LMIC radio

Jaunumi / Aktualitātes

Norit lielākais pasaules mūzikas forums WOMEX: Baltijas valstis pārstāvētas ar plašu programmu

27. oktobris, 2023

Jau 18. reizi Latvija piedalās lielākajā pasaules mūzikas forumā WOMEX, kurš līdz 29. oktobrim notiks  Spānijas pilsētā Akoruņā (A Coruna). Šogad Latvijas Mūzikas informācijas centra (LMIC) organizētais stends būs Baltijas valstu paviljonā, veidojot platformu kopīgām aktivitātēm. Forumā koncertā uzstāsies un Latviju pārstāvēs grupa ZeMe – koklētāja Laima Jansone un elektroniskās mūzikas virtuozs DJ Monsta (Uldis Cīrulis). Pirmo reizi foruma vēsturē šeit ieradīsies arī trīs Baltijas valstu Kultūras ministriju pārstāvji, lai apmeklētu Baltijas paviljonu, tiktos ar WOMEX foruma vadību un diskutētu par tālākām sadarbības iespējām un Baltijas mūzikas tirgus stratēģisko virzību. Kā katru gadu īpaši šim pasākumam sadarbībā ar nacionālo ierakstu kompāniju SKANi izdota etniskās mūzikas izlase “Native Music 18. Traditional / Folk / World-music Latvia”.

Baltijas valstu pārstāvju vidū būs Latvijas Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone, Igaunijas Kultūras ministrijas kanclere Kristiina Alliksaar, kā arī Lietuvas Kultūras ministrijas ministra vietniece Daina Urbanavičiene. “Pirmo reizi šajā forumā tik cieši sadarbosimies ar Baltijas valstu kolēģiem, kas ļaus virzīties mūzikas tirgū ar lielāku jaudu. Kopā ar Igaunijas un Lietuvas Kultūras ministriju un eksporta organizāciju pārstāvjiem strādāsim pie jautājumiem par Baltijas mūzikas klāstera izveidošanu un par sadarbības veicināšanu ar citām mūzikas biznesa organizācijām, lai veiksmīgāk pārstāvētu mūsu māksliniekus Eiropas un citu reģionu tirgos, kā arī par finansējuma piesaistes iespējām,” stāsta LMIC direktors Egīls Šēfers. “Tiksimies arī ar Spānijas un citu valstu mūzikas industrijas pārstāvjiem un meklēsim iespējas, kā nākotnē atvest WOMEX uz Baltiju.”

Šī gada izlasē “Native Music 18. Traditional / Folk / World-music Latvia” ir iekļauti grupu ZeMe, Banga, Raxtu Raxti, JUUK, Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis, Auļi, Laimas Muzykanti, Māsas Dimantas Sisters, Iļģi, Very Cool People, Tautumeitas, Svīres, Māris Briežkalns, Biruta Ozoliņa, Umala Tevi, Jauno Jāņu Orķestris, Tā kā pērn / TKP, Laiksne, Krāce, Saucējas un Rahu the Fool ieraksti. Albuma mākslinieks ir Vadims Kožins un tā noformējumā izmantotas Gata Indrēvica fotogrāfijas.

Latvijas stendā strādās pārstāvji no LMIC, festivāliem “Porta”, “Skaņu Mežs”, “Dabā” un Valmiermuižas etnomūzikas festivāla, kultūras menedžmenta centra “Lauska”, kā arī etniskās mūzikas un citu līdzīgu žanru mākslinieki un menedžeri no grupām ZeMe, Auļi, Very Cool People, Laimas Muzykanti, Rahu the Fool, Umala Tevi, Juuk un Saucējas.

WOMEX ir nozīmīgākais pasaules mūzikas starptautiskais forums, kurā tiekas teju 3000 mūziķi, izdevēji, producenti, mūzikas žurnālisti, festivālu organizētāji un citi mūzikas industrijas pārstāvji no visas pasaules. Foruma piecās dienās paredzēta spraiga programma – gadatirgus, kurā ir vairāk nekā 100 valstu stendi, dažādi tīklošanās pasākumi, konferences, filmu skate, kā arī koncerti uz vairākām skatuvēm ar apmēram 60 muzikālu apvienību uzstāšanos.

WOMEX 29 gadu pastāvēšanas vēsturē no Latvijas līdz šim forumā ir uzstājusies koklētāja Laima Jansone (2011. gadā), grupa "Iļģi" (2015. gadā) un Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas” (2019. gadā). Šogad pēc četru gadu pārtaukuma Latviju pārstāvēs grupa ZeMe, savukārt Lietuvu un Igauniju – stīgu instrumenta kankles mūziķe Jausme un duets Puuluup, kas apvieno ar elektronisku mūziku ar tradicionālā intrumenta - talharpas spēli.

Šī gada izlase “Native Music 18” pieejama LMIC mājaslapā, kā arī jau novembrī būs fiziskā veidā pieejama ierakstu veikalos Latvijā un 80 citās pasaules valstīs.

Latvijas dalību forumā WOMEX, kā arī Baltijas stenda izveidi finansiāli atbalsta Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Baltijas Kultūras fonds.