LMIC radio

Georgijs Osokins

(25.04.1995 )

klavieres

“Izsmalcināta, nevainojama tehnika, muzikālās idejas – gluži vienkārši izcila klavierspēle” – tā par pianistu Georgiju Osokinu rakstīja “France Musique”.

Savukārt intervijā LR 3 “Klasika” pats Georgijs Osokins ir teicis: “Man jebkura uzstāšanās ir kaut kas nemateriāls, tas ir līdzīgi meditācijai, jo mēs, mūziķi, pārvaldām laiku, tas ir mūsu galvenais līdzeklis. Un, ja izdodas laiku apturēt, saskaldīt, atritināt, nokrāsot, tas ir jūtams, un daudzi to sauc par meditāciju”. 

Pianists Georgijs Osokins 2015.gadā saņēma Latvijas Lielo Mūzikas balvu kategorijā “Gada jaunais mākslinieks”, kļūdams par pašu jaunāko šī augstā apbalvojuma saņēmēju balvas pasniegšanas vēsturē. Topašugad viņš guva plašu starptautisku ievērību, vien 19 gadu vecumā  piedalīdamies Starptautiskajā Šopēna konkursā Varšavā. Viņa spēle izpelnījās gan sajūsmas pilnus slavinājumus, gan iebildes.  Viņš bija neapšaubāms publikas favorīts un visvairāk “apspriestais” mūziķis, kritiķu raksturots kā “neparasts un neparedzams”. Jau vēl pirms konkursa fināla Georgijs Osokins saņēma uzaicinājumus uzstāties gan festivālā “Šopēns un viņa Eiropa” Varšavā, gan doties Āzijas tūrē, koncertēt Šveicē, Vācijā, ASV, Kanādā, Krievijā, Īrijā un Lielbritānijā. 

Georgija Osokina debijas albumu ar Šopēna vēlīnajiem klavierdarbiem izdeva britu izdevniecība “Piano Classics”, un tas izpelnījās sajūsminātas atsauksmes kanādiešu, vācu un franču mūzikas žurnālos. 2019. gadā “Piano Classics” izdeva Georgija Osokina ieskaņoto Sergeja Rahmaņinova mūzikas albumu, par kuru “pizzicato.lu” rakstīja: “Viņš tik smalki izjūt tipiski krievisko melanholiju, tomēr nekad šo mūziku nesasaldina”. 

2018. gadā Georgijs Osokins uzvarēja Manhetenas Starptautiskajā Mūzikas konkursā Ņujorkā. 2018/2019. gada sezonā Georgiju Osokinu uz sadarbību uzaicināja Gidons Krēmers, ar kuru kopā viņš ir muzicējis Lielbritānijā, Īrijā, Krievijā, Polijā, Vācijā, Ungārijā, Austrijā, Francijā, Itālijā, Japānā un ASV. Gadu vēlāk Georgijs (un arī Likā Debargs) kļuva par pirmajiem orķestra “Kremerata Baltica” rezidences māksliniekiem. 

Kā solists Georgijs Osokins ir uzstājies Vācijā, Šveicē, Lielbritānijā, Polijā, Kanādā, Japānā, Krievijā u.c. Viņš ir sadarbojies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, ar Liepājas simfonisko orķestri, orķestri “Kremerata Baltica”, kamerorķestri “Amadeus”, Taivānas filharmonisko orķestri, Tokijas “New City Orchestra”, Birmingemas simfonisko orķestri, “Sinfonietta Cracovia” u.c.

Klavierspēles studijas Georgijs Osokins sāka tēva, izcilā pianista Sergeja Osokina vadībā Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. Viņš ir mācījies Džuljarda Mūzikas skolā pie Sergeja Babajana. Privāti skolojies arī pie Andrāša Šifa, Dmitrija Baškirova un Oļega Maizenberga. 

LMIC 2020