Imants Ramiņš
(18.09.1943 )
Priekš manis mūzika nekad nevar būt atsvešināta no ikdienišķas dzīves. Tamdēļ esmu vienmēr bijis nodarbināts visās mūzikas nozarēs: kā komponists, diriģents, pedagogs, vijolnieks, laiku pa laikam pat kā dziedātājs. Vienīgā lieta, ko nevēlos un nespēju darīt, ir izskaidrot manu mūziku. Kurš īstenībā var pateikt, kā putns laižas, kāpēc daba tik krāšņa, no kurienes nāk mīlestība?
Imants Ramiņš dzimis 1943. gada 18. septembrī Ventspilī. 1948. gadā ar ģimeni caur Vācijas Mērbekas bēgļu nometni devies trimdas gaitās uz Kanādu, Ontario pilsētiņu Kokreni. Mācījies pie Toronto simfoniskā orķestra koncertmeistara Alberta Baca. Vijoles specialitātē saņēmis Toronto Karaliskās konservatorijas ARTC diplomu, vienlaikus beidzot Dzērvisa vidusskolu (1962). Absolvējis Toronto universitāti, iegūstot bakalaura grādu mūzikā (1966). Zalcburgas Mocarteumā (Akademie Mozarteum) papildinājies kompozīcijā, vijoļspēlē, diriģēšanā, kā arī spēlējis Camerata academica orķestrī (1966–1968).
Pēc mūzikas studijām Zalcburgā atgriezies Kanādā un devies uz Britu Kolumbijas Prinsdžordžas pilsētu, kur Jaunkaledonijas koledžā nodibinājis mūzikas departamentu un darbojies tajā līdz 1972. gadam. Nodibinājis Jaunkaledonijas kamerorķestri (1971), ko 1981. gadā pārdēvē par Prinča Džordža orķestri, Okenegenas jauniešu simfonisko orķestri (1989), bērnu kori Nova (1983), kamerkori "Aura" (1979). Bijis aktīvs diskusiju, simpoziju referents kora mūzikai veltītajās konferencēs (piem., Pasaules kora mūzikas festivālā Vankūverā). Kopš 1977. gada ir Vernonas Mūzikas skolas pedagogs. Bijis Okenegenas simfoniskā kora vadītājs un Okenegenas simfoniskā orķestra mūziķis (1978–1982).
Komponista mūzika skanējusi visos kontinentos daudzu ievērojamu mūziķu un kolektīvu atskaņojumā. Nozīmīgāko pasūtījuma darbu vidū ir Vijoļkoncerts, kas komponēts Vankūveras simfoniskajam orķestrim, Fagota koncerts Džordžam Cukermanim un "Soneti Orfejam" Toronto Orfeja korim, kā arī izvērstas formas darbi Sv. Labrenča korim Monreālā un Toronto Mendelsona korim. Būdams diriģents, piedalījies vairāku savu un citu mūsdienu komponistu darbu atskaņojumos. Kārļa Gopera fonda laureāts (2005). Saņēmis Okenegenas Mūzikas balvu (2011).
Arvīds Bomiks, Mārīte Dombrovska © LMIC