LMIC radio

Biruta Ozoliņa

(1959 )

Biruta Ozoliņa ir latviešu mūziķe un pedagoģe no Rēzeknes. Viņas vārds latviešu etniskajā mūzikā ierakstīts no 80. gadu vidus, kad talantīgā latgaliešu meitene, mūzikas akadēmijā apgūdama klavierspēli, sāka interesēties par tradicionālo mūziku un uzmeklēt tolaik jau sirmos, tomēr vāji dokumentētos lokālo muzicēšanas tradīciju pārzinātājus.

Došanās ekspedīcijās Birutu saveda kopā ar izcilām teicējām, kas sniedza lielu izpratnes un iedvesmas artavu. Vēlākos gados producējusi albumus ar teicēju Broņislavas Martuževas un Marijas Golubovas stāstiem un dziesmām.            

Tautasdziesmas Birutas interpretācijā skan dzirdri un jēgpilni. Viņas galvenie instrumenti - kokle un balss veido krāšņu saskaņu. Pirmais solo albums “Bolta eimu” (1999) apkopo dziesmas, kurā dzirdamas dziesmas tieši sādā izpildījumā ieskaņotas ilgākā laika posmā, sākot no 1987. gada.      

Otrajā albumā ansamblis ir plašāks. Saglabājot caurspīdīgumu un trāpīgumu, albumā “Sirdsgrieži”bez balss un kokles dzirdami pašas spēlētie taustiņinstrumenti, kā arī bass un epizodiski sitaminstrumenti. Albums ir latviešu etniskajā mūzikā nebijis gadījums, kad viens izpildītājs spēj apvienot informētu un personīgu tautasdziesmu interpretāciju ar mūsdienīgu harmonijas izjūtu, turklāt ir arī ansambļa vadītājs.

Latviešu tautasdziesmu melodijas un modālais džezs turpmākajos gados satiekas grupā “Patina”, ar kuru kopā izdoti divi albumi, otrajā taustiņintrumentus uzticot Viktoram Ritovam. Turpmākajos gados Biruta veidojusi koncertprogrammas, radot balss un kokles saskaņas ar dažādiem mūziķiem, no ērģelēm līdz elektronikai. Ikvienā no tajām labi atpazīstams viņas muzikālais rokraksts. Jāpiemin arī, ka Biruta bijusi leģendārās grupas “Iļģi” agrīnajā sastāvā un viņas balss dzirdama albumā “Bāreņu dziesmas”.

 

 Lauma Bērza, 2022