Andris Nelsons
(18.11.1978 )
diriģents
Par daudzkārtējo “Grammy” balvas ieguvēju Andri Nelsonu saka - viņš šodien ir viens no starptautiskās koncertdzīves slavenākajiem un inovatīvākajiem diriģentiem.
Andris Nelsons ir Bostonas simfoniskā orķestra muzikālais vadītājs (kopš 2014./2015.gada sezonas) un Leipcigas “Gewandhaus” orķestra galvenais diriģents (kopš 2018.gada februāra).
2019. gadā tika īstenota novatoriska Andra Nelsona iniciatīva – pēc “Gewandhaus” orķestra vieskoncertiem Bostonā kā abu viņa vadīto orķestru tuvināšanās apliecinājums Bostonas koncertzālē izskanēja trīs koncerti, kuros vienā orķestrī apvienojās abu orķestru mūziķi. Andris Nelsons ar abiem orķestriem ir iniciējis arī transkontinentālus projektus – piemēram, jaundarbu pasūtinājumus. Gan Bostonā, gan Leipcigā Andris Nelsons ir diriģējis arī latviešu komponistu - Andra Dzenīša, Maijas Einfeldes, Ērika Ešenvalda, Artura Maskata skaņdarbus.
2020/21. gada sezonā Andri Nelsonu gaida atgriešanās pie Berlīnes filharmoniskā orķestra un Bavārijas Radio simfoniskā orķestra diriģenta pults. Viņam ir izveidojusies cieša sadarbība arī ar Amsterdamas “Concertgebouw” orķestri un Vīnes filharmonisko orķestri, kura slaveno Jaungada dienas koncertu viņš diriģēja 2020. gadā. Bez tam, svinot Bēthovena 250. dzimšanas dienu, Vīnes filharmoniskais orķestris un Andris Nelsons ar Bēthovena simfoniju ciklu devās koncerttūrē, spēlēdami Parīzes filharmonijā, Minhenes “Gasteig” un Hamburgas Elbas filharmonijā. Andris Nelsons ir diriģējis izrādes Karaliskajā Koventgārdena operā un Baireitas festivālā, Ņujorkas Metropoles operā, Vīnes Valsts operā, piedalījies arī Zalcburgas, Tenglvudas u.c. festivālos.
Šobrīd Andris Nelsons veic ieskaņojumus ekskluzīvi “Deutsche Grammophon”, kas ļāvis īstenot trīs nebijušus projektus ar Bostonas simfonisko orķestri, Leipcigas “Gewandhaus” orķestri un Vīnes filharmonisko orķestri. Kopā ar Bostonas simfonisko orķestri viņš ieskaņo visas Dmitrija Šostakoviča simfonijas un operu “Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta”. Šajā ciklā, kas jau ir saņēmis četras “Grammy” balvas “Labākā orķestra” un “Labākā skaņu ieraksta” kategorijā, šosezon iznāks piektais albums. Bez tam Andris Nelsons un “Gewandhaus” orķestris turpinās augstu novērtēto “Deutsche Grammophon” Bruknera simfoniju ciklu – arī ar piekto albumu.
Andra Nelsona un Vīnes filharmoniskā orķestra kopīgi ieskaņotās visas Bēthovena simfonijas “Deutsche Grammophon” izdeva jau 2019.gadā. Viņa senāku ieskaņojumu vidū minami arī ieraksti, kas tapuši sadarbībā ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Birmingemas Pilsētas simfonisko orķestri, Ķelnes simfonisko orķestri, Amsterdamas Karalisko “Concertgebouw” orķestri, Vīnes filharmoniķiem, u.c.
No 2006. līdz 2009. gadam Andris Nelsons bija Herfordas Ziemeļrietumvācu filharmoniskā orķestra galvenais diriģents, bet no 2008. līdz 2015. gadam - Birmingemas Pilsētas simfoniskā orķestra muzikālais vadītājs. 2003./2004. gada sezonā vien divdesmit piecu gadu vecumā Andris Nelsons kļuva par pašu jaunāko Latvijas Nacionālās operas galveno diriģentu tās pastāvēšanas vēsturē, un ieņēma šo amatu līdz 2007. gada vasarai. Latvijas Nacionālajā operā viņa repertuārā bija Verdi "Aīda", Pučīni “Madama Butterfly” un "Turandota", Čaikovska "Pīķa dāma", Vāgnera "Valkīra", Šostakoviča “Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta” u.c. operas. Latvijā Andris Nelsons diriģējis arī Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri.
2001. gadā Andris Nelsons saņēma Latvijas Lielo mūzikas balvu par izciliem sasniegumiem mūzikā. Savukārt 2009. gadā Andrim Nelsonam par izciliem sasniegumiem atskaņotājmākslā un nopelniem Latvijas valsts tēla veidošanā tika piešķirta Latvijas Ministru kabineta balva. 2016. gadā Andris Nelsons kļuva par Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Goda profesoru. Topašugad viņš saņēma arī Triju Zvaigžņu ordeni.
Andris Nelsons ir beidzis Emīla Dārziņa mūzikas skolu, un mūziķa karjeru sācis kā trompetists Latvijas Nacionālās operas orķestrī. 2001. gadā viņš pabeidza Latvijas Mūzikas akadēmiju un devās uz Sanktpēterburgu studēt diriģēšanu pie prof. Aleksandra Titova. Šajā laikā Andris Nelsons piedalījās arī Nēmes Jervi un Jormas Panulas meistarklasēs. Viņš privāti mācījies arī pie diriģenta Marisa Jansona.
LMIC 2020