LMIC radio

Valdis Zilveris

(28.07.1963 )

„Katrai skaņai, arī katrai dzīves parādībai un priekšmetam ir sava vibrācija. Man mūzika ir arī katra dabas skaņa – vējš, ielu troksnis, aktieru runa uz skatuves. Dzīvojot es cenšos šīs vibrācijas izjust, saprast caur sirdi un prātu. Tomēr visas šīs vibrācijas jālaiž caur sirdi. Kad es rakstu, tad notiek atpakaļejošs process, no manām iekšējām sirds vibrācijām es atrodu vajadzīgās mūzikas vibrācijas – tikai caur sirdi. Tad, kad šīs sirds vibrācijas jau materializējušās nošu lapā – tad gan – nežēlīgi analizēju ar prātu no tehniskā viedokļa, kas sanācis.”

Valdis Zilveris

Valdis Zilveris dzimis 1963. gada 28. jūlijā Gulbenē. Mācījies Gulbenes pamatskolā, Gulbenes BMS akordeona klasē (1973–1978) pie Edgara Mūrnieka, pēc tam Ventspils mūzikas vidusskolā mūzikas teorijas nodaļā (1978–1982), kur apguvis arī kompozīcijas pamatus. Kļuvis par uzvarētāju Latvijas mūzikas vidusskolu audzēkņu kompozīciju konkursā (1982). Studējis LVK Paula Dambja kompozīcijas klasē (1982–1987) un absolvējis to ar izcilību.

Studiju gados strādājis par koncertmeistaru LVK Teātra fakultātē, sācis komponēt mūziku teātra izrādēm un konservatorijas kameransamblim Voir Dit. Papildinājis zināšanas 20. gadsimta kompozīcijas tehniku jomā pie Kšištofa Penderecka Lodzas konservatorijā Polijā (1987), kā brīvklausītājs mācījies elektronisko mūziku Utrehtas konservatorijā Nīderlandē (1991), apguvis elektroakustiskās mūzikas kursu Dienvidilinoisas universitātē ASV (1989), stažējies Hāgas Karaliskajā konservatorijā elektroaksutiskās un kompjūtermūzikas nodaļā pie Karlheinca Štokhauzena (1993).

Bijis koncertmeistars Nīderlandē (1991–1992), LVK Teātra fakultātē (1985–1991), pasniedzējs JVLMA kompozīcijas katedrā, kur mācījis elektronisko mūziku (1992–1997 asistents, 1997–1999 lektors). 1992–1996 bijis LKS priekšsēdētāja vietnieks, veidojis regulāru raidījumu ciklu Latvijas Radio par jaunāko elektronisko mūziku Elektroniskie dialogi. Kopš 1995. gada ir Latvijas Nacionālā teātra muzikālās daļas vadītājs, kopš 1996. gada komponē un veido aranžējumus dziedošo aktieru ansamblim Greizais ratiņš. Koncertējis daudzās valstīs (Austrālijā, Kanādā, ASV, Grieķijā, Vācijā, Polijā, Francijā, Beļģijā, Austrijā, Ēģiptē, Slovēnijā, Nīderlandē, Itālijā u. c.).

Daiļrades žanru vidū īpaši būtiska vieta ir teātra mūzikai. „Uzskatu, ka Valdis ir viens no precīzākajiem teātra komponistiem, kas jūt dramaturģisko materiālu. Viena lieta ir rakstīt mūziku kino, televīzijai un pavisam kas cits – teātrim. Valda spēks un augstais profesionālisms ir tas, ka viņš jūt, kāda mūzika jāraksta teātrim”, saka režisors Harijs Petrockis, ar kuru komponists sadarbojies vairākkārt. V. Zilveris saņēmis Teātra balvu kā labākais komponists dramatiskajos teātros (1997). Līdztekus teātra mūzikai V. Zilveris regulāri raksta arī citos žanros un ir viens no pirmajiem latviešu komponistiem, kurš pievērsies elektroakustiskajai un elektroniskajai mūzikai. Vairāki viņa darbi atskaņoti mūzikas festivālos ārzemēs (1997 – Baltijas mākslas festivālā Dānijā; 1998 – Mančestras modernās mūzikas festivālā un Franča Šūberta festivālā Vīnē). Ilgstoša radoša sadarbība komponistu saista ar ansambli Altera veritas, Jelgavas 2. ģimnāzijas jauniešu kori Skali un Talsu sieviešu kori Vaiva.

Santa Bušs, Mārīte Dombrovska Foto - Edmunds Mickus © LMIC