LMIC radio

Sandis Šteinbergs

(22.04.1972 )

vijole

Sandis Šteinbergs ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra I vijoļu grupas koncertmeistars, klavieru kvarteta RIX dalībnieks, aktīvs kamermūziķis. 

Mūziķa karjeru viņš sāka, 1991. gadā kļūstot par orķestra “Rīgas kamermūziķi” koncertmeistaru. No 1996. gada līdz 2012. gadam Sandis Šteinbergs bija orķestra “Kremerata Baltica” koncertmeistars un joprojām kā viesmūziķis piedalās dažādos “Kremerata Baltica” projektos. Kopš 2013. gada, pildot vieskoncertmeistara pienākumus, viņš ir sadarbojies ar Igaunijas Nacionālo simfonisko orķestri, Tamperes simfonisko orķestri un Norvēģijas ansambli “Bit-20”. 

Viņš ir bijis Pasaules jauniešu simfoniskā orķestra koncertmeistara vietnieks, piedalījies Gustava Mālera orķestra koncertos, spēlējis Valērija Gergijeva vadītajā Pasaules miera orķestrī. Solista statusā Sandis Šteinbergs ir uzstājies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, orķestriem “Sinfonietta Rīga”, “Kremerata Baltica”, “Rīgas kamermūziķi”, Liepājas simfonisko orķestri, Valsts kori “Latvija”, sadarbojoties ar diriģentiem Jāni Liepiņu, Andri Nelsonu, Andri Pogu, Imantu Resni, Normundu Šnē, Māri Sirmo u.c. 

Kopš 1993. gada kopā ar altisti Ilzi Kļavu, čellistu Reini Birznieku un pianistu Jāni Maļecki viņš muzicē klavieru kvartetā RIX, ar kuru kopā daudz uzstājies ne tikai Latvijā, bet arī ASV, Čehijā, Īrijā kā arī Skandināvijas valstīs. Viņš ir piedalījies trijos RIX klavieru kvarteta albumu ierakstos, atskaņojot Olivjē Mesiāna "Kvartetu laika galam" (1999), Pētera Vaska un Tālivalža Ķeniņa klavieru kvartetus (2003), kā arī Riharda Štrausa, Johannesa Brāmsa un Kamila Sensānsa skaņdarbus (2008). 

Sandis Šteinbergs ir saņēmis "Lielo mūzikas balvu 2004" (par spožu solo veikumu Pētera Vaska, Artura Maskata un Mocarta mūzikas atskaņojumos). Topašugad Lielo Mūzikas balvu saņēma arī klavieru kvartets RIX – par kamermūzikas programmām Latvijā. Un arī orķestris “Kremerata Baltica” – tas Lielo Mūzikas balvu 2004. gadā saņēma par festivālu “Šostakovičs. Šnitke. Nepagājušais gadsimts”.  Sandis Šteinbergs Lielo Mūzikas balvu saņēma arī 2012. gadā kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”. 

Viņš ir muzicējis kopā ar Hertu Hansenu, Andru Dārziņu, Ēriku Kiršfeldu, Ditu Krenbergu, Darju Smirnovu, Kseniju Sidorovu, Arigo Štrālu, Raimondu Melderi, Artūru Noviku , Juriju Savkinu un daudziem citiem mūziķiem. Atskaņojis (un savureiz pirmatskaņojis) Jāzepa Vītola, Jāņa Ivanova, Daces Aperānes, Jura Ābola, Maijas Einfeldes, Oļģerta Grāvīša, Platona Buravicka, Romualda Kalsona, Rolanda Kronlaka, Georga Pelēča, Kristapa Pētersona, Pētera Plakida, Artura Maskata, Selgas Mences, Santas Ratnieces, Indras Rišes, Pētera Vaska, Viļņa Šmīdbergs, Evijas Vecumnieces, Imanta Zemzara u.c. latviešu autoru mūziku. Piedalījies festivālā “Arēna”,  Cēsu mākslas festivālā, Garīgās mūzikas festivālā, “Kremerata Baltica” festivālos u.c. 

Vijoles spēli Sandis Šteinbergs mācījās Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Romana Šnē. Sekoja kamermuzicēšanas studijas Sibēliusa Mūzikas akadēmijā Helsinkos. Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā viņš mācījās Jāņa Maļecka kamermuzicēšanas meistarklasē.

LMIC 2020