LMIC radio

Jaunumi / Aktualitātes

Latvija jau 17. reizi piedalījusies lielākajā pasaules mūzikas forumā WOMEX

2. decembris, 2022

Portugāles galvaspilsētā Lisabonā no 19. līdz 23. oktobrim noritēja lielākais pasaules mūzikas forums WOMEX, kurā ar Latvijas Mūzikas informācijas centra (LMIC) gādību jau 17. reizi bija stends Latvijas etniskās mūzikas jomas pārstāvjiem. Vairāk nekā 3000 delegāti, 113 valstu stendi, 250 mūziķi uz septiņām skatuvēm, piecas piesātinātas dienas ar koncertiem, konferencēm, sarunām un jaunām iecerēm – šādi īsumā var raksturot forumu, kurš šogad noritēja ar īpaši plašu vērienu.

"Dalība forumā dod iespēju Latvijas vārdam un mūzikai izskanēt pasaulē," uzsver LMIC direktors Egīls Šēfers. "Praktiskais ieguvums no WOMEX ir iespēja mūsu mūziķiem piedalīties ārvalstu koncertos un festivālos, sadarboties ar izdevējiem un žurnālistiem, veidot ilglaicīgus starptautiskus projektus, kā arī atvest uz mūsu festivāliem ārvalstu pasaules mūzikas pērles.”

WOMEX – jauni kontakti, tīklošanās un ceļš uz starptautisko skatuvi

Latvijas delegācija šogad bija īpaši kuplā pulkā – forumā piedalījās LMIC un kultūras menedžmenta centra Lauska pārstāvji, mūziķe Katrīna Dimanta, grupu Very Cool People, Saucējas, Rahu the Fool, Tautumeitas, mūzikas apvienības Pulse effects projekta Sound Park Orchestra, Ziemeļrīgas kultūras centru apvienības, festivālu Porta, Dabā un Valmiermuižas etnomūzikas festivāla pārstāvji. Grupas Auļi vadītājs Kaspars Bārbals piedalījās ar studijas Lauska piedāvājumu – īpašu skaņu ierakstu tehnoloģiju Atmos Dolby. Latvijas delegācijas sastāvā uz WOMEX devās arī ukraiņu mūziķe Darja Leleko, kura jau no marta ir radusi patvērumu Latvijā un ar Lauskas palīdzību meklē iespējas sadarboties ar Latvijas māksliniekiem un saistīties arī ar starptautisko mūzikas pasauli.

“Lielākais WOMEX ieguvums ir jauni kontakti un tīklošanās iespējas – ar to parasti sākas visas sadarbības. Rezultāti var nebūt uzreiz, bet ilgtermiņā noteikti būs,” stāsta LMIC projektu vadītāja un grupas Saucējas dalībniece Vineta Romāne. “Svarīgi ir arī grupām un mūziķiem pieteikties WOMEX koncertiem (showcase) – ja izdodas tikt cauri žūrijas smalkajam sietam, tad ir iespēja uzstāties starptautiskas profesionāļu auditorijas priekšā un attiecīgi pēc tam piedalīties dažādos festivālos un koncertos, sadarboties ar izdevējiem un producentiem. Pēc Saucēju koncerta 2019. gada forumā Tamperē mūsu ieceres gan daļēji izjauca pandēmija, bet tagad esam atjaunojušas kontaktus. Nu jau esam koncertējušas Francijā, ir plānota dalība festivālos Beļģijā un Portugālē.”

Arī mūziķe Katrīna Dimanta, kas forumā piedalījās jau trešo reizi, atzīst, ka vienreiz apmeklējot WOMEX, rezultātus būs grūti sagaidīt: "Ir jāveido savs kontaktu loks, regulāri apmeklējot pasākumu".

Viens no WOMEX tīklošanās rezultātiem ir kultūras menedžmenta centra Lauska sadarbība ar Vācijas mūzikas izdevniecību CPL Music, kas ir jau ir izdevusi grupu Auļi, Tautumeitas un Saucējas albumus, kā arī Latvijas etniskās mūzikas izlasi – dubultalbumu Folk & great tunes from Latvia.

Elvijs Grafcovs no grupas Very Cool People atzīst: “Ja vēlaties būt starptautiskā mūzikas tirgū, WOMEX ir viens no pasākumiem, kur noteikti jābūt.” Grupa aktīvi jau vairākus gadus piedalās gan šajā forumā, gan citos mūzikas industrijas gadatirgos. Starptautiskie panākumi ir vērā ņemami. WOMEX Very Cool People ieguva jaunus partnerus Vācijas, Francijas un Slovēnijas mūzikas industrijas tirgū, vienojās par koncerttūri Ungārijā, Čehijā, Slovākijā un Polijā, kā arī citās valstīs.

