LMIC radio

Aigars Reinis

(30.06.1975 )

ērģelnieks

Aigars Reinis ir ir Rīgas Doma mūzikas direktors un Katedrāles ērģelnieks (kopš 2019. gada). A. Reinis ir arī divkārtējs Lielās Mūzikas balvas laureāts – 2019. gadā par izcilu darbu ansamblī un 2021. gadā par izcilu sniegumu gada garumā.

“Aigars Reinis ne tikai gudri, radoši un koleģiāli kārto mūsu lielisko ērģelnieku koncertēšanas iespējas Rīgas Domā, bet arī pats meklē un atrod arvien jaunas saspēles iespējas gan ar solistiem instrumentālistiem, gan koriem, orķestriem, ansambļiem. Viņa ieskandinātas, gan Doma, gan Sv.Ģertrūdes un citu Latvijas baznīcu ērģeles daudz, krāšņi un ļoti dinamiski skanējušas baroka, romantisma un mūsdienu latviešu mūzikas repertuārā,” tā Lielās Mūzikas balvas nominantu izziņošanas brīdī teica muzikoloģe Ināra Jakubone. 

Aigars Reinis ir sadarbojies ar orķestri “Sinfonia Concertante”, Valsts Akadēmisko kori “Latvija”, Latvijas Radio kori, kamerkori “Ave Sol”, vīru kori “Tēvzeme”, diriģentiem Māri Sirmo, Sigvardu Kļavu, Gunti Kuzmu, solistiem Ēriku Kiršfeldu, Martu Spārniņu, Ievu Ezerieti, Elīnu Endzeli, Aigaru Raumani, Gidonu Grīnbergu un daudziem citiem. Kopā ar Ilzi Reini kopš 2010.gada uzstājas kā ērģelnieku duets.

Viņa sniegumā ir skanējusi Ilonas Breģes, Paula Dambja, Riharda Dubras, Aivara Kalēja, Tālivalža Ķeniņa, Artura Maskata, Uģa Prauliņa, Santas Ratnieces, Indras Rišes, Andreja Selicka, Viļņa Šmīdberga, Raimonda Tigula, Pētera Vaska, Riharda Zaļupes, Marģera Zariņa, Imanta Zemzara u.c. latviešu komponistu mūzika, toskait darbu pirmatskaņojumi.

Uzsākot darbu Rīgas Doma mūzikas direktora amatā, Aigars Reinis uzsvēra: “Galvenais ir latviešu ērģeļkultūras nepārtrauktības nodrošināšana. Turpināt – tā ir liela atbildība. Esmu pārliecināts, ka latviešu mūzika Rīgas Domā ir jāizceļ un pats Rīgas Doms ir jāatgriež Latvijas mūzikas apritē, un ne tikai kā tūrisma objekts.”(“Diena”). Viņš turpina Ērģeļmūzikas festivāla “Rīgas Doms” tradīcijas, ir iedibinājis Latviešu mūzikas festivālu “Latvijas rudens”, koncertciklu “Ziemas kamermūzika”.

Pirmo reizi pie ērģelēm Aigars Reinis sēdās dzimtajā Jelgavā, kur vairāk nekā desmit gadu bija Jelgavas Sv. Annas baznīcas ērģelnieks. No 2013. līdz 2019. gadam viņš bija Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas galvenais ērģelnieks. 

Aigars Reinis ir muzicējis Liepājas ērģeļmūzikas festivālā,  Vēsturisko ērģeļu svētkos, Ventspils ērģeļu dienās, piedalījies festivālos “Saxophonia”, Garīgās mūzikas festivālā u.c. Viņš ir koncertējis Vācijā, Čehijā, Polijā, Francijā, Ungārijā, Itālijā, Norvēģijā, Zviedrijā.

Nacionālā ierakstu kompānija “SKANi” 2017. gadā izdeva albumu “Cantus Annae”, kurā kopā ar dziedātāju Ievu Ezerieti, sitaminstrumentālisti Elīnu Endzeli un vijolnieku Gidonu Grīnbergu Aigars Reinis ir ieskaņojis tieši viņiem rakstītus Riharda Dubras, Ilonas Breģes un Riharda Zaļupes darbus. Savukārt viņa saspēle ar Ilzi Reini dzirdama albumā “Rīgas Doms. Ērģeles diviem” (“SKANi”, LMIC 047), savukārt 2023. gadā iznācis dubultalbums ar Alfrēda Kalniņa ērģeļmūziku ("SKANi", LMIC 149)

Aigars Reinis ir arī profesionāls koru un senās mūzikas ansambļu dziedātājs. Viņš daudzus gadus ir bijis Latvijas Radio kora mākslinieks un solists, vokālo grupu “Schola Cantorum Riga” un “Ars Antiqua Riga dalībnieks. Diriģējis Latvijas Bankas kori.

Ērģeļspēli studējis J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā pie prof. Tālivalža Dekšņa. Papildinājies pie Ludgera Lomana (Vācija), Hansa Ulas Eriksona, Hansa Hellstena (Zviedrija), kā arī Uplandes Starptautiskajā ērģeļu akadēmijā. Aigars Reinis ar panākumiem piedalījies jauno kordiriģentu konkursos, Starptautiskajā ērģelnieku konkursā Lahti (Somija) un Erfurtes ērģelnieku konkursā Vācijā (1999). 

© LMIC, 2020/2023