LMIC radio

Guntars Prānis

(07.07.1971 )

Guntars Prānis ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors, profesors, pieredzes bagāts atskaņotājmākslinieks un diriģents, starptautiski atzīts muzikologs un senās mūzikas pētnieks. Kā diriģents un žūriju loceklis Guntars Prānis aktīvi piedalās Latvijas dziesmu svētku kustībā, bijis 2018. gada Vispārējo latviešu Dziesmu svētku Garīgās mūzikas koncerta “ES esmu…“ mākslinieciskais vadītājs.

Viņš ir senās mūzikas ansambļa “Schola Cantorum Riga” dibinātājs un vadītājs. Kopā ar ansambli regulāri koncertējis Latvijā un ārzemēs (Šveicē, Austrijā, Vācijā, Beļģijā, Norvēģijā, Somijā, Polijā, Igaunijā, Lietuvā), kā arī ieskaņojis mūzikas ierakstu albumus (par CD "Rīgas mesa" saņemta Latvijas Ierakstu gada balva). Par spilgtu koncertdarbību 2016. gadā ansamblis tika nominēts Lielajai mūzikas balvai. 

Viņa iniciēta jau 1992. gadā aizsākās “Gregorikas nedēļu” tradīcija. “…tā mūzika, ko mēs atskaņojam, ļauj mazliet apstāties, izkāpt no stresa, pārdzīvojumiem un uztraukumiem un piedzīvot kaut ko no pārdabiska miera, sakārtotības un harmonijas, pēc kā ikkatrs no mums ilgojas,” par “Schola Cantorum Riga” repertuāru ir teicis Guntars Prānis. 

“Viņš pats ir kā viduslaiku universālais mūziķis, jo sevī apvieno gan zinātnieku, gan izpildītājmūziķi”, raksta Inese Lūsiņa (“Diena”). Un turpina: “Aizrautība un perfekcionisms, radoša dzirksts un pedantisms, mūzikas praktiķa un pētnieka būtība – tik paradoksāli pretējas cilvēciskās šķautnes bija nepieciešamas, lai astoņu gadu darba rezultātā taptu Guntara Prāņa doktora disertācija par gregorisko korāli viduslaiku Rīgā un Latvijai tik nozīmīgo, unikālo XV gadsimta Rīgas misāles manuskriptu “Missale Rigense”.

2015. gadā viņš ieguva doktora grādu ar visaugstāko novērtējumu (Summa cum Laude) par viduslaiku Rīgas sakrālajai mūzikai veltīto promocijas darbu “Rīgas misāles dziedājumi viduslaiku Eiropas gregorisko tradīciju kontekstā”. 2018. gadā izdevniecība “Neputns” ļoti krāšņā izdevumā publicēja Guntara Prāņa darbu “”Missale Rigense” Livonijas garīgajā kultūrā. Gregoriskie dziedājumi viduslaiku Rīgā”. 

Guntars Prānis ir studējis Latvijā, Vācijā un Austrijā, īpaši pievēršoties senās mūzikas studijām. Viņš ir vieslektors arī citās Latvijas augstskolās un mūzikas skolās, kā arī daudzu starptautisku publikāciju autors. Guntars Prānis ir Starptautiskās Gregoriskā korāļa pētniecības asociācijas (AISCGre) biedrs. 

LMIC 2020