LMIC radio

Ivars Bezprozvanovs

(14.08.1969 )

čells

Čellista Ivara Bezprozvanova spēli raksturo vienkāršība un iejūtīgums, kas dzimst no ļoti dziļas mūzikas izpratnes. Viņa interpretācijas vienmēr ir ne tikai muzikāli motivētas, bet arī tīri cilvēcīgi, psiholoģiski motivētas.

“Vairāki tūkstoši operas un baleta izrāžu, simtiem kamermūzikas koncertu, desmitiem solo ar orķestri – tāda ir Latvijas Nacionālās operas orķestra čellu grupas otrā koncertmeistara Ivara Bezprozvanova radošā vizītkarte”. Šādi sākās apraksts par Ivaru Bezprozvanovu – Lielās Mūzikas balvas 2019 nominantu kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”.  

Sarunā LR3 “Klasika” viņš šīs nominācijas sakarā teica: "Vārds “ansamblis” man sākās ar Pēteri Plakidi. Pat tādā ansamblī, kurā viņš spēlēja pavadījumu kādā čella skaņdarbā un man bija solo, viņš teica: “Stop! Vai tad tu nemani, ka man ir cita harmonija? Vai tu nedzirdi?” Man bija jāsaklausa visas nianses (…)”. 

Kopā ar komponistu Pēteri Plakidi Ivars Bezprozvanovs deviņdesmitajos gados muzicēja gan “Transatlantic Trio”, kurā spēlēja arī amerikāņu klarnetists Eriks Mandats, gan klavieru trio, kurā vēl muzicēja vijolnieks Dzintars Beitāns. Kopā atskaņojot ne tikai neskaitāmus Rietumeiropas klasiķu un romantiķu opusus, bet arī divdesmitā gadsimta klasiku un latviešu mūziku. 

Ivars Bezprozvanovs ir muzicējis arī kopā ar pianistiem Valdi Janci, Aldi Liepiņu, Lieni Circeni, Dzintru Erlihu, Rihardu Plešanovu, Mārtiņu Zilbertu, vijolniekiem Juriju Savkinu un Jāni Bulavu, flautisti Ilonu Meiju, klarnetistu Uldi Lipski, ērģelnieku Aigaru Reini u.c.. 

Kā kameransambļu dalībnieks koncertējis Vācijā, Čehijā, Lielbritānijā, Zviedrijā, ASV un Kanādā. 

Kā solists uzstājies ar Liepājas simfonisko orķestri, Orķestri “Rīga”, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīgu grupu. Divas reizes Liepājas Pianisma zvaigžņu festivālā viņš saspēlējās ar pianistu Artūru Ozoliņu (2004, 2006), kopā ar viņu uzstādamies arī Glena Gulda studijā Toronto (2010).

Ivars Bezprozvanovs ir piedalījies Daces Aperānes, Andra Dzenīša, Lūcijas Garūtas, Tālivalža Ķeniņa, Jāņa Ķepīša, Jāņa Lūsēna, Anitas Miezes, Kristapa Pētersona, Lolitas Ritmanes, Viļņa Šmīdberga, Arnolda Šturma, Pētera Vaska, un ļoti daudzu Pētera Plakida skaņdarbu atskaņojumos. 1992. gadā kopā ar Pēteri Plakidi viņš pirmo reizi Latvijā atskaņoja Tālivalža Ķeniņa “Sarunas ar dzimteni“ – Refleksijas par Imanta Zemzara tēmu – darbu, ko kopš tā laika spēlējuši ļoti daudzi latviešu čellisti.

No 1991. - 1993. gadam Ivars Bezprozvanovs spēlēja Latvijas Filharmonijas kamerorķestrī, pēc tam vairāk nekā divdesmit gadus -  Latvijas Nacionālās operas orķestrī, būdams arī tās koncertmeistars. 2007. gadā Ivars Bezprozvanovs saņēma AS “Latvijas Gāze” “Gada balvu operai” kā sezonas labākais orķestra mākslinieks. Viņš ir sadarbojies arī ar Ziemeļvalstu simfonisko orķestri. 

Ivars Bezprozvanovs ir veicis ierakstus Latvijas Radio, piedalījies divu kompaktdisku ieskaņojumos, kopā ar Pēteri Plakidi un Eriku Mandatu ieskaņojot arī “The Transatlantic Trio” albumu ar Johannesa Brāmsa un Vensāna d’Endī klarnetes trio.

Līdz 1988. gadam Ivars Bezprozvanovs mācījās Liepājas Mūzikas koledžā pie Kārļa Bunkas un Larisas Strelitas-Strēles. Absolvējis prof. Eleonoras Testeļecas  klasi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (1993). Nu pats ir Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas pedagogs. Ir sniedzis meistarklases Salacgrīvas Klasiskās mūzikas festivālā, kuru iedibināja orķestra “Maskavas virtuozi” pirmā vijole Aleksejs Lundins.

LMIC 2020

Foto - Jānis Vecbrālis