LMIC radio

Latvijas Radio bigbends

Latvijas Radio bigbends dibināts 1966. gadā. Pirmais bigbenda vadītājs un diriģents bija komponists Ringolds Ore, bet no 1968.–1991. gadam to vadīja Alnis Zaķis. Laika gaitā bigbenda vadība uzticēta arī Raimondam Paulam un Gunāram Rozenbergam, ar kolektīvu strādājuši arī Aleksandrs Smirnovs, Vitālijs Dolgovs un citi.

1996. gadā Latvijas Radio bigbends tika likvidēts, atdzimšanu piedzīvojot 2012. gada nogalē, pateicoties Mārim Briežkalnam, Kārlim Vanagam un Raimondam Paulam. Atjaunotā bigbenda pirmā uzstāšanās bija kopā ar vienu no pasaules vadošākajiem džeza vokālistiem Kurtu Elingu un itāļu džeza dīvu – Robertu Gambarini. Pēdējos gados kolektīvs sadarbojies ar daudziem pasaulē atzītiem džeza māksliniekiem: Ričardu Bonu, Rūtiju Fosteri, Čainu Mozus, Džeimsu Morisonu, Kurtu Rozenvinkelu, Rendiju Brekeru, New York Voices un citiem ārzemju un pašmāju mūziķiem.

Radio bigbenda skanējumu iespējams novērtēt arī vairākos ierakstu albumos. Īpašs projekts ir “Latviešu džeza svīta”, kura ietvaros oriģinālkompozīcijas džeza orķestra sastāvam radījuši gan bigbenda mūziķi Kārlis Vanags, Māris Jēkabsons un Viktors Ritovs, gan Matīss Čudars, Rūdolfs Macats un Krists Auznieks.

Anete Ašmane © LMIC, 2018