LMIC radio

Imants Mežaraups

(10.10.1958 - 21.06.2013 )

Mūzikā es vienmēr meklēju līdzsvaru starp prātu un jūtām. Proporcijas var būt ļoti dažādas, bet abi ir pilnīgi nepieciešami.

 

 

Imants Mežaraups dzimis Filadelfijā, ASV, Pensilvānijā, 1958. gada 10. oktobrī. Mācījies Setlmenta (Settlement) mūzikas skolā Filadelfijā (1967–1976), to beidzis ar Leona Bankina (Bunkin) godalgu kā izcilākais pianists. Studējis Pensilvānijas universitātē (University of Pennsylvania), Filadelfijā (1976–1983). Ieguvis bakalaura grādu mūzikā un inženierzinātnēs ar magna cum laude, pēc tam – maģistra grādu kompozīcijā, mācījies pie Džordža Krama (George Crumb), Džordža Ročberga (George Rochberg) un Ričarda Vērnika (Richard Wernick). Papildus studējis diriģēšanu. Saņēmis Michael Hurley Cross balvu. Mūzikas studijas turpinājis Boijeres (Esther Boyer) Mūzikas augstskolā "Tempļa" (Temple) universitātē Filadelfijā (1989–1995), kur ieguvis doktora grādu kompozīcijā. Uzņemts Pī Kapa Lambda mūzikas goda biedrībā. Saņēmis Dr. B. Stimson Carrow balvu mūzikas pedagoģijā un Dean Emeritus Helen Laird Tribute godalgu.

Darba gaitas sācis kā ērģelnieks un mūzikas dzīves vadītājs Filadelfijas latviešu ev. lut. Sv. Jāņa draudzē, ASV (1975–1995). Bijis mūzikas teorijas pasniedzējs, kora un orķestra diriģents Pensilvānijas universitātē, Lafajeta (Lafayette) augstskolā. No 1985. gada līdz 1993. gadam strādājis Džērmtaunas akadēmijā (Germantown Academy) Pensilvānijā par mākslu nozares vadītāju (Chairman, Performing Arts Department), kur mācījis mūzikas teoriju, vēsturi, kompozīciju un elektronisko mūziku, bijis orķestra, kameransambļu, kora un džeza ansambļa diriģents. Apbalvots par izcilu pedagoģisko darbu (Distinguished Teaching Award). Turpinājis pedagoģisko darbu Boijeres Mūzikas augstskolā, Tempļa universitātē (1994–1995), kur mācījis mūzikas teoriju, kompozīciju un orķestrēšanu, bijis koncertmeistars.

1996. gadā Imants Mežaraups pārcēlies uz dzīvi Latvijā, kur strādājis pedagoģisko darbu Latvijas Mūzikas akadēmijā un Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā. Pēc četriem Latvijā pavadītiem gadiem viņš vēl zināmu laiku dzīvojis un strādājis par pedagogu ASV, Vilmingtonas Kvēkeru skolā, bet kopš 2003. gada atkal ir Latvijā un strādā Rīgas Doma kora skolā un Talsu ev. lut. draudzē kā kora diriģents un ērģelnieks. Kā komponists, diriģents, pianists, ērģelnieks un ansambļa "Kolibri" dalībnieks Imants Mežaraups uzstājies dažādos koncertos un festivālos ASV, Kanādā, Austrālijā un Eiropā. Notikuši viņa autorkoncerti Rīgā, Filadelfijā un Ņujorkā. Viņš ir vairāku starptautisku konkursu laureāts ASV (Ņujorkā, Filadelfijā, Vaiomingā), Itālijā (Romā) un Nīderlandē (Amsterdamā).

Kopš astoņdesmito gadu beigām Imanta Mežaraupa mūzika skan Latvijā, viņam izveidojušies aktīvi radoši kontakti ar Latvijas mūziķiem. Kopš 1999. gada viņš ir Latvijas Komponistu savienības biedrs. Darbojas arī mūzikas publicistikā. Saņēmis Autortiesību bezgalības balvu 2012 par skaņdarbu Musica arcuata stīgu orķestrim.

Ligita Ašme, Mārīte Dombrovska © LMIC
Foto - Anda Krauze