LMIC radio

Kaspars Putniņš

(26.10.1966 )

diriģents

Kaspars Putniņš ir starptautiski pazīstams kordiriģents, producents. Latvijas Radio kora diriģents kopš 1992. gada. 1994. gadā viņš dibināja Latvijas Radio kora grupu - mazāka izmēra vokālu ansambli, kas uzskatāms par kora skanisko meklējumu laboratoriju. No 2013. līdz 2017.gadam  Kaspars Putniņs vadīja TENSO Eiropas kamerkori. Kopš 2014./2015. gada sezonas viņš ir Igaunijas Filharmonijas kamerkora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. 2020. gada rudenī Kaspars Putniņš kļuva par pasaulslavenā Zviedrijas Radio kora galveno diriģentu. 

Kaspara Putniņa uzmanības lokā ir ļoti plašs kormūzikas repertuārs - no renesanses polifonijas līdz pat romantisma laikmeta darbiem un laikmetīgajai mūzikai. Tomēr viņa galvenais mērķis vienmēr bijis augstvērtīgas laikmetīgās mūzikas popularizēšana, jo jaunās mūzikas spēja korim un tā dziedātājiem atklāt līdz šim neapgūtas teritorijās, līdz šim neapjaustas un neizzinātas balss iespējas ir šķitusi visinteresantākā.

Viņš pats sevi dēvē par „latviešu mūzikas aģentu”, un ir daudz darījis komponistu Maijas Einfeldes, Andra Dzenīša, Voldemāra Johansona, Rolanda Kronlaka, Kristapa Pētersona, Santas Ratnieces, Mārtiņa Viļuma, Gundegas Šmites u.c. jaunrades veicināšanā un viņu mūzikas popularizēšanā ne tikai Latvijā. Viņš sadarbojies arī ar komponistiem Toivo Tulevu, Lasi Toresenu, Gevinu Braiarsu un citiem. Kasparu Putniņu  vienmēr ir interesējusi iespēja mūziku padarīt par multimediāla mākslas darba daļu. 2003. gadā LNO tapa Latvijas Radio kora izrāde “Zemes augļi, debess augļi” ar Nika Gothama un Ģirta Biša mūziku. Sadarbībā ar dāņu “Hotel Pro Forma” – Latvijas Radio kora izrādes  “Operācija Orfejs”, “Neoarctic” un “War Sum Up”, bet ar skotu “Cryptic” – izrādes “Melns pār sarkanu” un “Tavas klusēšanas grāmata”, kas izrādītas ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs. 

Viesdiriģenta statusā Kaspars Putniņš regulāri strādā ar Eiropas vadošajiem koriem – “BBC Singers”, RIAS kamerkori, Berlīnes Radio kori, NDR kamerkori, Nīderlandes kamerkori, Ģentes “Collegium Vocale”, Flāmu Radio kori un citiem, Štutgartes “SWR Vokalensemble”, “Tokyo Cantat”. Viņš ir diriģējis Ņujorkas Linkolna centrā, Amsterdamas “Musiekgebouw”, Berlīnes koncertnamā un Berlīnes filharmonijā, Parīzes “Cité de la musique”, Stokholmas Bervalda zālē, Drēzdenes Dievmātes baznīcā un daudzviet citur.

Skaņu ierakstu izdevniecībās “BIS Records”, “Hyperion”, “Glossa” ir izdoti viņa ieraksti, kas tapuši sadarbībā gan ar Latvijas Radio kori (Vaska, Hārvija, Braiarsa, Ešenvalda, Maskata un Silvestrova mūzika), gan ar Flāmu Radio kori un Nīderlandes kamerkori (Rahmaņinovs). Ar Igaunijas kamerkori ieskaņotais Alfrēda Šnitkes un Arvo Perta mūzikas albums 2018. gadā ieguva žurnāla “Gramophone” balvu un “Diapason d’Or” balvu. Nacionālajā ierakstu kompānijā “Skani” ir izdots arī Kaspara Putniņa un Latvijas Radio kora ieskaņotais latviešu klasiskās kormūzikas albums “Daba un dvēsele” ar Jāzepa Vītola, Emiļa Melngaiļa, Emīla Dārziņa un Jāņa Zālīša mūziku. 

Par izcilu radošo ieguldījumu Latvijas koru kultūrā un Latvijas vārda un tās mūzikas atpazīstamības veicināšanā pasaulē Kaspars Putniņš ir saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni. Viņš ir Ministru kabineta balvas un Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts. 2019. gadā par nopelniem Igaunijas valsts un tautas labā viņš saņēma Igaunijas valsts apbalvojumu - Māras Zemes krusta IV šķiras ordeni. 

Kaspars Putniņš ir studējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un Londonas Gildholas mūzikas un drāmas skolā. Viņš bieži lasa lekcijas par Latvijas mūziku, vada diriģēšanas meistarklases (Štutgartes Baha akadēmija, “Vocaal Talent”, “Meesters & Gezellen”), kā arī piedalās starptautisku žūriju darbā. 

LMIC 2020