LMIC radio

Krists Auznieks

(26.02.1992 )

Man liekas, ka mūzika ir tikai un vienīgi mūsu galvās. Tomēr vienam nav jāizslēdz otrs. Atšķirība ir tajā, ko es partitūrā varu ielikt. Partitūra ir platoniskas formas, kurās nav satura. Ir tikai līnijas, ceļi, stāvokļu maiņas bez satura. Tie nav nedz objekti, nedz lietas. Varētu teikt – gravīras, kuras mēs aizpildām. Izgrebjam celiņus, bet tikai cilvēka prāts var tajā saskatīt attēlus vai vietas. 

Krists Auznieks

Krista Auznieka mūzika cildināta kā “pacilājoša... satriecoša... spīdoša” (San Francisco Classical Voice), ar “pārpasaulīgām harmonijām” (New York Concert Review), tai piemītošu “pārsteidzošu sarežģītību un skaistumu” (Broadwaworld) kā arī “vecmodīgu eleganci” (Herald Tribune). Komponista klavierkvintets tika iekļauts The New York Times nedēļas spilgtāko klasiskās mūzikas notikumu sarakstā. Auznieks ieguvis Lielo Mūzikas balvu, Starptautiskā komponistu ierakstu konkursa Rostrum balvu jaunāko komponistu kategorijā, Aspenas Festivāla Džeikoba Drakmena balvu, kā arī Norfolkas, Aspenas, Beningtona, Amerikāņu Fontenblo Akadēmijas, Ermitāžas Mākslineku Retrīta, NEXT festivāla, un Amerikāņu Komponistu Orķestra, Cite International des Arts Parīzē un Civitella Ranieri Itālijā apbalvojumus. Viņš saņēmis pasūtījumus no Latvijas Nacionālās Operas, Atlantas Simfoniskā Orķestra, ansambļa Bang on a Can, Aspenas Filharmonijas, Kremerata Baltica, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, Present Music, kamerorķestriem Contemporaenous un Kaleidoscope, Cappella Amsterdam, Latvijas Radio kora, Sinfonietta Rīga, pianistiem Deivida Fanga un Melvina Čena. Auznieka darbi atskaņoti Ņujorkas Kārnegija zālē, Linkolna Centrā, National Sawdust, 92Y, The Kitchen, Vašingtonas Kenedija Centrā, Losandželosas Volta Disneja koncertzālē, Karaliskajā Dāņu teātrī, Pekinas Nacionālās mākslas centrā, Amsterdamas Muziekgebouw, Ņujorkas MATA, Honkongas Pasaules Kultūru namā, Amsterdamas Gaudeamus, Stokholmas Baltijas jūras un citos festivālos. Auznieks bija Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra rezidējošais komponists 2022./2023. g. sezonā.

Auznieks ieguvis bakalaura grādu Hāgas karaliskajā konservatorijā, maģistra un doktora grādu Jeila Universitātē, kur arī saņēmis apbalvojumus par labāko disertāciju, labāko lielas formas skaņdarbu un labāko kontrapunkta lietojumu. Auznieks pasniedzis Jeila Universitātē, Montklēras pavalsts universitātē, Ņujorkas filharmonijas jauno komponistu programmā. Vadījis vieslekcijas Manhattan School of Music, Milvokī pavalsts universitātē, Floridas pavalsts universitātē, New York State University, Tallinas Mūzikas akadēmijā, Norvēģijas Mūzikas akadēmijā. Šobrīd ir asociētais profesors JVLMA.

Foto Baiba Yurkevich

Krists Auznieks, Kristiāna Vaickovska © LMIC, 2024