LMIC radio

Andris Vecumnieks

(07.06.1964 )

Nepiederu pie tiem, kas grib risināt dziļas filosofiskas domas, skart dvēseles sāpi, tautas atmodas filosofiskos un konceptuālos aspektus. Vēl mazāk gribu analizēt un izsvērt, ka tas ir manā daiļradē... Lasot tekstu, rodas muzikālās idejas un tālāk ir prāts, kas tās profesionāli sakārto (Andris Vecumnieks)

"Kas mūzikā ir iedarbīgākais? – Crescendo un kontrasti. Andra darbos ritms dod pulsāciju, kas atstāj iespaidu, un tas ir efekts, ko viņš prot izmantot. Tur ir arī asprātīgi spēles momenti, piemēram, parafrāzēs [Divas vistas, Quasi Campanella u. c.]. Viņa klavierdarbi ir atraktīvi – es domāju, pat vizuālā ziņā. Ja mūzika pieļauj improvizāciju, tad viņa būs dzīva." (Normunds Vīksne)

Andris Vecumnieks dzimis 1964. gada 7. jūnijā Rīgā. Ieguvis izglītību LVK Ģederta Ramaņa kompozīcijas klasē (1987), vēlāk JVLMA pie Pētera Plakida – maģistra grāds kompozīcijā (1992) – un meistarstudijās Stokholmas Karaliskajā mūzikas augstskolā pie Svena Dāvida Sandstrema (Sven-David Sandström, 1993). Absolvējis Viestura Gaiļa operas un simfoniskā orķestra diriģēšanas klasi (2001), piedalījies vairākās starptautiskās diriģēšanas meistarklasēs. Latvijas Kultūras akadēmijā (apakšnozarē Kultūras teorija) ieguvis mākslas zinātņu doktora grādu (2015).

Bijis ilggadējs EDMS pedagogs, ieņēmis tur svarīgus administratīvus amatus, tai skaitā bijis mācību daļas un teorijas nodaļas vadītājs (1991–1999), skolas direktora v. i. (1998–1999). Kopš 1997 ir JVLMA mācībspēks (kopš 2005 – asociētais profesors), bijis JVLMA dekāns (1999–2002) un akadēmiskā darba prorektors (2002–2008).

Pēdējos gados arvien lielāku nozīmi ieguvis Andra Vecumnieka orķestra diriģenta darbs. Viņš ir JVLMA simfoniskā orķestra diriģents, kamerorķestra Sinfonia Concertante mākslinieciskais vadītājs un LNSO diriģents (2012-2014 bijis arī LNSO padomnieks mākslinieciskajos jautājumos). Vadījis EDMS simfonisko orķestri (1997–2005), kopā ar EDMS orķestri un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu iestudējis Hermaņa Severīna Lēvenšelda baletu Silfīdas LNO (2001). Bijis starptautiskā konkursa Unga Artisten (Zviedrija) pavadošā orķestra diriģents (2000, 2001). Sadarbojies ar Liepājas Simfonisko orķestri, Profesionālo pūtēju orķestri Rīga, Latvijas Jauniešu pūtēju orķestri, Filharmonijas kamerorķestri, Jauno Rīgas kamerorķestri, Novosibirskas Valsts akadēmiskā operas un baleta teātra simfonisko orķestri, Baku Valsts kamerorķestri, Omskas akadēmisko simfonisko orķestri u.c. Koncertējis Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Vācijā, Azerbaidžānā, Gruzijā, Uzbekijā, Zviedrijā u.c.

Piedalījies starptautiskos kompozīciju konkursos, ieguvis laureāta balvas Latvijas kora un kamermūzikas konkursos. Ir Sergeja Prokofjeva IV Starptautiskā diriģentu konkursa diplomands (Sanktpēterburgā, 2003). JVLMA saņēmis Māras Doles stipendiju (2009). Darbi atskaņoti Latvijā, Krievijā, Vācijā, Uzbekijā, ASV, Francijā, Luksemburgā u. c.

Lasa referātus un lekcijas profesionālās pilnveides kursos un zinātniskajās konferencēs Latvijas augstskolās, piedalās starptautiskās augstākās izglītības konferencēs Latvijā un Eiropā, iesaistās māksliniecisko konkursu žūrijas komisijās Latvijā un ārzemēs, kā arī ir dažādu Latvijas kultūras institūciju eksperts. Kopš 1998 ir Latvijas Komponistu savienības (LKS) biedrs, kopš 2015 – LKS padomes priekšsēdētājs. Kopš 2011 ir Jāzepa Vītola biedrības (JVB) valdes priekšsēdētājs.