LMIC radio

Kristaps Pētersons

(06.05.1982 )

"Māksla ir privilēģija par augstu cenu. Savā ziņā pat valdzinošs ir veids kā Visaugstākais iekārtojis pasauli – gan reālajā, gan mākslas sfērā esam spiesti rēķināties ar drakoniskām materiālo elementu likumībām. Mums nākas pārvarēt pretestību, un tas ir stimulējoši. Turklāt, ja realitāti raksturo nepilnību kopums, tad māksla ir potenciāli tuvāka vēlamajam ideālam. To apliecina jebkuras arī lietišķas idejas attīstības ceļš – cik kolosāli to var realizēt mākslā, bet kā tā daudzreiz izčākst reālajā dzīvē! Tādēļ skumji interesanti ir apzināties, ka neliels procents no cilvēces kopskaita ir spējīgi pilnvērtīgi darboties mākslas pasaulē vai tajā šad tad iegriezties. Kaut arī no otras puses – var brīvāk elpot."

Kristaps Pētersons

Kristaps Pētersons dzimis 1982. gada 6. maijā Valmierā. Mācījies JVLMA kontrabasa klasē (pie Sergeja Brīnuma) un kompozīcijas klasē (pie Romualda Kalsona), ar augstāko novērtējumu ieguvis bakalaura grādu abās specialitātēs (2005) un maģistra grādu kompozīcijā (2007). Mācību laikā par izcilām sekmēm saņēmis Arnolda Šturma balvu, 2007. gadā – Tālivalža Ķeniņa balvu. Ieguvis trešo vietu Latviešu oriģināloperu konkursā (ideja par operu Tāls, 2008). Saņēmis žurnāla Mūzikas saule balvu Meža sanitārs 2008 par skaņdarbu Glenfiddich.

Ar skaņdarbu Mijkrēšļa dziedājumi uzvarējis UNESCO rīkotajā Starptautiskajā kompozīciju konkursā International Rostrum of Composers, kas notika Lisabonā, Portugālē (2010). Kompozīcija Vega nominēta laikraksta Diena gada balvai kultūrā 2009. Saņēmis AKKA/LAA Autortiesību bezgalības balvu par simfonisko miniatūru Šahs (2012). Opera-lekcija Mihails un Mihails spēlē šahu atzinīgi novērtēta ar Latvijas Gāzes gada balvu LNO par īpašiem mākslinieciskiem sasniegumiem (2014), kā arī ar Lielo Mūzikas balvu 2014 kategorijā Gada uzvedums.

K. Pētersona mūzika atskaņota festivālos Skaņu mežs, Arēna, Saxophonia, Rudens mūzika, Latvijas Jaunās mūzikas dienas un Introvertās mūzikas festivālā. Sadarbojies arī ar Jautrīti Putniņu, Ievu Paršu, Oskaru Petrauski, Ivaru Bezprozvanovu, Andri Veismani, vokālo grupu Putni u. c.

Kopš 2005. gada K. Pētersons ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķis, kopš 2006. gada – urbānā folka draugu kopas Gosti dalībnieks, kopš 2007. gada – pasniedzējs JVLMA kompozīcijas katedrā. Ar kontrabasa spēli regulāri piedalās Valmieras ziemas mūzikas festivālā un Jaunā Rīga teātra projekta Kultūras nams pasākumos. Kopš 2006. gada kopā ar Uģi Krišjāni organizē koncertciklu Rudens mūzika, būdams tā mākslinieciskais vadītājs. Koncertcikla fokusā ir 20. un 21. gadsimtā radītie darbi, koncertu jaunu rīkošanas veidu meklējumi, sintezējot mūziku ar teātri, dzeju, glezniecību un citām mākslas sfērām. 

Foto - Aivars Liepiņš