LMIC radio

Agnese Egliņa

(05.07.1983 )

klavieres

 

Darbīga, dinamiska, daudzveidīga – tā tiek raksturota pianiste Agnese Egliņa. “Pianiste, ap kuru kā magnētu koncentrējas spožākie latviešu izpildītājmākslinieki – instrumentālisti un dziedātāji. Mūziķe, kura kā neviens cits ar radaru vienlaikus pārredz un sajūt savu partneru līnijas”, raksta Lauma Malnace. Savukārt Agneses Egliņas saspēles partnere ansamblī “Art-i-schock” Guna Šnē saka: “Agnesei piemīt kolosāla īpašība iedvesmot apkārtējos, ar kuriem viņa kopā strādā. Viņa spēj radīt komandas garu, saslēgt kopā daudzus cilvēkus kādai kopīgai idejai un iedvest citos vēlēšanos būt daļai no komandas.” (Projekts “Avoti”, Delfi)

2010. gadā Agnese Egliņa ieguva Lielo Mūzikas balvu kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”. Viņa ir muzicējusi kopā ar flautisti Ditu Krenbergu, obojistu Egilu Upatnieku, fagotistu Jāni Semjonovu, klarnetistu Mārtiņu Circeni, dziedātājiem Ingu Šļubovsku-Kancēviču, Kristīni Opolais, Eviju Martinsoni, Elīnu Šimkus un Marlēnu Keini, Jāni Kurševu, Egilu Siliņu, vijolniecēm Kristīni Balanas, Paulu Šūmani, Jūliju Galiču, Janu Ozoliņu, kontrabasistu Gunāru Upatnieku un daudziem citiem. Viņa ir sadarbojusies ar starptautiski atzītiem solistiem, kuru vidū minami klarnetisti Hens Halevi un Nikolā Balderū, obojisti Tomass Indermīle un Kristians Šmits, flautists Filips Bernolds un citi. Solo un ansambļos viņa ir atskaņojusi gan klasiķu Emīla Dārziņa, Jāzepa Vītola, Alfrēda Kalniņa, Jāņa Mediņa, Bruno Skultes, Marģera Zariņa, gan mūsdienu autoru – Pētera Vaska, Pētera Plakida, Romualda Jermaka, Imanta Zemzara, Georga Pelēča, Jura Karlsona, Artūra Maskata, Andra Vecumnieka, Andra Dzenīša, Kārļa Lāča, Santas Bušs, Santas Ratnieces, Platona Buravicka, Sabīnes Ķezberes, Gundegas Šmites, Anitras Tumševicas, Kristapa Pētersona - un daudzu citu latviešu komponistu mūziku. 

Kā soliste uzstājusies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un Liepājas simfonisko orķestri, sadarbojusies ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”, Orķestri “Rīga”, Latvijas Radio kori un citiem kolektīviem. Kopš 2011. gada Agnese Egliņa spēlē trio “Art-i-Shock”. Tā pirmais mūzikas albums (“Skani”, Latvijas Radio) saņēma Mūzikas ierakstu gada balvu Zelta mikrofons 2018 kategorijā “Gada akadēmiskās mūzikas albums”. 2017. gadā trio “Art-i-Shock” tika nominēts Latvijas Lielajai mūzikas balvai un bija pirmais Latvijas Radio 3 “Klasika” rezidences ansamblis. 2015. un 2016. gadā Agnese Egliņa bija labdarības fonda "Nāc līdzās!" vēstnese, veidojot koncertprogrammas kopā ar vājredzīgiem un neredzīgiem jauniešiem. 2015. gada septembrī Agnese organizēja pati savu pirmo festivālu "Kultūras diena Aizputē". 2019. gadā viņa ir iniciējusi arī programmatiski teatralizētus koncertus Rīgas Mākslas telpā.

Muzicējusi Dienvidāfrikas Republikā, Zambijā, Zimbabvē, ASV, Grieķijā, Igaunijā, Lietuvā, Krievijā, Ķīnā, Spānijā, Šveicē, Gibraltārā, Itālijā, Vācijā, Austrijā, Albānijā, Norvēģijā, Somijā un citviet. Ir piedalījusies festivālos gan Latvijā, gan ārzemēs – “Promenade” Zambijā, Šlēzvigas-Holšteinas festivāls, Monpeljē Starptautiskais mūzikas festivāls, Maskavas Starptautiskās kamermūzikas dienas, “Lied Forum”, “Kremerata Baltica” festivāls, Liepājas Starptautiskais Pianisma zvaigžņu festivāls, "Šūbertiāde", Jaunās mūzikas festivāls "Arēna", Latvijas Jaunās mūzikas dienas, Madonas Latviešu mūzikas svētki, “Sansusī”, “Sensus” un daudzi citi.

Agnese mācījās Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolā un Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. Studējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (Arņa Zandmaņa klavieru klase, Intas Villerušas un Venta Zilberta koncertmeistaru klase, Alda Liepiņa un Guntas Rasas (Sproģes) kameransambļa klase). Studējusi arī Cīrihes mūzikas augstskolā, kuru absolvēja ar izcilību. 

Agnese Egliņa ir Latvijas Mūzikas akadēmijas Koncertmeistaru katedras docente. Viņa vada meistarklases Latvijā, Spānijā, Vācijā, Dienvidāfrikas Republikā, Zambijā. Daudzās meistarklasēs piedalījusies kā pianiste-koncertmeistare. 

LMIC 2020