LMIC radio

Schola Cantorum Riga

Vokālā grupa “Schola Cantorum Riga” tika dibināta 1995. gadā ar mērķi praktizēt senās mūzikas, jo īpaši gregoriskā korāļa autentisko dziedāšanu. Grupas dziedātāji ir profesionāli mūziķi, kurus vieno mīlestība uz seno mūziku un vēlme to atskaņot saskaņā ar jaunākajām atziņām autentiskas interpretācijas jomā.

Vairāk nekā divdesmit gadu laikā grupas repertuārs ir ne tikai audzis, bet arī dažādojies.  Līdztekus viduslaiku mūzikai grupas koncertos un ieskaņojumos dzirdami arī mūsdienu latviešu komponistu darbi, un nereti tie ir pirmatskaņojumi. “Schola Cantorum Riga” ir sadarbojusies ar komponistiem Niku Gothemu, Renāti Stivriņu, Valtu Pūci, Raimondu Tigulu u.c., bet īpaši bieži un daudz – ar Rihardu Dubru. 

Vēloties savus koncertus veidot kā muzikālu dialogu starp dažādiem gadsimtiem, laikmetiem un muzikālajām pieredzēm, nereti “Schola Cantorum Riga” koncertos aicina līdzdarboties arī mūziķus-instrumentālistus. Viņu koncertpartneri ir bijuši ērģelnieki Kristīne Adamaite, Diāna Jaunzeme-Portnaja, Aigars Reinis, perkusionisti Rihards Zaļupe, Ivars Kalniņš, saksofonists Gints Pabērzs un citi. Dziedātāju balsīm nereti pievienojas arī grupas dibinātāja un vadītāja Guntara Prāņa spēlētā rata lira.

 “Schola Cantorum Riga” visbiežāk uzstājas Rīgas Domā, nereti piedalās dievkalpojumos, un arī visi līdzšinējie grupas ieskaņojumi ir veikti Rīgas Doma īpašajā akustiskajā vidē. Tomēr “Schola Cantorum Riga” koncertē arī daudzviet citur Latvijā - gan pilsētās, gan nelielās lauku baznīcās (Liepājā, Venstpilī, Jelgavā, Balvos, Tukumā, Sātos, Gārsenē, Skrundā, Cēsīs u.c.). Nereti koncerti notiek koncertlekciju veidā, Guntaram Prānim stāstot gan par seno mūziku kopumā, gan par attiecīgā koncerta programmu.

“Schola Cantorum Riga” ir piedalījusies senās mūzikas festivālos gan Latvijā, gan ārzemēs – “Gregorikas nedēļās” Rīgā, Gregorisko dziedājumu festivālā Vatū, Beļģijā, “Gaude mater” festivālā Čenstohovā, Polijā, un Plockas Garīgās mūzikas  festivālā. Grupa ir uzstājusies arī Itālijā, Šveicē, Vācijā, Austrijā, Francijā, Norvēģijā, Somijā un Igaunijā.

“Schola Cantorum Riga” ir ieskaņojusi vairākus albumus, kuros skan gan gregoriskie korāļi, gan ambroziskās himnas un agrīnās daudzbalsības paraugi. Par CD "Rīgas mesa" tika saņemta Latvijas Ierakstu Gada balva. 2016. gadā ansamblis tika nominēts Latvijas Lielajai Mūzikas balvai par spilgtu koncertdarbību. 

Savukārt par sadarbībā ar Nacionālo ierakstu izdevniecību “Skani” izdoto albumu “Domus mea” Guntars Prānis ir teicis: “Šī albuma iecere bija dokumentēt un parādīt plašākai auditorijai līdz šim mazpazīstamos viduslaiku Rīgas katedrāles dziedājumus, ar ko aizsākas mums zināmā Latvijas mūzikas vēsture.” 

LMIC 2020