Latvijas mūzika izskan pasaulē, bet pasaules mūzika – Latvijā

Īpaši šim pasākumam arī šogad sadarbībā ar nacionālo ierakstu kompāniju SKANi izdota etniskās mūzikas izlase Native Music 17. Traditional/Folk/World-music Latvia. Tā bija Latvijas stenda vizītkarte un apmēram 250 izlases eksemplāri tika izdalīti mūzikas žurnālistiem, festivālu un koncertu organizatoriem, producentiem un citiem interesentiem. Izlases koncepcijas autore etnomuzikoloģe Lauma Bērza stāsta: "Mūzikas izlasē, ko atvedām uz šo forumu, vēlējāmies parādīt Latvijas etniskās mūzikas skatuves aktualitātes. Pēdējā dekādē šajā jomā ir bijuši daudzi eksperimenti, veidojušies un nostiprinājušies apakšvirzieni. Ir grupas, kas strādā kopā ilgi un produktīvi, ir radoši instrumentālisti, kuri seko līdzi skaņas tehnoloģiju attīstībai un meklē jaunu skanējumu mūsu kopīgajam mantojumam un jaunradei, ko tas iedvesmo. Tas ir ļoti skaists mūsu etniskās mūzikas koka augšanas process."

Šī gada izlasē Native Music 17. Traditional/Folk /World-music Latvia ir iekļauti grupu Saucējas, Folk7, Kalnejas, Trejasmens, Jōra, Auļi (kopā ar grupu Banga un Saulkrastu jaukto kori Anima), Tautumeitas, Iļģi, Very Cool People, Dandari, Zari, kā arī mūziķes Katrīnas Dimantas ieraksti. Albuma mākslinieks ir Vadims Kožins un tā noformējumā izmantotas Gata Indrēvica fotogrāfijas.

Veidot sadarbības tīklu ar Baltiju un Ziemeļvalstīm

Daina Zalāne un Juris Zalāns no kultūras menedžmenta centra Lauska ir senākie “womeksikāņi”, kas forumā piedalās jau no 2006. gada. “Ja sākumā bija jāstāsta, kur tāda Latvija atrodas un ka Baltija nav Balkānos, tad tagad tas vairs nav jāskaidro. Latvija un arī daudzi mūsu mūziķi ir pazīstami, ir iegūti personīgie kontakti visā pasaulē,” stāsta Daina Zalāne. “Jau trešo gadu Latvijas stends ir blakus lietuviešiem un igauņiem, kā arī vienā sektorā ar Ziemeļvalstu stendiem – tiekam uztverti kā šim reģionam piederīgi. Varam kopīgi pārrunāt un sarunāt kopīgus projektus, piemēram, festivāla Porta, Vīlandes folkmūzikas festivāla, Lietuvas un Ziemeļvalstu festivālu sadarbību par ārvalstu grupu koncertiem, kā arī mūsu mūziķu dalību kaimiņu festivālos.”

Pasaules mūzikas festivāla Porta direktore Ilze Apsiņa, kas forumā meklē grupas un sadarbības partnerus savam festivālam, atzīst, ka ir svarīgi veidot Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbības tīklu, lai piesaistītu mūsu reģionam spēcīgas grupas. “Šogad WOMEX bija neticami bagātīgs piedāvājums, koncertos dzirdējām izcilus mūziķus un vairākus uzrunājām dalībai festivālā Porta – klausītāji jau nākamgad dzirdēs vismaz trīs forumā noskatītas grupas,” uzsver Ilze Apsiņa.

Šogad forumā dzima arī iecere par muzikālu projektu ar visu trīs Baltijas valstu un Spānijas dziedātāju līdzdalību, kuru skaņdarbu plānots iekļaut nākamgad iznākošajā kultūras menedžmenta centra Lauska tautas mūzikas izlasē Sviests 10.

Sadarbība plašākā mērogā

WOMEX ir arī platforma plašāku projektu realizēšanai, piemēram, pērn Lauska ar mūziķēm Katrīnu Dimantu un Ilzi Fārti piedalījās starptautiskā jauniešu orķestra NuFolk izveidošanā ES projekta Radošā Eiropa programmas ietvaros. Tagad līdzīgā projektā ir iesaistīta biedrība Skaņumāja. Savukārt šogad grupa Saucējas ar Zviedrijas un Portugāles pārstāvjiem apsprieda ieceri veidot vokālo grupu sadarbības projektu ar ES atbalstu.

WOMEX piedāvājumā ir arī konferences, semināri un tīklošanās pasākumi ar dažādām organizācijām. Juris Zalāns piedalījās mūzikas eksporta biroju tīklošanās sanāksmē, pārstāvot LMIC un Latvijas Mūzikas attīstības biedrību / Latvijas Mūzikas eksportu. Šeit galvenokārt tika pārrunātas iespējas atbalstīt Ukrainas mūziķus un industriju Krievijas agresijas apstākļos, tāpat tika diskutēts par industrijas iespējām palīdzēt izzūdošām tradicionālās kultūras vērtībām.
Kultūras menedžmenta centrs Lauska ir arī aktīvi iesaistījies starptautiskā tīklošanās organizācijā – European Folk Network, kuras pārstāvji forumā tikās un pārrunāja nākotnes plānus.
__________________________________
WOMEX 28 gadu pastāvēšanas vēsturē no Latvijas līdz šim forumā ir uzstājusies koklētāja Laima Jansone (2011. gadā), grupa Iļģi (2015. gadā) un Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa Saucējas (2019. gadā).

Šī gada izlase Native Music 17 pieejama ŠEIT, kā arī ierakstu veikalos Latvijā un 80 citās pasaules valstīs. Albums pieejams arī visās populārākajās straumēšanas platformās.

Izlases izdošanu un LMIC stenda ierīkošanu kopš 2006. gada atbalsta Kultūras ministrija un Valsts Kultūrkapitāla fonds.