LMIC radio

Ilze Arne

(19.08.1953 )

Man dzīvē un mākslā patīk kontrasti, tāpēc komponēju gan lielus, nopietnus garīgas mūzikas skaņdarbus, gan miniatūras korim, taču nekad neesmu rakstījusi pārsmalcinātu kamermūziku – gaudenu pūtienu vientuļai klarnetei... Dinamisms, ritmiskums, vienkāršība un lakonisms – tas ir mans kredo. Neesmu baidījusies arī no melodiskuma – mūzikas dvēseles.

Ilze Arne dzimusi Rīgā, 1953. gada 19. augustā. Kompozīciju mācījusies Emīla Dārziņa mūzikas skolā pie Paula Dambja un Latvijas Valsts konservatorijā pie Valentīna Utkina (1972–1977). Kopš komponistes diploma iegūšanas līdztekus radošajam darbam Ilze Arne māca topošos mūziķus: Emīla Dārziņa mūzikas skolā (1977–1980), Jāņa Mediņa mūzikas vidusskolā (1987–1996); kopš 1978. gada viņa ir LVK/JVLMA mācībspēks gan kā koncertmeistare mūzikas pedagoģijas nodaļā, gan vadot kora aranžēšanas, improvizācijas un kameransambļa nodarbības. Izstrādājusi darbu "Latvju dainu izmantošana improvizācijā bērna iztēles ierosināšanai un bagātināšanai", 2001.gadā iegūstot mākslas maģistra grādu.

Ilze Arne komponē galvenokārt kora mūziku un izvērstus instrumentālus vai oratoriālus darbus. Lielāko atzinību līdz šim guvušas viņas kora dziesmas – tās vairākkārt iekļautas dziesmusvētku kopkora repertuārā (gan Latvijā, gan ārzemēs) un daudzkārt godalgotas konkursos. Piemēram, Ziemeļu un Baltijas valstu IV Dziesmu svētku kora kompozīciju konkursā par labāko tika atzīta Ilzes Arnes dziesma Hand holds hand ("Roka roku rokā tur") ar Andreja Eglīša vārdiem. Kopš 1986. gada Ilze Arne ir Latvijas Komponistu savienības biedre. Viņa regulāri piedalās koncertos kā komponiste un arī kā koncertmeistare, spēlējot klavieres, ērģeles vai klavesīnu. Komponiste bieži piedalās žūriju darbā dažādos konkursos un skatēs. Notikuši vairāk nekā trīsdesmit Ilzes Arnes autorkoncerti gan koncertzālēs, gan pilsētu un lauku skolās. 1999. gadā notika Ilzes Arnes mūzikas vakars Kanādā, Toronto.

Ligita Ašme  © LMIC
Foto - Edmunds Mickus