LMIC radio

Sigvards Kļava

(29.11.1962 )

diriģents

Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Sigvards Kļava ir viens no Latvijas ievērojamākajiem diriģentiem, diriģēšanas pedagogiem, producentiem. Viņam piemīt milzīgas darba spējas, viņš ir teicams darbu rīkotājs, neizsīkstošs ideju avots, jaunu ceļu meklētājs. Bijis muzikāli un idejiski aktīvs arī amatierkoru darbības jomā, savulaik vadījis vairākus izcilus amatierkorus, vēlākos gados kļuvis par Dziesmu svētku virsdiriģentu un svētku mākslinieciskās koncepcijas autoru.

Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Sigvards Kļava ir kopš 1992. gada, un viņa mērķtiecīgā darba rezultātā koris ir izveidojies par starptautiski atpazīstamu vienību, kuru vēlas dzirdēt pasaules slavenākajos festivālos un koncertzālēs, un kuru uz sadarbību aicina pasaules izcilākie mūziķi. 

Sigvarda Kļavas veidotie Latvijas Radio kora projekti allaž ir rūpīgi izauklēti vēstījumi. Savulaik viņš iniciēja klausītāju iemīļotus koncertciklus “Satikšanās mūzikā”, “Vakara sarunas Jāņa baznīcā”, “Nakts lūgšana”. 2014. gadā pēc viņa ierosinājuma tapa projekts “Bahs. Pasija. Rīga”, kad pirms Lieldienām Johana Sebastiāna Baha pasijas Rīgas dievnamos kopā ar Latvijas Radio kori atskaņoja pasaulslaveni baroka mūzikas interpreti. Sigvarda Kļavas rosināti ir īstenojušies arī projekti ar tradicionālās un populārās mūzikas pārstāvjiem, viņš pats ir devies folkloras ekspedīcijās, pētīdams tautas un garīgās mūzikas dziedāšanas tradīcijas Kurzemē un Latgalē. Sevišķu publikas mīlestību iemantoja Radio kora koncertuzvedumi ar Imanta Kalniņa (“Imants un Ziedonis”, “Dzejnieks un Nāra”) un Artura Maskata (“Vācietis. Klavierkoncerts”, “Atlantīda”) mūziku. Sigvarda Kļavas rosināta tapa arī mūzika filmai Lāčplēsis un Broņislavai Martuževai veltītais uzvedums “Rakstītāja”.

Sigvardam Kļavam ir izveidojusies cieša radoša sadarbība ar ievērojamākajiem mūsdienu latviešu komponistiem – Maiju Einfeldi, Ēriku Ešenvaldu, Arturu Maskatu, Kristapu Pētersonu, Santu Ratnieci, Juri Karlsonu, Andreju Selicki, Pēteri Vasku, kā arī ar daudziem ārvalstu komponistiem. Viņa veikums dokumentēts gan neskaitāmos Latvijas Radio ieskaņojumos, gan arī daudzos Latvijā un citur pasaulē izdotos ierakstu albumos.

Sigvards Kļava ir vairākkārtējs Lielās mūzikas balvas laureāts, Latvijas Republikas Ministru kabineta balvas ieguvējs un Triju zvaigžņu ordeņa kavalieris. Kopš 1990. gada – Dziesmu svētku virsdiriģents.

Viņš ir diriģējis Amsterdamas “Concertgebouw” un “Musiekgebouw”, Berlīnes Koncertnamā un Berlīnes filharmonijā, Monpeljē Berlioza operā, Parīzes Elizejas lauku teātrī un “Cité de la musique”, Stokholmas Bervalda zālē, Drēzdenes Dievmātes baznīcā, u. c. 

Kā viesdiriģents Sigvards Kļava ir uzstājies ar Nīderlandes radio un operas kori, Nīderlandes kamerkori, “Cappella Amsterdam”, RIAS kamerkori, Leipcigas Vidusvācijas Radio kori un daudziem citiem izciliem kolektīviem. Piedalījies starptautisku žūriju darbā un izglītības projektos.

Sigvards Kļava studēja diriģēšanu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Štutgartes Baha akadēmijā un Oregonas Baha festivāla meistarklasēs, kā arī Sanktpēterburgas konservatorijā. Kopš 2000. gada viņš ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kordiriģēšanas nodaļas profesors, diriģēšanu māca arī Rīgas Doma kora skolā.

LMIC 2020


Foto - Jānis Deinats