LMIC radio

Lolita Ritmane

(01.11.1962 )

 

„Mūzika ir viena no manām dzīves mīlestībām. Mūzika mani saviļņo, mierina, aizkustina, sadusmo. Tā man seko līdz visiem priekiem, bēdām, pārdzīvojumiem. Vientulībā  vai draugu pulkā mūzika sēž blakus. Kad komponēju mūziku, vai tā būtu koncerta mūzika, populārā mūzika vai filmu mūzika, esmu pateicīga par to, ka man patīk mans dzīves darbs.”

 Lolita Ritmane

 

Lolita Ritmane ir latviešu izcelsmes komponiste, aranžētāja, Emmy balvas laureāte (2001), kas dzimusi un pašlaik arī savu radošo dzīvi pavada ASV – Losandželosā (Kalifornijā), kur viņa mīt kopā ar vīru Marku Metsonu (Mark Mattson) un viņu trim bērniem.

Jau kopš bērnības L. Ritmani saista divas sfēras – akadēmiskā un populārā mūzika. Bērnībā viņa apguvusi klavieru, flautas, ģitāras spēli un dziedāšanu. Līdz pat 16 gadu vecumam L. Ritmane koncertējusi kopā ar jauniešu ansambli Dzintars, kas viņas māsas Brigitas Ritmanes vadībā pastāvēja no 1972. līdz 1979. gadam. L. Ritmane, spēlējot basģitāru, kopā ar Dzintaru apceļojusi Eiropu, ASV, Kanādas, Austrālijas, Jaunzēlandes pilsētas.

Mūzikas izglītību L. Ritmane ieguvusi Dika Grova mūzikas skolā (Dick Grove School of Music) klasiskās un filmmūzikas kompozīcijas programmās. Pēc studijām viņa gūtās zināšanas likusi lietā Warner Bross un Walt Disney kinostudijās, kur sācies viņas darbs filmu un televīzijas pārraižu mūzikas aranžēšanā (Lethal Weapon 4, X-Files, Escape from LA, Free Willy 2, Robin Hood: Prince of Thieves, Superman, The West Wing, Batman: Mask of the Phantasm, China Beach u. c.). Kopumā viņa ir aranžējusi mūziku vairāk nekā 100 filmām, īsfilmām un televīzijas pārraidēm. L. Ritmane orķestrējusi arī daļu mūzikas Atlantas XVI Olimpisko spēļu noslēguma ceremonijai 1996. gadā.

1991. gadā Warner Bross studijā tika veidota animācijas filmu sērija Batman: The Animated Series, kurai pēc autoritatīvās Holivudas komponistes Šērlijas Vokeras (Shirley Walker)piedāvājuma L. Ritmane komponējusi mūziku. Drīz pēc tam sekoja arī citi piedāvājumi, piemēram, Superman: The Animated Series un Batman Beyond.

L. Ritmanei ir izveidojusies cieša un veiksmīga sadarbība ar Maiklu Makūšenu (Michael McCuistion) un Kristoferu Kārteru (Kristopher Carter). Kopš 2007. gada šī trijotne darbojas kompānijā Dynamic Music Parters (DMP). Kopā viņi veido mūziku Warner Bross projektiem ( filmām Teen Titans, Justice League, Justice League: Unlimited,  Legion of Super Heroes), kanāla Cartoon Network (Ben 10, Marvels Avengers Assemble), studiju Hasbro (Kaijudo), Sony (Spectacular Spider Man) u. c. pasūtījumiem. Viņu kopdarbs ir iemūžināts daudzos dažādu žanru piemēros, tostarp TV filmu, kinofilmu, videospēļu un performanču mūzikā, arī koncertatskaņojumam rakstītos oriģināldarbos. Šis komponistu trio tika nominēts 28 Emmy un sešām Annie balvām (par mūziku televīzijas sērijām Batman: The Brave And The Bold, Justice League, Teen Titans, Batman Beyond, The Zeta Project un The New Batman Superman Adventures).

Lolita Ritmane darbojas arī Televīzijas akadēmijā Holivudas ziemeļos, kur tiek izsniegtas Emmy balvas; šeit viņa ir viena no mūzikas vadības grupas dalībniecēm (Executive Music Peer Group of the Television Academy). Viņa ir biedre Nacionālajā skaņu ierakstu mākslas un zinātnes akadēmijā (National Academy of Recording Arts and Sciences), kā arī Komponistu un dziesmu tekstu autoru savienībā (Society of Composers & Lyricists). L. Ritmane ir arī Filmmūzikas komponistu-sieviešu alianses (Alliance for Women Film Composers) līdzdibinātāja. Viņa pieder autorsavienībai BMI (Broadcast Music , Inc).

Māksliniece desmit reizes nominēta Emmy balvai un saņēmusi vairākus apbalvojumus par savu radošo ieguldījumu:

  • 2003 – Goppera fonda balva par mūziklu Gudrais padomiņš;

  • 2001 – Emmy balva par animācijas filmu Batman Beyond;

  • 1977 – Goppera fonda balva par dziesmu Ar smaidošu dziesmu;

  • 1990 – Goppera fonda balva par dziesmuspēli Tas vakars piektdienā.

 

L. Ritmanes daiļrade aptver vokālās kamermūzikas, kormūzikas, vokāli instrumentālās mūzikas, simfoniskās, skatuves un filmmūzikas žanrus. Viņas simfoniskie darbi tiek atskaņoti gan ASV, Kanādā, Austrālijā, gan arī Eiropā, īpaši Latvijā. 2014. gada rudenī Pasaules Brīvo latviešu apvienības konferences ietvaros Latvijā tika pirmatskaņota L. Ritmanes Uvertīra gaismai. Kordarbi bieži tiek iekļauti Dziesmu svētku repertuārā ASV, Kanādā un arī Latvijā. 2015. gadā XI Latvijas Skolu Jaunatnes Dziesmu un deju svētkos izskanēja L. Ritmanes dziesma Manā sirdī.

- Jana Janišauska