LMIC radio

Ieva Saliete

(1974 )

klavesīns

Klavesīniste Ieva Saliete līdztekus regulārai  dalībai senās mūzikas koncertos un festivālos Latvijā turpina arī solo un kamermūzikas projektus Vācijā un Šveicē, kur viņa dzīvoja no 1996. līdz 2010. gadam. Viņa ir Bernes senās mūzikas ansambļa “Les Passions de l’Âme” dalībniece. 

Savulaik Ieva Saliete ir spēlējusi Eiropas labākajos senās mūzikas orķestros - Freiburgas baroka orķestrī, Bāzeles kamerorķestrī, kā arī  “Ensemble 415”, “La Beata Olanda”, muzicējot kopā ar tādiem senās mūzikas lietpratējiem kā Lorenss Kamingss, Pols Gudvins, Čečīlija Bartoli, Nurija Riāla un Serdžo Adzolīni. Gan Latvijā, gan arī Vācijā un Šveicē Ieva Saliete daudz muzicējusi kopā ar čellistes Ilzes Grudules vadīto Bāzeles “Kesselberg Ensemble”, īpašu uzmanību pievēršot Rīgā dzīvojušā vācu komponista Johana Gotfrīda Mīteļa mūzikai. Mīteļa klavesīna koncertus Ievas Salietes ieskaņojumos ir izdevusi ierakstu kompānija “Cantando” (2012).  

Ieva Saliete ir saņēmusi Lielo mūzikas balvu 2017 kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”. Savukārt 2018. gadā viņa saņēma Latgaliešu kultūras gada balvu «Boņuks» - par pašas sakārtoto latgaliešu tautasdziesmu grāmatu (un CD) bērniem "Zalta puče".

Ieva Saliete regulāri muzicē Baroka mūzikas dienās Rēzeknē, Senās mūzikas festivālā Rundālē, Rīgā un Bauskā, bieži piedalās orķestra “Sinfonietta Rīga” baroka mūzikas programmās. Viņa ir ieskandinājusi klavesīnu arī neierastos ansambļos – gan  sadarbojoties ar džeza ģitāristu Matīsu Čudaru, gan kokļu ansambli “Cantata” un vokālo ansambli “Putni”. Viņa uz klavesīna spēlē ne tikai seno, bet arī mūsdienu autoru mūziku. Festivālā “Arēna” viņa ir muzicējusi kopā ar komponisti Lindu Leimani, atskaņojusi Kristapa Pētersona, Gundegas Šmites, Santas Ratnieces, Pētera Vaska, Riharda Dubras, Romualda Grīnblata mūziku.

Absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesora Valda Janča klavieru klasi, studiju laikā sākot apgūt klavesīna spēli Ainas Kalnciemas vadībā. Sekoja mācības  Freiburgas Mūzikas augstskolā prof. Kalles Randalu klavierklasē un prof. Roberta Hilla klavihorda un āmuriņklavieru klasē. Bāzeles “Schola Cantorum” viņa specializējās baroka un klasicisma mūzikas interpretācijā pie prof. Jerga-Andreasa Betišera. 

Ieva Saliete ir piedalījusies ieskaņojumos, ko izdevuši “Deutsche Grammophon”, “Harmonia Mundi” un “Sony”, divi no šiem ierakstiem ieguvuši “Diapason d’Or” balvu.

LMIC 2020

Foto - Jānis Porietis