasaris”, Johannesa Brāmsa “Vācu rekviēms”), gan sekoja jaunākajām tendencēm pūtēju orķestru jeb “symphonic band” repertuārā, gan pasūtināja un atskaņoja latviešu komponistu jaundarbus. Orķestrim “Rīga” tapa Ērika Ešenvalda, Nika Gothama, Viļņa Šmīdberga, Andra Dzenīša, Ilonas Breģes, Imanta Mežaraupa jaundarbi amplitūdā no simfonijas līdz rekviēmam. 

No 2011. līdz 2015.gadam orķestra mākslinieciskais vadītājs bija Mārtiņš Ozoliņš.  Viņa vadībā orķestris 2014. gadā iesaistījās Rīgas - Eiropas kultūras galvaspilsētas svinībās, rīkojot Starptautisko komponistu konkursu “Windstream  2014”. Tolaik aizsākās arī veiksmīga sadarbība ar Raimondu Paulu, trīs jaunās koncertprogrammās atskaņojot (un arī atjaunojot) svītu “Melnās krāsas”, Rapsodiju klavierēm un orķestrim, vokālo ciklu “Vecās Rīgas vitrāžas”. Šajā laikā ar orķestri strādāja arī diriģents Raitis Ašmanis, kura pārziņā bija džeza, roka un “latino” koncerti. 

2015. gadā par Orķestra “Rīga” māksliniecisko vadītāju kļuva Valdis Butāns, kurš darbu uzsāka pilns apņēmības realizēt vēl nebijušus koncertprojektus. Par tādu var uzskatīt amerikāņu komponista S. Makalistera opusa “Merkūrijs uz mēness” atskaņojumu 2016. gadā. Šis koncerts tika nominēts Lielajai Mūzikas balvai un ieguva portāla “Delfi” simpātiju balvu, kā arī “Hennessy” balvu. Savukārt jau 2017. gadā Orķestris “Rīga” un diriģents Valdis Butāns saņēma  Lielo mūzikas balvu kategorijā “Par izcilu sniegumu gada garumā”.

Lielo Mūzikas balvu kategorijā “Gada jaundarbs” 2010. gadā ieguva Viļņa Šmīdberga Simfonija pūtēju orķestrim, ko rakstīt komponistu mudināja tieši Orķestris “Rīga”.  Topašugad orķestris tika nominēts Lielajai Mūzikas balvai kategorijā “Gada muzikālā vienība. 

2008.gadā diriģenta Andra Pogas un orķestra direktores Ilonas Breģes darbs tika novērtēts ar Rīgas gada balvu kultūrā “Baltais zvirbulis”. Savukārt Mārtiņa Ozoliņa diriģētais orķestra 40. jubilejas Galā koncerts 2012. gadā saņēma Latvijas TV Gada balvu kultūrā “Kilograms kultūras”.

Pie Orķestra “Rīga” diriģenta pults koncertos arvien biežāk ir redzami jauni, perspektīvi diriģenti – Guntis Kuzma, Kaspars Ādamsons, Jānis Retenais, Andis Klučnieks, Mārcis Miķelsons, Dāvis Jurka. Paplašinās to latviešu komponistu loks, kuri atsaucas aicinājumam un komponē skaņdarbus īpaši Orķestrim “Rīga”. Viņu vidū - Rihards Zaļupe, Linda Leimane, Džekins Pousons, Santa Bušs, Jēkabs Nīmanis, Platons Buravickis, Jēkabs Jančevskis, Selga Mence, Imants Zemzaris, Andris Sējāns.

2010. gadā notika pirmais Orķestra “Rīga” Pavasara festivāls “Windstream”. Savukārt 2017. gadā aizsākās orķestra iniciētais Latvijas simtgadei veltītais festivāls “Trīs zvaigznes”, kas no 2017. līdz 2019.gadam notika novembrī, saistot mūziku ar literatūru, mākslu, nozīmīgiem notikumiem Latvijas vēsturē. 

Orķestris “Rīga” uzstājas daudzviet Latvijā, pēdējo gadu laikā koncertējis arī Sanktpēterburgā un Pori. Orķestris sadarbojas gan ar izciliem latviešu mūziķiem – dziedātājiem, ērģelniekiem, instrumentālistiem, kameransambļiem, koriem, gan ārzemju mūziķiem. Koncertus regulāri sniedz arī Orķestra “Rīga” bigbends. 

Orķestris “Rīga” ir ieskaņojis piecus albumus - “Priecīgus Ziemassvētkus!” (2007) un “Windstream” (2008) diriģenta Andra Pogas vadībā, “Rīga. Eglīte. Ziemassvētki” (2011) ar diriģentu Mārtiņu Ozoliņu, “Riga Jazz” (2014) ar Raiti Ašmani un Raimondu Paulu, un “Pašu auklētie” (2019) diriģenta Valda Butāna vadībā. Albumā “Pašu auklētie” ir ieskaņoti Viļņa Šmīdberga, Jēkaba Jančevska, Ilonas Breģes un Andra Sējāna oriģināldarbi, kas sacerēti Orķestrim “Rīga”. Orķestris “Rīga” ir piedalījies arī Nacionālās ierakstu kompānijas “Skani” albuma “Pēteris Vasks. Lūgšana” (2019) ierakstā.

LMIC 2020