LMIC radio

Rikši

Mūsu mērķis ir parādīt, ka tautasdziesma ir daudz tuvāk un daudz vieglāk sasniedzama, nekā tas šķiet.

"Rikšu" dalībnieki satikās jau bērnībā, spēlējot kopā bērnu folkloras kopā. Viņi spēlē enerģisku folkmūziku, kurā nepārtraukti tiek citētas dažādu gadsimtu latviešu tautasdziesmas. Izmantojot fokloristes Ilgas Reiznieces ieviesto apzīmējumu, sevis spēlēto mūziku sauc par postfolkloru. 

Unikāli, ka, esot standarta piecu cilvēku grupa, viņi iztiek bez bungu komplekta – "Rikši" izmanto īpašu sitamo instrumentu – bubyns. Tā ir rāmja bunga, kura spēles tradīcijas vieno Latgali (LV) un Augštaitiju (LT).

Pateicoties dzirkstošajai enerģijai, "Rikšu" koncerti ir pārpildīti un cilvēki no tiem aiziet laimīgi. Visi grupas mūziķi pārstāv ļoti īpašu Latvijas kultūrvēsturisko reģionu ar spilgtu identitāti – Latgali, kurā runā latgaliski. Liela daļa viņu izpildīto dziesmu ir latgaliski un savulaik dokumentētas kā folkloras materiāli, kas glabājas arhīvos, vēl dažas viņi iemācījušies no sirmām dziedātājām, kuras tās atceras no laikiem, kad dziedāšana bija katras mājas skaņu ainavas sastāvdaļa.

Grupa ir ļoti pieprasīta nacionālajos svētkos, daudz koncertē visā Latvijā, kā arī regulāri dodas muzicēt ārpus Latvijas, tostarp lai priecētu latviešu diasporas kopienas visā pasaulē.

 

Ēriks Zeps – akordeons, balss

Zane Dukaļska – bubins, balss

Madara Broliša – vijole, balss

Ivars Utāns – basģitāra, balss

Mārcis Lipskis – ģitāra, mandolīna, balssLauma Bērza © LMIC, 2018