LMIC radio

Rīgas Saksofonu kvartets

Rīgas saksofonu kvartetu 1992. gadā izveidoja Artis Sīmanis, kuram pateicoties gadu iepriekš bija kļuvusi iespējama saksofona spēles apguve Latvijas Mūzikas akadēmijā. Gadu gaitā mainoties saspēles partneriem, Artis Sīmanis ar savu alta saksofonu joprojām ir Rīgas saksofonu kvarteta priekšgalā – vienīgais, kas tajā spēlē kopš dibināšanas brīža. Šobrīd kvartetā muzicē arī Katrīna Kivleniece-Cābule (soprāna saksofons), Ainars Šablovskis (tenora saksofons) un Baiba Tilhena (baritona saksofons), un šādā sastāvā viņi ir kopā jau kopš 2016. gada.

1999. gadā aizsākās Starptautiskais saksofonmūzikas festivāls “Saxophonia”, un Rīgas saksofonu kvartets joprojām ir tā centrālā ass un dzinējspēks. Tai pašā 1999. gadā kvartets saņēma Lielo Mūzikas balvu – par augstu māksliniecisko sniegumu festivālā “Saxophonia” un īpaši aktīvu koncertdarbību Latvijā. 

Rīgas saksofonu kvartets muzicē ne tikai koncertzālēs, bet arī skolās, baznīcās,  brīvdabas koncertos. Tā repertuārs sniedzas no baroka līdz laikmetīgajai mūzikai. Kvarteta repertuārā ir gan Johana Sebastiāna Baha, Džovanni Gabrieli, Georga Frīdriha Hendeļa un Volfganga Amadeja Mocarta mūzikas pārlikumi, gan 20. un 21. gadsimta autoru – Karltona Meisija, Džo Katlera, Filipa Glasa, Gabriela Džeksona u.c. darbi. Un, protams, džeza klasiķu Džordža Gēršvina, Dizija Gilespija, Djūka Elingtona, un arī daudzu citu džezistu radīto šedevru aranžējumi un orģinālkompozīcijas.

Rīgas saksofonu kvartets rūpīgi kopis arī latviešu saksofonmūzikas “lauku”. Tam komponējuši Rihards Dubra, Ilze Arne, Alvils Altmanis, Selga Mence, Georgs Pelēcis, Dace Aperāne, Mārīte Dombrovska, Vineta Līce, Kārlis Lācis, Pēteris Butāns, Ēriks Ešenvalds, Niks Gothams, Līga Celma, Valdis Muktupāvels, Jēkabs Nīmanis, Raimonds Tiguls, Rihards Zaļupe, Imants Zemzaris u.c. Uzstājies kopā ar Valsts kori “Latvija”, Latvijas Radio kori, Jauniešu kori “Kamēr…”, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Liepājas simfonisko orķestri, Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”,  Orķestri “Rīga”, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfonisko orķestri. Viņu koncertos ir piedalījušies pianisti Kārlis Lācis, Jānis Maļeckis, Herta Hansena, dziedātājas Ieva Parša, Gunta Gelgote, Kristīne Gailīte, kokētāja Laima Jansone, multiinstrumentālists un komponists Valdis Muktupāvels, ērģelniece Kristīne Adamaite. Viņi saspēlējušies arī ar saksofonistiem Žanu-Pjēru Baralioli (Francija), Nobuju Sugavu (Japāna), Maki Kasai (Japāna), Krisu Bītiju (ASV), Filipu Geisu (Francija).

Nu jau vairāk nekā divdesmit piecu gadu pastāvēšanas laikā kvartets daudz muzicējis ne tikai Latvijā, bet arī Norvēģijā, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Igaunijā, Krievijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Austrijā, Vācijā, Portugālē, Kanādā, Ķīnā, ASV, Francijā, Horvātijā, Slovēnijā, Rumānijā, Bulgārijā, Itālijā, Izraēlā, Armēnijā, Bosnijā un Hercogovinā, Kazahstānā, Maķedonijā, Kosovā, Uzbekistānā, Baltkrievijā un Indijā. Tas ir piedalījies festivālos “Probaltica” (Polija), “Jazz Kaar” un “Rainbow Jazz” (Igaunija), “Upbeat” (Norvēģija un Zviedrija), Baltijas Kultūras festivāls (Somija), “Pārsteidzošā Latvija” (Francija), 7. Rāsarangas Pasaules Flautu festivālā (Indija), kā arī Pasaules Saksofonistu kongresos Monreālā, Ļubļanā , Seintendrūzā un Strasbūrā. Rīgas saksofonu kvartets ir pārstāvējis Rīgu tās kultūras dienās Varšavā, Porto, Lībekā, Maskavā un Prāgā. 

LMIC 2020