LMIC radio

Māris Sirmais

(27.06.1969 )

diriģents

Diriģents Māris Sirmais ir viens no nozīmīgākajiem vārdiem Latvijas kormūzikas pasaulē. “Diriģents ar neatlaidīgas gribas suģestiju, harismātisku jaudu, nepiekāpīgu stingrību un nepārspējamiem smiekliem. Māra Sirmā darbs vairāk nekā 25 gadu garumā Latvijas kormūzikā un kultūrā ir kā garainis, kas veicina vārīšanos, ietekmējot un atstājot pēdas kolektīvās zemapziņas līmenī. Tie, kas izgājuši Sirmā skolu, uzsver, ka tas viņiem iemācījis attieksmi pret darbu un dzīvi vispār”, raksta muzikoloģe Lauma Malnace.

Kopš 1997. gada Māris Sirmais ir Valsts akadēmiskā kora “Latvija” mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents, kā arī kora iniciētā Starptautiskā Garīgās mūzikas festivāla galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs. Viņš ir izauklējis arī vienu no spožākajiem latviešu kultūras simboliem, jauniešu kori “Kamēr...”, kura galvenais diriģents bija no tā dibināšanas 1990. gadā līdz 2012. gadam, un ar kuru kopā tika iegūti vairāk nekā simts starptautisku apbalvojumu. Māris Sirmais ir bijis arī sieviešu kora “Dzintars” diriģents. Kopš 1998. gada – Dziesmu svētku virsdiriģents, svētku mākslinieciskās padomes loceklis un svētku koncertu mākslinieciskās koncepcijas autors, ir diriģējis arī Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu svētkos.

Māris Sirmais ir bijis neskaitāmu latviešu komponistu darbu pirmatskaņotājs – gan “a cappella” programmās, gan sadarbībā ar ērģelniekiem un orķestriem. Viņš ir interpretējis Riharda Dubras, Ērika Ešenvalda, Pētera Butāna, Līgas Celmas-Kursietes, Georga Pelēča, Pētera Vaska, Jēkaba Jančevska, Uģa Prauliņa, Riharda Zaļupes, Raimonda Tigula, Platona Buravicka un daudzu citu mūsu skaņražu mūziku.​

2008. gadā projekta “Pasaules Saules dziesmas” ietvaros Māris Sirmais rosināja 17 pasaulē atzītus komponistus radīt jaundarbus korim “Kamēr…”, viņu vidū bija arī Raimonds Pauls, Svens Dāvids Sandstrēms, Džons Taveners, Urmass Sisasks, Leonīds Desjatņikovs, Džons Luters Adamss, Vitauts Miškinis, Dobrinka Tabakova, Alberto Grauss, Gija Kančeli un Pēteris Vasks.

Māris Sirmais regulāri sadarbojas ar Liepājas simfonisko orķestri un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Latvijas Nacionālās operas orķestri, “Sinfonietta Rīga” un ”Kremerata Baltica”. Viņš ir diriģējis arī Maskavas kamerorķestri “Musica Viva”, Ūmeo simfonisko orķestri un “Helsinki Strings”. Ir sadarbojies ar pasaulē atzītiem solistiem – Maksimu Risanovu, Kristīni Blaumani, Egilu Siliņu, Aleksandru Antoņenko, Jūliusu Bergeru, Gidonu Krēmeru, Nikolā Altštatu, Inesi Galanti un citiem.

Viņa gatavotajās programmās skanējuši tādi šedevri kā Dvoržāka Rekviēms, Bruknera “Te Deum”, Tavenera “Svyaty”, Kodāja “Te Deum”, Gurecka “Beatus vir”, Perta “Credo”, Stravinska “Psalmu simfonija” un “Ķēniņš Edips”, Kančeli “Stiksa”, Bernsteina “Mesa”,  Onegēra “Žanna d’Arka uz sārta”, Britena “Kara rekviēms”, Janāčeka “Glagoliskā mesa”, Tan Duna “Tūkstošgades simfonija” un neskaitāmi citi darbi. Ar viņa dalību izdoti vairāk nekā 25 kompaktdiski.

Latvijas Lielo Mūzikas balvu vairākkārt saņēmis gan Māris Sirmais pats (1997, 2003, 2004, 2011), gan viņa vadītie kori – Valsts akadēmiskais koris “Latvija” (1998, 2000, 2002, 2010, 2011, 2015) un jauniešu koris “Kamēr…” (1999, 2005). Ar Lielo Mūzikas balvu apbalvotas arī divas Māra Sirmā vadītās izrādes – Ērika Ešenvalda operas “Augļu koks ir Jāzeps” iestudējums Latvijas Nacionālajā operā (2007) un Artura Onegēra oratorijas “Žanna d’Arka uz sārta” uzvedums (2009). 

Māris Sirmais ir Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda loceklis un Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks. 2008. gadā diriģents saņēma Ministru kabineta balvu un ieguva titulu “Gada rīdzinieks”.

Māris Sirmais vairākkārt piedalījies prestižos Eiropas festivālos, kur vadījis arī meistarklases. Viņš ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kordiriģēšanas katedras mācībspēks. 

Bakalaura grādu diriģēšanā Māris Sirmais ieguva Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā Ludmilas Pismennajas diriģēšanas klasē, savukārt maģistra grādu – Imanta Kokara diriģēšanas klasē. Studijas viņš turpināja Grācas Mūzikas un mākslas augstskolā Austrijā profesora Martina Zīgharta orķestra diriģēšanas klasē.

​LMIC 2020