LMIC radio

Egīls Šēfers

(10.09.1978 )

klarnete

Klarnetists Egīls Šēfers ir mūziķis, kura spēli raksturo tehniska meistarība un pārdomāts, izslīpēts mākslinieciskais sniegums. Viņu mēdz dēvēt par vienu no darbīgākajiem Latvijas mūziķiem, kuram, tā vien šķiet, laika ir vairāk nekā citiem… 

Līdzās paša koncertdarbībai viņš ar neizsīkstošu cīņas sparu un misijas apziņu ir pievērsies Latvijas mūzikas popularizēšanai dzimtenē un aiz tās robežām. Viņš  ir nacionālās ierakstu kompānijas "SKANI” izveidotājs un producents, kopš 2018. gada – Latvijas Mūzikas informācijas centra direktors. Viņš vada raidījumus LR3 “Klasika” un sadarbībā ar Liepājas simfonisko orķestri - bērnu auditorijai adresētas aizraujošas koncertlekcijas. 

2013. gadā Egīls Šēfers saņēma Lielo Mūzikas balvu kategorijā “Par izcilu interpretāciju”. Lielajai Mūzikas balvai nominēts arī 2012. un 2018. gadā. 2013. gadā LR3 “Klasika” gada notikumu apskatā Egīls Šēfers tika atzīts par “Gada instrumentālistu”.

Kā solists viņš ir sadarbojies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Liepājas simfonisko orķestri, orķestri “Sinfonietta Rīga” un Latvijas Radio kori. Tomēr Egīls saka: "Nekad neesmu rāvies būt par solistu – tas ir vientuļi, jo tavs sadarbības partneris, cīņas oponents esi tu pats. Nepatīk man tā! Drīzāk – kad esmu kopā ar domubiedriem. Kad tev ir "pušelnieki". Tā ir daudz intīmāka un personīgāka padarīšana.” (LR 3 “Klasika”)

Kamermūzikā viņš ir saspēlējies ar Spīķeru kvartetu, Liepājas stīgu kvartetu, pianistiem Tomu Ostrovski, Agnesi Egliņu, Dzintru Erlihu, Juri Žvikovu, flautisti Ilonu Meiju, čellisti Guntu Ābeli, dziedātāju Ievu Paršu, tāpat muzicējis “Amber Coast Trio” kopā ar Ēriku Kiršfeldu un Tomu Ostrovski, ir bijis klarnešu kvarteta “Contraverso” dibinātājs un vadītājs. 

Kopš 2008. gada viņš ir dāņu pūtēju kvinteta  “Carion” dalībnieks. Ansambļa inovatīvā pieeja kamermuzicēšanai ir unikāla. “Carion” koncerti nereti ir priekšnesumi ar savu dramaturģiju un pat horeogrāfiju, tradicionālajai koncertu formai piešķirot gluži jaunas dimensijas. Kopā ar “Carion” Egīls Šēfers ir koncertējis Reingavas festivālā, “Kisingenes vasarā”, Bonnas Bēthovena festivālā, Bergenas festivālā, Luiziānas festivālā, Helsinku festivālā, Roskildes festivālā, festivālos Islandē, Zviedrijā, Ungārijā, kā arī daudzviet citur – toskait Tālajos Austrumos. Viņš ir piedalījies “Carion” piecu albumu izdošanā, kuri izpelnījušies ne tikai cildinošas kritiķu atsauksmes, bet arī Dānijas radio apbalvojumus. 2019. gadā “Carion” atzīmēja Baltijas ceļa trīsdesmitgadi, pasūtinot jaundarbus zviedrietei Britai Bīstrēmai, dānim Andersam Bordentoftam un latvietim Andrim Dzenītim, kuru atskaņojumā tika iesaistīts ne vien simfoniskais orķestris, bet arī dramaturģija un gaismu partitūra. Latvijā šis projekts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri īstenojās Rēzeknes koncertzālē “Gors”. 

Egīls Šēfers arī pats savulaik ir spēlējis dažādos orķestros - Ziemeļu-Baltijas institūta simfoniskajā orķestrī, Orķestrī “Rīga”, “Rīgas kamermūziķi” un Rīgas Festivāla orķestrī. Viņš ir bijis Evansvilas filharmoniskā orķestra un Misūri simfoniskā orķestra (ASV), kā arī Odenzē simfoniskā orķestra (Dānijā) mūziķis. Viņš ir atskaņojis daudz latviešu mūzikas – Maijas Einfeldes, Mārītes Dombrovskas, Gundegas Šmites, Ērika Ešenvalda, Tālivalža Ķeniņa, Pētera Plakida, Edgara Raginska, Santas Ratnieces, Pētera Vaska, Imanta Zemzara u.c. darbus. Plakida, Vaska un Zemzara mūzika skan arī ansambļa “Carion” albumā “Ziemeļvējš” (“SKANI”, 2016). Romualda Kalsona Koncertu klarnetei un orķestrim Egīls Šēfers spēlē albumā “Nordic Atmospheres”, kurā orķestris “Sinfonietta Rīga” muzicē dāņu diriģenta Klausa Eflanda vadībā (“Challenge Classics”, 2014). Savukārt albumā “Concertante” Egīlu Šēferu, “Sinfonietta Rīga” un Klausu Eflandu dzirdam klasiskajā repertuārā (“Challenge Classics”, 2013). Savukārt Egīla Šēfera soloalbumā “Ziemeļsaule” iekļauta Zemzara, Einfeldes, Plakida, Petraškeviča, Ratnieces, Dzenīša, Dombrovskas un Dainas Molvikas mūzika (LMIC, 2010). Egīla Šēfera albumu vidū minams arī CD “Dzintargraudi”, kurā viņš muzicē kopā ar Tomu Ostrovski un Ēriku Kiršfeldu, atskaņojot arī Jēkaba Mediņa un Santas Ratnieces mūziku. 

2001. gadā Egīls Šēfers ieguva bakalaura grādu Ģirta Pāžes klasē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Mācības turpinājis ASV, iegūstot maģistra grādu Batlera Universitātē Indianapolē.  Uzsācis studijas Indianas Universitātes doktorantūrā, tās Senās mūzikas institūtā apgūdams arī vēsturisko instrumentu spēli. Meistarību kaldinājis pie daudziem pasaulslaveniem klarnetistiem, viņu vidū - Šells Inge Stevensons, Ričards Stolcmans, Čārlzs Neidihs, Alfrēds Princs, Ričards Hokins, Džeimss Kempbels, Eli Ebans u. c. Erika Hepriča vadībā apguvis senās klarnetes spēli. 

LMIC 2020