LMIC radio

Ēriks Kiršfelds

(02.07.1973 )

čells

Čellista Ēriks Kiršfelda talanti un prasmes vienlīdz spilgti atklājas gan solista, gan kamermūziķa, gan orķestra mūziķa statusā. 

Par izcilu darbu ansamblī viņš ir saņēmis Lielo mūzikas balvu 2009. Kad tika nominēts Lielajai Mūzikas balvai, par viņu rakstīja: “Ērika čella radītās skaņas piepildījums ir ne tikai ļoti skaists, bet arī saturīgs. Ne mazākās vēlēšanās eksponēties, viņam svarīga ir domubiedrība, un, nudien, ansambļa mūziķa plecs ir tas, ko Ēriks var simtprocentīgi piedāvāt.” 

Ērika Kiršfelda saspēles partneri ļoti bieži ir pianisti Herta Hansena un Toms Ostrovskis, vijolnieks Sandis Šteinbergs, klarnetists Egīls Šēfers, dziedātāja Ieva Parša, viņš veidojis koncerprogrammas arī ar sitaminstrumentu ansambli “ Perpetuum Ritmico” un, protams, muzicējis arī ar daudziem citiem mūziķiem.

Viņš ir pirmatskaņojis daudzu latviešu komponistu darbus – no čellam solo rakstītiem, līdz kameransambļiem un koncertiem. To vidū – Ilonas Breģes, Riharda Dubras, Maijas Einfeldes, Ērika Ešenvalda, Mārītes Dombrovskas, Andra Dzenīša, Rolanda Kronlaka, Lindas Leimanes, Rutas Paideres, Kristapa Pētersona, Pētera Plakida, Santas Ratnieces, Anitras Tumševicas, Imanta Zemzara u.c. opusi. Un Ērika rokās šādos pirmatskaņojumu brīžos manīts gan klasiskais, gan elektriskais čells, reizēm arī basģitāra un elektroniskie rīki.

Ēriku Kiršfeldu muzicēt aicina festivāli “Čello Cēsis”, “Rudens kamermūzikas dienas”, “Arēna”, “Skaņu mežs”, latviešu mūziku viņš spēlējis arī festivālā “Varšavas rudens”.  Viņš vienlīdz labi jūtas, muzicējot gan uz lielajām koncertskatuvēm, gan, piemēram,  Ovišu bākā vai Rīgas Cirkā.

Ēriks Kiršfelds ir Liepājas simfoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistars, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas mācībspēks un Jūrmalas mūzikas vidusskolas kameransambļa klases koncertmeistars. 

Kā solists viņš muzicējis ar Liepājas simfonisko orķestri, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, “Kremerata Baltica”, „Sinfonietta Rīga”, orķestri „Rīga”. Sadarbojies ar diriģentiem Atvaru Lakstīgalu, Andri Pogu, Andresu Mustonenu, Lioru Šambadālu un citiem. 

Kopš Baltijas kamerorķestra „Kremerata Baltica” dibināšanas 1997.gadā, viņš gandrīz piecpadsmit gadus bija tā čellu grupas koncertmeistars, nereti uzstādamies arī kā solists. Tolaik muzicējis arī  „Kremerata Baltica” sekstetā, vēlāk - ansamblī „KB6”. Sadarbojies arī ar orķestri “Sinfonietta Amsterdam” un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri. 

Ēriks Kiršfelds bija Spīķeru stīgu kvarteta līderis kopš tā dibināšanas 2011.gadā. Kvarteta sastāvā atskaņojis gan klasicisma, gan romantisma laikmeta un 20. gadsimta komponistu mūziku, kā arī  latviešu komponistu skaņdarbus. To vidū bijuši arī pirmatskaņojumi  -  Imanta Zemzara Četras bagateles stīgu kvartetam un Andra Dzenīša 3.stīgu kvartets “Introversija un atvadas”. 

Kopā ar “Spīķeru kvartetu” Ēriks Kiršfelds piedalījās Pētera Vaska 1. - 5. stīgu kvarteta ieskaņojumos, ko divos albumos klajā laida izdevniecība “Wergo” (2015-2016). 5.kvartetam “Spīķeru kvarteta” atskaņojums bija pasaulē pirmais ieraksts.

Ēriks Kiršfelds veicis ieskaņojumus arī Latvijas Radio. Viņa spēli var dzirdēt Nacionālajā ierakstu kompānijā “Skani” izdotajā Riharda Dubras skaņdarbu albumā (2020), kopā ar Liepājas simfonisko orķestri un diriģentu Atvaru Lakstīgalu atskaņojam opusu “Mystery of His Birth”.

Ēriks Kiršfelds mācījies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Dzidras Račevskas un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur studējis pie profesora Māra Villeruša un profesores Eleonoras Testeļecas. Papildinājis zināšanas Sibeliusa akadēmijā Helsinkos pie Arto Norasa un absolvējis Ivana Monigeti klasi Bāzeles Mūzikas akadēmijā.

LMIC 2020