LMIC radio

Jaunumi / Aktualitātes

JVLMA simfoniskais orķestris sezonu noslēgs ar Anitras Tumševicas simfonijas “PETRA” pirmatskaņojumu

23. aprīlis, 2024

Piektdien, 26. aprīlī plkst. 18.00 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas /JVLMA/ Lielajā zālē sezonu noslēgs JVLMA simfoniskais orķestris. Mākslinieciskā vadītāja diriģenta Kaspara Ādamsona rokas vadīts, tas klausītājiem piedāvās gan klasiskas simfoniskās mūzikas vērtības – Bedržiha Smetanas melodisko simfonisko poēmu “Vltava” un tēlaino Eduarda Grīga simfonisko svītu “Pērs Gints”, gan arī komponistes Anitras Tumševicas jaundarba – simfonijas “PETRA” – Rīgas pirmatskaņojumu. 

Koncertprogrammai izvēlētie 19. gadsimta klasiskās mūzikas dižgaru opusi – simfoniskā poēma “Vltava” un simfoniskā svīta “Pērs Gints” – ir tik tiešām izteikti klasiski, krāsaini un muzikāli spilgti skaņdarbi. Koncertā dzirdamā romantiskā mūzika ir ļoti populāra šī vārda vislabākajā nozīmē; tai piemīt emocionālā aizrautība, melodiskais skaistums, dažādu tēlu un dabas varenuma atainojums pārstāvēto nacionālo skolu dažādībā.

Šajā koncertā Rīgas pirmatskaņojumu piedzīvos komponistes Anitras Tumševicas jaundarbs “PETRA”. Raksturojot īsi, šis skaņdarbs ir “autores ieklausīšanās skaņā un tās tapšanas priekā”. Simfonijas nosaukums “PETRA” esot tapis, iedvesmojoties no zīmīgas rakstu vietas Jaunajā derībā, kur atklāsme par to, ka Jēzus ir Dieva Dēls, ir nosaukta par PETRU (latviskā tulkojumā – Pēteris), un uz tā pamata ir tapusi dibināta draudze. “Turpinot šo domu par atklāsmi kā tādu, aktualizējas jēdzienu “radošums, garīgums, spēks, mīlestība, autoritāte” savstarpējā saistība, secīgums un mijiedarbība. Šajā nošu partitūrā ir iedzīvināts manu  pārdomu par šīm vērtībām rezultāts,” tā savu veikumu raksturo pati komponiste, piebilstot, ka nenoliedzami būtiska ir arī katras izmantotās skaņas krāsu paletes izpēte, kas noteikti ietekmējusi instrumentācijas nianses.

JVLMA simfoniskais orķestris ir viens no mākslinieciski pārliecinošākajiem un tradīcijās stabilākajiem simfoniskajiem kolektīviem Latvijā, neskatoties uz to, ka savas pedagoģiskās specifikas dēļ piedzīvo pakāpenisku dalībnieku maiņu. Prasmes, kas gadu desmitu gaitā koptas profesoru Leonīda Vīgnera, Imanta Rešņa un Andra Vecumnieka vadībā, kolektīvs turpina attīstīt, sadarbojoties arī ar izciliem ārzemju un pašmāju viesdiriģentiem.

Plašāka informācija ŠEIT