LMIC radio

Atvars Lakstīgala

(16.05.1981 )

diriģents

Atvars Lakstīgala kā diriģents debitēja 2009. gadā Latvijas Nacionālās operas izrādē “Traviata”. Šobrīd viņš ir Operetes fonda dibinātā Operetes teātra galvenais diriģents un Ogres mūzikas skolas direktors, turpina sadarbību ar Liepājas simfonisko orķestri, Latvijas Nacionālo operu, orķestri “Rīga”.

No 2010. gada līdz 2017. gadam Atvars Lakstīgala bija Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs. Īpašu vērību viņš pievērsa latviešu mūzikas popularizēšanai, septiņu gadu laikā (no 2011. līdz 2017.) īstenojot arī monumentālo “Liepājas koncertu” ciklu ar divpadsmit jaundarbu pirmatskaņojumiem, kur autoru vidū minami Platons Buravickis, Rihards Dubra, Andris Dzenītis, Ēriks Ešenvalds, Juris Karlsons,  Kārlis Lācis, Arturs Maskats, Kristaps Pētersons, Santa Ratniece, Vilnis Šmīdbergs, Andris Vecumnieks, Rihards Zaļupe. 

Ar Liepājas simfonisko orķestri Atvars Lakstīgala ir koncertējis daudzās Latvijas pilsētās, kā arī devies turnejās uz Ķīnu, Indiju, Japānu, Grieķiju un Azerbaidžānu. Viņa sadarbība ar Liepājas simfonisko orķestri fiksēta gan pašmāju, gan ārzemju ierakstu kompānijās “Skani”, “Ondine”, “Wergo”, “Odradek” izdotos albumos – gan latviešu (Imants Kalniņš, Rihards Dubra, Lūcija Garūta, Pēteris Vasks, “Liepājas koncertu” cikls), gan ārzemju mūzikas repertuārā (Šēnbergs, Bartoks, Kšeneks u.c.).

Latvijas Nacionālajā operā viņš ir iestudējis Kristapa Pētersona operu “Mihails un Mihails spēlē šahu”, kā arī baletu “Trīs tikšanās” ar Riharda Dubras, Georga Pelēča un Pētera Vaska mūziku. 2015. gadā Siguldas opermūzikas svētkos Atvars Lakstīgala ar lieliem panākumiem diriģēja Arvīda Žilinska operu “Zelta zirgs”. Latvijas Nacionālajā operā viņš ir diriģējis arī Verdi, Pučīni, Čaikovska un Prokofjeva operas, kā arī baleta izrādes. 

Par sniegumu Liepājas simfoniskā orķestra koncertos 2010. gadā Atvars Lakstīgala saņēma Lielo mūzikas balvu kategorijā "Par izcilu debiju". Viņa diriģētā Kristapa Pētersona opera “Mihails un Mihails spēlē šahu” kļuva par "Lielās mūzikas balvas 2014" laureāti kategorijā "Gada uzvedums”, bet par "Lielās mūzikas balvas 2017" uzvarētāju kategorijā “Gada koncerts” kļuva Atvara Lakstīgalas diriģētais 25. Liepājas Starptautiskā zvaigžņu festivāla atklāšanas koncerts ar solistiem Ivetu Apkalnu, Ditu Krenbergu un Reini Zariņu. 2019.gada Lielajai Mūzikas balvai kategorijā “”Par izcilu interpretāciju” tika nominēts pianista Vestarda Šimkus un Atvara Lakstīgalas sniegums Sergeja Rahmaņinova 3. klaviekoncerta atskaņojumā kopā ar Liepājas simfonisko orķestri. 

Atvars Lakstīgala ir diriģējis arī Lietuvas Valsts simfonisko orķestri, Bari simfonisko orķestri, Romas simfonisko orķestri, Stambulas “Milli Reasürans”, “Philharmonie Südwestfalen” Vācijā un “Kammerphilharmonie Graubünden” Šveicē, kā arī “Skotijas baleta” izrādes.

Izglītību viņš ieguva Berlīnes Mākslu Universitātē (UdK-Berlin) pie profesora, diriģenta Luca Kēlera, un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kuru absolvēja prof. Arvīda Klišāna mežraga spēles klasē, prof. Jāņa Puriņa pūtēju orķestra diriģēšanas klasē un prof. Imanta Rešņa simfoniskā orķestra diriģēšanas klasē. Dirģēšanas meistarību viņš papildināja meistarklasēs pie Vasilija Sinaiska, Leonīda Grīna, Nēmes Jervi, Pāvo Jervi, Henriha Šifa, kā arī citiem ievērojamiem pedagogiem un diriģentiem.

No 1997. līdz 2010. gadam Atvars Lakstīgala darbojās kā profesionāls mežradznieks, no 2001. līdz 2010. gadam bija LNO orķestra mežragu grupas koncertmeistara vietnieks.

LMIC 2020