LMIC radio

Tālivaldis Ķeniņš

(22.04.1919 - 21.01.2008 )

Es nemeklēju jaunas lietas mūzikā, es meklēju jaunus ceļus, kā izteikt vecas idejas.

 

 

Tālivaldis Ķeniņš dzimis 1919. gada 22. aprīlī Liepājā. Mūziku sākotnēji mācījies pie Lūcijas Garūtas, vēlāk, ar vecākiem pārceļoties uz dzīvi Francijā, mācījies Grenoblē pie Anrī Milēra (Henri Miller). Kompozīciju studējis Latvijas Valsts konservatorijā pie Jāzepa Vītola. Pēc Otrā pasaules kara Ķeniņš vēlreiz devās uz Franciju, 1945. gadā iestājās Parīzes Nacionālajā konservatorijā (Conservatoire National Superieur de Paris), kur viņa pasniedzēji bija Tonijs Obēns (Tony Aubin) un Olivjē Mesiāns (Olivier Messiaen). 1950. gadā Ķeniņš absolvēja konservatoriju ar I godalgu kompozīcijā.

1951. gadā komponists ar kundzi pārcēlās uz dzīvi Kanādā. Ķeniņš darbojās kā Toronto Sv. Andreja baznīcas latviešu draudzes ērģelnieks, drīz arī sāka pasniegt kompozīcijas un polifonijas stundas Toronto universitātes mūzikas fakultātē, bija kompozīcijas nodaļas vadītājs (1977–1979). Līdztekus pedagoģiskajam darbam komponists aktīvi iesaistījās Kanādas mūzikas dzīvē. 1959. gadā nodibināja Toronto Latviešu koncertu asociāciju, daudzus gadus bija Kanādas komponistu līgas (Canadian League of Composers) biedrs un tās prezidents (1973–1974).

Ķeniņa daiļrade ietver plašu skaņdarbu klāstu – astoņas simfonijas, divpadsmit koncertžanra darbus, trīs kantātes, sacerējumus korim, klaviermūziku, kā arī skaņdarbus dažādiem kameransambļu sastāviem. Ķeniņa mūzika guvusi lielu atzinību, atskaņota daudzos festivālos, koncertos, īpaši Kanādā. Komponists bijis Latvijas Republikas Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, JVLMA Goda profesors, Toronto universitātes profesora emeritus titula īpašnieks pēc 32 gadu ilga darba šajā augstskolā. Par mūža ieguldījumu saņēmis Lielo mūzikas balvu 2005. Komponista dzīves un daiļrades pētījumiem pievērsusies muzikoloģe Ingrīda Zemzare, kā arī Kanādas mūzikas zinātnieks Pols Rapoports (Paul Rapoport).

Mūžībā aizgājis 2008. gada 21. janvārī Toronto.

Līga Skurule, Juris Ķeniņš © LMIC