LMIC radio

Selga Mence

(12.01.1953 )

Es esmu lepna, ka esmu latviešu komponiste, jo mums pieder neizmērojama bagātība – latviešu tautasdziesmas, kuru melodiskās intonācijas un saturiskā tēlainība ir neizsmeļams avots skaņdarbiem visdažādākajās kompozīcijas tehnikās.

 

Komponiste, profesore Selga Mence dzimusi 1953. gada 12. janvārī Liepājā, beigusi Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolu. Būdama Paula Dambja audzēkne, absolvējusi Latvijas Valsts konservatorijas kompozīcijas klasi (1978) un asistentūru (1988). Kopš 1985. gada ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Kompozīcijas katedras docētāja, vadījusi Kompozīcijas katedru (2004 – 2022).
Selgas Mences klavierdarbu cikls Dziesmas divām klavierēm bija iekļauts rekomendēto skaņdarbu desmitniekā 1999. gadā Starptautiskajā komponistu radio tribīnē (International Rostrum of Composers) Parīzē. Par oratoriju Livonija. Prieka un sāpju dziesma jauktajam korim un senās mūzikas ansamblim piešķirta laikraksta Diena gada balva kultūrā (2005). Komponiste saņēmusi JVLMA un Swedbank gada balvu labākajam mācībspēkam (2012) un Triju Zvaigžņu ordeni (IV šķira, 2020).
Selga Mence komponējusi simfoniskos darbus, kamermūziku, klavierdarbus, taču bez viņas devuma nav iedomājama latviešu mūsdienu kormūzika. Kordarbu klāstā ir gan cikli un izvērsti vokāli instrumentāli opusi, gan arī miniatūras un latviešu tautasdziesmu apdares. Selgas Mences kompozīcijas bieži pārstāvētas koru programmās ne tikai mūsmājās, bet arī nesot Latvijas vārdu plašajā pasaulē. Viņas kordarbi skanējuši Europa Cantat festivālos, dziesmusvētkos Latvijā, Norvēģijā, ASV, Kanādā un daudzos starptautiskos konkursos. Plašu starptautisku ievērību guvusi kora miniatūra Kalējs kala debesīs, ko dzied kori visā pasaulē.
Komponiste bieži aicināta veikt eksperta darbu starptautisko un nacionālo konkursu žūrijās.
Lai arī Selga Mence nevairās no samērā tradicionāla skaņuraksta, kas valdzina ar melodisku izteiksmību, tajā organiski iekļaujas arī mūsdienu kompozīcijas tehnikas sonorika un aleatorika, ostinato, poliritmijas un polifonijas lietojums, iezīmējot klasisko tradīciju un laikmetīguma sakausējumu.
Daudzi profesores audzēkņi ir kļuvuši par starptautiski atzītiem komponistiem, viņu vidū ir Ēriks Ešenvalds, Jēkabs Jančevskis, Platons Buravickis, Evija Skuķe u. c.

Mārīte Dombrovska © LMIC, 2024
Foto: Edmunds Mickus