LMIC radio

Dzintra Kurme-Gedroica

(06.11.1968 )

Cenšos komponēt tā, lai pirmām kārtām patiktu man pašai. Tad ir cerība, ka varbūt arī kādam citam patiks. Un tomēr – manuprāt, ne jau tikai patikšanas pēc Dievs dāvājis cilvēkiem mūziku. Ideālā variantā mūzikai vajadzētu radīt vēlmi pavērst savu noskumušo skatu pret debesīm. Mūzika ir ceļš – viens no ceļiem uz pilnveidošanos, uz attīstību – ceļš pie Dieva, ceļš uz sevi... Gan autoram, gan atskaņotājam, gan klausītājam.

Dzintra Kurme-Gedroica dzimusi 1968. gada 6. novembrī Rīgā. Mūzikas mīlestību viņa iemantojusi ģimenē: tēvatēvs Ādams Kurmis bijis lauku muzikants, ermoņiku spēlētājs un izgatavotājs, spēles prasmi viņš nodevis arī savam dēlam, nākamās komponistes tēvam Zigmundam Kurmim. Pievēršanos mūzikai veicinājusi arī māte Lidija Kurme (dzim. Vanaga), kas jaunībā bijusi liela dziedātāja, Melngaiļa kora dalībniece. Kurme-Gedroica mācījusies Jāzepa Mediņa mūzikas skolas klavieru klasē pie Veltas Lūkinas, šajā skolā fakultatīvi apguvusi arī kompozīciju pie Maijas Einfeldes (1981–1984). Mācījusies Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolas mūzikas teorijas nodaļā (1984–1988), kur apguvusi kompozīciju pie Tamāras Kalnas. 1988. gadā iestājusies Latvijas Valsts konservatorijā, Ādolfa Skultes kompozīcijas klasē, un 1992. gadā to absolvējusi. Bijusi pedagoģe JMMV (1991–1992). Kopš 1992. gada Kurme-Gedroica strādā JVLMA bibliotēkas nošu nodaļā, kopš 1998. gada viņa ir šīs nodaļas vadītāja.

Komponistes skaņdarbiem raksturīgas sabiezinātas un ekspresīvas harmoniskās krāsas, plašs ostinato principa izmantojums, kas bieži atstāj maģisku buramvārdu iespaidu. Viņas mūziku savā repertuārā iekļāvuši vairāki jaunās paaudzes interpreti. Sevišķu popularitāti iemantojis ērģeļdarbs "Uguns vēsts", kuru spēlējuši Aija Ziņģīte, Ligita Sneibe un Aigars Reinis. Variācijas klavierēm atskaņojis Juris Žvikovs, kompozīcijas klarnetei – Guntars Gedroics, solodziesmas – Māra Krauja-Reine un Antra Bigača.

Baiba Jaunslaviete © LMIC

"Rašanās"

00:07:00

Sonāte

00:15:00

Simfonieta

00:17:00

Alborada

00:06:00