LMIC radio

Jēkabs Nīmanis

(29.11.1980 )

Ja paveicas, mūziku var sajust. Ja paveicas, var nojaust, ka šim pārdzīvojumam nav žanru, mākslas virzienu un tehnikas, dažādu laiku un telpas, ir tikai viena, iespējams, Dievišķa klātbūtne, sakrāla, nemateriāla, neizskaidrojama. Tas ir viens stāvoklis, kas kliedē, piemēram, eksistences šaubas un apliecina vērtības, kuras veido cilvēku labāku. Es ticu šim mūzikas spēkam un esmu laimīgs un pateicīgs, ka man ir dota iespēja nojaust tā eksistenci. 

Jēkabs Nīmanis dzimis 1980. gada 29. novembrī Rīgā. Absolvējis JVLMA, iegūstot bakalaura grādu klarnetes spēlē (Sigurds Circenis, 2003), maģistra grādu kameransambļa specialitātē (Herta Hansena, 2005) un kompozīcijā (Andris Vecumnieks, 2009). Piedalījies starptautiskajās ABAM kamermūzikas meistarklasēs Ž. Sibēliusa Mūzikas akadēmijā Somijā (2004), Socrates/Erasmus studentu apmaiņas programmas ietvaros studējis kompozīciju, instrumentāciju un elektroakustisko mūziku Skotijas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā (RSAMD, 2008). Zināšanas kompozīcijā papildinājis pie Deivida Finisija (David Finnesy) un Alistera Makdonalda (Alistair MacDonald).

Ieguvis pirmo vietu JVLMA Kompozīcijas katedras polifonijas kompozīcijas konkursā (2003) un otro vietu starptautiskajā studentu kameransambļu konkursā Klaipēdā (Lietuva, 2003). 2010. gadā par mūziku Valmieras teātra izrādei "Plūdi un saulgrieži Straumēnu skaņās" saņēmis Baltijas Teātra festivāla (Lietuva) žūrijas specbalvu (labākais muzikālais noformējums) un "Spēlmaņu nakts" balvu (nominācijā "Gada muzikālās partitūras autors dramatiskajā izrādē"), kā arī 2012. gadā guvis šādu pašu apbalvojumu par mūziku Nacionālā teātra izrādei "Voiceks". Par mūziku Latvijas Nacionālā teātra izrādei "Raiņa sapņi" piešķirta AKKA/LAA Autora balva 2015.

Kopš 2009. gada ir LKS biedrs. Būdams klarnetists, regulāri piedalās Latvijas koncertdzīvē. Organizējis Jaunā Rīgas teātra kamermūzikas koncertus, kuros piedalījies arī pats (2002–2010). Regulāri veic skaņas instalāciju un audiovizuālo noformējumu darbus dažādos mākslas un sabiedriskos medijos un telpās. Komponē ne tikai kamermūziku un izvērstākas formas darbus, bet arī mūziku dažādiem Latvijas un ārvalstu teātriem, animācijas un kino filmām. Pievērsies pedagoga darbam Bolderājas Mākslas un mūzikas skolā, kur pasniedz klarnetes un saksofona spēli (kopš 2004. gada).

Mārīte Dombrovska © LMIC, 2012