LMIC radio

Jaunumi / Aktualitātes

Nacionālā ierakstu kompānija SKANi dāvina Latvijas mūzikas skolu fonotēkām jaunākos ierakstus

16. decembris, 2022

Par tradīciju ir kļuvusi ikgadējā Latvijas mūzikas skolu fonotēku papildināšana ar mūzikas izdevniecības "SKANi" izdotajiem albumiem. Jau septīto reizi rudenī pašmāju izglītības iestādes ir saņēmušas aicinājumu aizpildīt anketu, lai bez maksas saņemtu vai ierastos pēc sūtījuma ar svaigākajiem albumiem, ko pievienot skolu bibliotēku krājumiem. Šogad izrādīta rekordliela interese no skolu puses: gandrīz 1000 albumi nosūtīti fonotēkām visā valstī, informēja izdevniecības pārstāvji.

Ierakstu kompānijas vadītājs, Latvijas Mūzikas padomes priekšsēdētājs, klarnetists Egīls Šēfers uzskata, ka skolu fonotēku papildināšana ir visas valsts jaunās paaudzes izglītošanas interesēs: "Ir ārkārtīgi svarīgi, lai mūsu jaunajai paaudzei priekšstats par latviešu mūziku rodas no laikmetīgiem, mākslinieciski augstvērtīgiem un svaigiem ierakstiem. Tikai tā viņi uztvers šīs mūzikas piederību šodienai, ka tā spēj uzrunāt arī viņus un ka tas ir kas tāds, ko var klausīties arī ikdienā, pretstatā kaut kādai abstraktai pagātnes liecībai, kuras vieta ir muzejā. Tāpēc jau septīto gadu "SKANi" jaunākie ieraksti nonāk arī mūzikas skolu fonotēkās bez maksas un interese ir rekordliela".

Siguldas mākslu skolas "Baltais flīģelis" kolektīvs visvairāk novērtē iespēju iepazīt jaunāko komponistu (Anitra Tumševica, Platons Buravickis, Raimonds Tiguls, Jēkabs Jančevskis) darbus, jaunos un jau zināmos izpildītājmāksliniekus un lieliskos mūzikas ierakstus augstajā kvalitātē. Gan pedagogi savai personīgajai izaugsmei, gan mācību darbam šos ierakstus iepazīst no to saņemšanas brīža. Tie lieti noder mūzikas teorijas grupām, jaunajai Mūsdienu mūzikas un ritma nodaļai un citiem, kā arī mākslas darbu radīšanas procesā mākslas nodaļas klasēm. Tieši latviešu mūzikas ieraksti tiek ņemti kā pamats skolas Teātra nodaļas uzvedumos.

Arī Nacionālās mākslu vidusskolas Rīgas Doma kora skola ir saņēmusi albumus un uzskata tos par būtisku pienesumu skolas fonotēkas krātuvei un mācību procesam, stāsta Mūzikas teorētisko priekšmetu pedagogu metodiskās komisijas vadītāja Jūlija Jonāne: "Tas ir ļoti būtisks fakts – klausīties latviešu mākslinieku interpretācijas kvalitatīvos ierakstos, kas ir paliekoša vērtība, vienmēr pieejama ārpus interneta kanāliem un medijiem, ko nodrošina ciešripas formāts. Latvijas mūziķu ierakstu klausīšanās, viņu interpretāciju izpēte ir nozīmīgs posms jauno mākslinieku tapšanā, kā arī pedagogu profesionālajā pilnveidē. Latviešu komponistu opusi ir būtisks audio papildinājums Mūzikas literatūras mācību priekšmeta apguvē profesionālās ievirzes programmā, kā arī Latviešu mūzikas literatūras un Kora literatūras mācību priekšmetiem profesionālās vidējās izglītības mācību programmā."

Šo gadu ierakstu kompānija "SKANi" veiksmīgi noslēdz ar sešpadsmit izdotiem albumiem. Janvārī pirmo reizi "SKANi" paspārnē iznāks džeza albums – klausītāju uzmanībai tiks nodots ieraksts "Tutti Off Duty" no apvienības "Auziņš. Čudars. Arutyunyan". Tam sekos Riharda Plešanova klaviermūzikas albums ar laikmetīgo klaviermūziku un dzejas lasījumiem, Liepājas Simfoniskā orķestra ieskaņotais Jura Karlsona simfoniskās mūzikas autoralbums, jauniešu kora "Balsis" ieskaņotais albums "Dziesmas par Latvijas upēm", Lūcijas Garūtas solodziesmas soprāna Jūlijas Vasiljevas un pianista Māra Skujas lasījumā.

"SKANi" ir Latvijas Mūzikas informācijas centra struktūrvienība, kas ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu tapa 2014. gadā. Tās mērķis ir producēt augstas kvalitātes latviešu mūzikas ierakstus un padarīt tos pieejamus interesentiem visā pasaulē. "SKANi" ik gadu laiž klajā vairāk kā desmit jaunus latviešu mūzikas albumus, prioritāri pievēršoties to skaņražu mūzikai, kas vēl nav brīvi klausītājiem pieejama.