LMIC radio

Laima Andersone-Silāre

(11.12.1929 )

mecosoprāns

Laima Andersone-Silāre ir viena no visu laiku skanīgākajām un daudzpusīgākajām Latvijas klasiskās mūzikas dziedātājām, izcili labi koptas, niansēm pārpilnas balss īpašniece. Mācījusies Jelgavas mūzikas vidusskolā pie Hertas Štrauses un Latvijas Valsts konservatorijā pie Eduarda Miķelsona. Bijusi Latvijas Nacionālās operas soliste (1960–1985) un docētāja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (1960–1990). Roberta Šūmaņa vokālistu konkursa diplomande Berlīnē (1960).

Spilgtākās lomas: Kerubīno, Zībelis, Karmena, Azučena, Končakovna, Grāfiene, Marfa, Dalila, u.c. Karmena dziedāta ne tikai Rīgā, bet arī Tallinā, Viļņā, Ļeņingradā un Maskavā. Nozīmīgākie skatuves partneri: Jānis Zābers, Kārlis Zariņš, Miķelis Fišers, Pēteris Grāvelis, Gurijs Antipovs u.c. Kamermūzikas programmās būtiska vieta atvēlēta Franča Lista, Roberta Šūmaņa, Alfrēda Kalniņa, Jāņa Ozoliņa, Arvīda Žilinska u. c. autoru dziesmām. 60. un 70. gados Laima Andersone-Silāre dziedājusi arī estrādes dziesmas, un šajā jomā visciešākā sadarbība izveidojusies ar Elgu Īgenbergu.

Latvijas Radio fonotēkā rodama arī virkne izvērstas formas darbu ieskaņojumu, to vidū ir gan latviešu mūzikas klasiķu, gan arī pasaules mēroga komponistu darbi. Tautas skatuves māksliniece (1976). Par mūža ieguldījumu saņēmusi Lielo mūzikas balvu ‘2012.