LMIC radio

Artis Sīmanis

(1958 )

saksofons

Saksofonists Artis Sīmanis ir mūziķis, kura darbībai ir izšķiroši būtiska loma saksofona mākslas attīstībā Latvijā. Augstāko izglītību saksofona specialitātē viņš ieguva laikā, kad izdarīt to Latvijā vispār nebija iespējams. Pēc atgriešanās no studijām Sanktpēterburgā 1986.gadā, ieguvis augstskolu absolvējuša saksofonista diplomu un līdz ar to - tiesības šī instrumenta spēli mācīt citiem, viņš izveidoja saksofona spēles klasi Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā. 1991. gadā viņš kļuva par jaunizveidotās saksofona spēles klases vadītāju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. 

1992.gadā viņš dibināja Rīgas Saksofonu kvartetu, kurā spēlēja kopā ar saviem studentiem. Šobrīd Artis Sīmanis ir vienīgais, kas Rīgas Saksofonu kvartetā muzicē kopš tā dibināšanas brīža. 

Artis Sīmanis ir arī starptautiskā saksofonmūzikas festivāla “Saxophonia” iniciators un mākslinieciskais vadītājs. “Kad rīkojām pirmos festivālus, pats staigāju, kārdams un līmēdams afišas. Pirmais festivāls notika 1999. gadā, bija krīzes laiks un ļoti grūti bija koncertzālēs iedabūt cilvēkus, nemaz jau nerunājot, ka trūka naudas, ko samaksāt mūziķiem. Par laimi, daudzi ārzemju mūziķi pie mums brauca aiz entuziasma un ziņkāres,” ir teicis Artis Sīmanis. Rīgas Saksofonu kvartets 1999.gadā saņēma Lielo Mūzikas balvu – gan par augstu māksliniecisku sniegumu 1.Starptautiskajā saksofonmūzikas festivālā “Saxophonia”, gan īpaši aktīvu koncertdarbību Latvijā.

Vai nu solo, vai kopā ar Rīgas Saksofonu kvartetu Artis Sīmanis ir muzicējis ar Valsts kori “Latvija”, Latvijas Radio kori, Jauniešu kori “Kamēr…”, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Liepājas simfonisko orķestri, kamerorķestriem “Sinfonietta Rīga” un “Sinfonia Concertante”,  Orķestri “Rīga”, kā arī koncertējis ne tikai Latvijā, bet arī Norvēģijā, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Igaunijā, Krievijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Austrijā, Vācijā, Portugālē, Kanādā, Ķīnā, ASV, Francijā, Horvātijā, Slovēnijā, Rumānijā, Bulgārijā, Itālijā, Izraēlā, Armēnijā, Kazahstānā, Maķedonijā, Kosovā, Bosnijā-Hercogovinā, Baltkrievijā, Uzbekistānā un Indijā. Savulaik Artis Sīmanis ir muzicējis Latvijas radio džeza orķestrī, kā arī Pita Andersona rokenrola grupā “Arhīvs”. Atskaņojis saksofona partijas Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī, Rīgas Festivāla orķestrī un Maskavas filharmonijas simfoniskajā orķestrī. 

Šobrīd viņš aktīvi koncertē kopā ar ērģelnieci Kristīni Adamaiti, ar kuru kopā ir ierakstījis četrus kompaktdiskus: “Cantus Orationis” (ar Andra Vītoliņa, Riharda Dubras, Daces Aperānes, Maijas Einfeldes un Pētera Vaska mūziku); J.S. Bahs / G. Pelēcis “Ērģeļu mesas” fragmenti ar saksofona pārdomām; “Dāvida dziesmas” (šajā ierakstā piedalās arī dziedātāja Gunta Gelgote); “Līdzenuma balss” (ar dziedātājas Jolantas Strikaites-Lapiņas līdzdalību). Tāpat viņš ir sadarbojies arī ar pianistiem Kārli Lāci, Jāni Maļecki, Hertu Hansenu, dziedātājām Ievu Paršu un Kristīni Gailīti, akordeonistu Savvu Zihu, kokētāju Laimu Jansoni, multiinstrumentālistu un komponistu Valdi Muktupāvelu. Rīgas Saksofonu kvarteta sastāvā saspēlējies ar saksofonistiem Žanu-Pjēru Baralioli (Francija), Nobuju Sugavu (Japāna), Maki Kasai (Japāna), Krisu Bītiju (ASV), Filipu Geisu (Francija).

Gan kā solists, gan spēlējot Rīgas Saksofonu kvartetā, ir pirmatskaņojis Leona Amoliņa, Alvils Altmaņa, Daces Aperānes, Pētera Butāna, Līgas Celmas-Kursietes, Mārītes Dombrovskas, Riharda Dubras, Maijas Einfeldes, Ērika Ešenvalda, Nika Gothama, Romualda Jermaka, Aivara Kalēja, Jura Karlsona, Selgas Mences, Valda Muktupāvela, Jēkaba Nīmaņa, Georga Pelēča, Lolitas Ritmanes, Andreja Selicka, Ata Stepiņa, Pētera Vaska, Andra Vītoliņa, Riharda Zaļupes, Imanta Zemzara u.c. komponistu darbus. 

Par saksofonmūzikas popularizēšanu Artis Sīmanis 2010. gadā tika apbalvots ar Trīszvaigžņu ordeni. Savukārt par kultūras saišu stiprināšanu ar Franciju viņš 2016. gadā saņēma Francijas republikas apbalvojumu – Kavaliera pakāpes Ordeni mākslā un literatūrā. 2017. gadā viņš tika ievēlēts par Baltkrievijas Mūzikas akadēmijas Goda profesoru. No 2007. gada līdz 2018.gadam Artis Sīmanis bija Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors. Viņš ir saņēmis Borisa un Ināras Teterevu fonda apbalvojumu par ieguldījumu kvalitatīvas izglītības veidošanā, attīstot akadēmiju kā atvērtu platformu Latvijas un pasaules mūzikas vērtībām.Šobrīd viņš ir Latvijas Mūzikas akadēmijas saksofona klases profesors un māca arī Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā.

Artis Sīmanis ir absolvējis Nikolaja Rimska-Korsakova Sanktpēterburgas konservatorijas profesora Andreja Boļšijanova saksofona klasi (1986), ieguvis solista diplomu Dānijas Karaliskās Mūzikas akadēmijas profesora Jorgena Boves saksofona klasē (1994), bet 1995. gadā - maģistra grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Papildinājis savas prasmes pie Žana-Pjēra Baralioli Parīzes Nacionālajā mūzikas skolā, pie Kristera Džonsona Stokholmas Karaliskajā Mūzikas augstskolā, pie Johannesa Ernsta Berlīnes Mākslu augstskolā un Johana van der Lindena Utrehtas Mūzikas augstskolā.

LMIC 2020