LMIC radio

Jaunumi / Aktualitātes

Zviedrijā pirmatskaņots komponista Jēkaba Jančevska cikls "Paintings"

23. novembris, 2021

22. novembra vakarā Zviedrijas pilsētā Piteo izskanēja Jēkaba Jančevska jaundarbs “Paintings”. Rosinājumu komponists šoreiz meklējis un atradis mākslā, konkrētāk – Vinsenta van Goga glezniecībā.

Jaundarbs tapis, Jančevskim īstenojot kādu senu sapni – uzrakstīt muzikālās gleznas. Iedvesmu viņš radis Vinsenta van Goga daiļradē, personībā un dzīvesstāstā; vācis dažādus materiālus, skatījies filmas, lasījis mākslinieka korespondenci ar brāli Teo (Teodoru). “Tad, kad pienāca laiks sākt rakstīt mūziku, es, ejot simtiem reižu cauri viņa gleznām, izvēlējos trīs gleznas, kuras mani kaut kā īpaši uzrunā. Es tās gleznas izprintēju, novietoju virs klavierēm un sāku darbu.
Gribēju, lai mūzika nāk pilnīgi tīri, lai tas notiek, vienkārši skatoties šajos mākslas darbos.
Tas bija vienīgais risinājums, kas man bija pieejams, – reāli nevarēju apskatīt klātienē tos mākslas darbus,” stāsta komponists. “Jaundarbs ir cikls, sastāvošs no trim daļām. Tās ir trīs daļas, trīs mākslas darbi, un šo mākslas darbu nosaukumi arī tīri secīgi ir “Mandeļu ziedi”, “Kviešu lauks zem negaisa mākoņiem”, “Zīdkoks”.”
“Man ir prieks, ka man to izdevās izdarīt, ka tādā jaunā formā sanāca pastrādāt. Es ļoti gribētu atkārtot šo principu vēl un vēl,” rezumē Jančevskis.

publicitātes foto Jānis Porietis

Tiešraides ieraksts no Piteo (Zviedrija) klausāms ŠEIT