LMIC radio

Andrejs Osokins

(19.12.1984 )

klavieres

Kritiķu vērtējumā pianistam Andrejam Osokinam piemīt “hipnotizējoša personības pievilcība, plaša un ekspresīva skaņu krāsu palete, kā arī neparasti pārliecinoša dažādu mūzikas stilu izjūta”.

2008. gadā Andrejs Osokins ieguva Latvijas Lielo mūzikas balvu kategorijā “Gada debija”.  Togad viņš arī ieguva 1. vietu Starptautiskajā Jāzepa Vītola pianistu konkursā un uzsāka studijas Londonas Mūzikas akadēmijā Hemiša Mailna klasē. Bet desmit gadus vēlāk - 2018. gadā - Andrejam Osokinam tika piešķirts Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas Asociētā biedra statuss (ARAM). Šādu pagodinājumu Akadēmijas Vadības padome piešķir tikai tiem bijušajiem Akadēmijas studentiem, kuru sasniegumi un ieguldījums mūzikas jomā ir izcili. 

Andrejs Osokins ir vairāku pasaules nozīmīgāko pianistu konkursu laureāts. Viņš ir ieguvis 4. vietu  Artūra Rubinšteina Starptautiskajā pianistu konkursa Telavivā un Līdsas Starptautiskajā pianistu konkursā, piedalījies Margaritas Longas un Žaka Tibo Starptautiskajā pianistu konkursa Parīzē, bijis Karalienes Elizabetes Starptautiskā pianistu konkursa Briselē finālists un laureāts. Viņš ir spēlējis Dublinas Nacionālajā koncertzālē Īrijā, Londonas Vigmora zālē, Minhenes “Gasteig”, Briseles “La Monnaie”, Berlīnes Filharmonijā un Koncertnamā, Milānas Verdi zālē, Frankfurtes Vecajā operā, Rahmaņinova zālē Maskavā un citur. Koncertējis ar Beļģijas Nacionālo simfonisko orķestri, Francijas Radio filharmonijas orķestri, Mančestras “Hallé” simfonisko orķestri, Dublinas Nacionālo simfonisko orķestri, Kataras filharmonisko orķestri, sadarbojoties ar tādiem diriģentiem kā sers Marks Elders, Marina Alsopa, Bojans Videnofs, Džeimss Džads, Jurijs Simonovs, Vladimirs Fedosejevs un citiem.

Latvijā Andrejs Osokins ir uzstājies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, kamerorķestriem “Sinfonietta Rīga” un “Kremerata Baltica”, Orķestri “Rīga”, regulāri sadarbojies ar diriģentiem Aināru Rubiķi, Normundu Šnē, Gunti Kuzmu u.c. Viņš ir pirmatskaņojis Jura Karlsona, Artūra Maskata, Andra Dzenīša mūziku, spēlējis Pētera Vaska, Volfganga Dārziņa, Jāzepa Vītola u.c. latviešu autoru mūziku.

Kopš 2015. gada Andrejs Osokins organizē klausītāju īpaši iemīļotos Osokinu dinastijas koncertus ar tēva Sergeja Osokina un brāļa Georgija Osokina līdzdalību, kas notikuši daudzviet Latvijā. Viņš ir muzicējis kameransambļos ar dziedātāju Marinu Rebeku, vijolniecēm Vinetu Sareiku un Kristīni Balanas, čellisti Margaritu Balanas. Andrejs Osokins kopā ar pianisti, dziedātāju Katrīnu Gupalo piedalās koncertizrādē “100 gadi ar Piafu”, kā arī džeza teātra izrādē “Pēc pusnakts”. 

Andreja Osokina pirmais albums “Veltījums” tapa Varšavas izdevniecībā “Dux”, un tajā skan Roberta Šūmaņa un Ferenca Lista mūzika. Savukārt otrajā solo albumā iekļauti Baha, Haidna, Bēthovena, Ravēla un Lista skaņdarbi. Nacionālās ierakstu kompānijas “Skani” albumā “Trīs Osokini latviešu klaviermūzikā” (2017) Andrejs Osokins spēlē gan Artura Maskata, gan Jāzepa Vītola mūziku.

Andrejs Osokins mācījās pie sava tēva Sergeja Osokina, iegūstot bakalaura grādu Latvijas Mūzikas akadēmijā. Sekoja studijas Londonā – vispirms Trīsvienības koledžā, tad Karaliskajā Mūzikas akadēmijā. Viņš ir papildinājies meistarklasēs pie Mihaila Voskresenska, Džona Lila, Kristofera Eltona, Domenika Merlē, Arie Vardi, Borisa Bermana, Dmitrija Baškirova un citiem. Nu jau viņš pats ir sniedzis gan meistarklases,  gan koncertlekcijas, un ir Latvijas Mūzikas akadēmijas mācībspēks.

LMIC 2020